Instalacja Windowsa 7 na płycie Asus Tuf Gaming X570 Plus

Witam!
Możliwe jest zainstalowanie tego systemu obok Win10 na kompie z tąże płytą główną?
Moja konfiguracja:
CPU: Ryzen 7 3700X
GPU: RTX 2080 Super od Gigabyte
MOBO w tytule
Dyski: pierwszy na MvMe, drugi na SATA III od Toshiby

Po co ja chcę ten system?? Ano, prowadzę kanał na YT i zrobiłbym filmik o pewnej starej grze, ktora nie działa na Win10. Poza tym, przypomniałbym sobie Aero Glass :slight_smile:

Z góry dzięki :slight_smile:

Przewiduję komplikacje z dyskiem nvme, pewnie bez zabawy z nlite się nie obejdzie.

Spróbuj zainstalować w maszynie wirtualnej najpierw. Pewnie nawet bez wsparcia grafiki 3D procesor to uciągnie :wink:

Pod linugzem nie pójdzie?

Ta płyta nie ma sterów dla Win7

Ale jakby były… np. dopasowane od innej płyty to trzeba by było za pomocą narzędzia Asus EZ Tools zintegrować stery od NVMe i USB 3.0 z instalką Win7. Poza tym trzeba by było oszukać M$ za pomocą narzędzia wufuc-zeffy aby można było instalować aktualizacje.

Ja pobrałem instalkę Win7 stąd:


Niby wykrywa dysk NVME, bo instalator widzi partycje. Zainstalowalem na dysku SATA, jednak konfiguracja nie działa dobrze, bo nie widzi myszki podpiętej do USB 3.0. Ja mogę pobawić się NTLite, bo już to robiłem. Dopasować tylko stery i jazda!

1 polubienie

Aby USB działało trzeba instalkę (ISO) “potraktować” tym programikiem.
https://www.cdrinfo.pl/download/8330094310

Nie wierze że ta gra nie działa pod Win 10. Trzeba zainstalować DirectX 9.0c i ustawić w programy i funkcję - obsługa starszych wersji
Co to za gra ?
Tu nie chodzi o płyte bo na niej można wyłaczyć Secure Boot ale grafika ci nie pójdzie na Win 7, Procesor powinien pójść ale są różne zdania :frowning_face:
Poza tym nie ma sterowników o płyty tylko Chipset AMD, USB 3 jest uniwersalne można doinstalować potem, pozostałe urządzenia też, jeżeli jest LAN to trza wiedzieć jaki i ściąnąć od niego sterownik itd problem jest tylko z grafiką

Sprawdź jak gra działa pod Wine/Proton w bazie zgodności. Jeżeli jest srebro lub złoto to śmiało Linux’a zainstaluj z kernelem 5.6+ (aby z ryznenkiem nie bylo problemów), najnowsze sterowniki 450.XX własnościowe od Nvidii i jazda - powinno działać bez alpejskich kombinacji.
Pod Linux też masz normalnie OBS’a i sobie spokojnie na takim sprzęcie nagrasz.
Przy instalacji tej gry możesz się wspomóc pakietem “Lutris”, który ma profile instalacyjne gier i dociągnie z automatu potrzebne biblioteki.

Temat do zamkniecia. Gra chodzi jednak pod win 10.