Instalacja Windowsa 8 Pro na sprzęcie z Windowsem 8 i UEFI


(Kuba) #1

cześć

Nie jestem pewien, czy dobrze temat nazwałem, ale trudno mi to opisać w jednym zdaniu.

Otóż mam od niedawna komputer z Windowsem 8(w opisie na dole), ale ma on Windowsa 8 bez Pro. Ostatnio wywala BSOD'y i pracuje niestabilnie, więc postanowiłem zrobić formata. Ale pojawia się problem, że klucz do Windowsa 8, który jest preinstalowany, jest zaszyty w UEFI/BIOSIE i mam parę pytań.

  1. Czy jak zainstaluję wersję Pro(mam swój klucz licencyjny, kupiłem w promocji licencję :smiley: ), to nie będzie sytuacji, że wywali błąd, że aktywacja się nie powiodła, bo klucz w BIOS'ie nawiązuje do wersji bez Pro? Jeśli tak, to co zrobić, by go aktywować? PS. Z tego co pamiętam, mam zrobioną jakimś programem kopię certyfikatu aktywacji na tym kluczu, może wtedy tym programem przywrócić ten certyfikat?

@edit: kopię zrobiłem programem opisanym: kopia-aktywacji-systemu-windows-windows-office-2010-t487450.html

  1. Czy po instalacji innego systemu, jak zachce mi się wrócić do Windowsa 8, który był na początku, to on mi się sam aktywuje, pobierajac ten "klucz" z UEFI? Tzn nie ma ryzyka, że stracę bezpowrotnie klucz?

  2. Jak to w ogóle działa, w UEFI jest zaszyty po prostu klucz, który mogę odczytać np. programem Speccy, czy są zaszyte dane do atywacji, nie w formie klucza?


(mktos) #2
  1. Możliwe. Popatrz na: http://forum.notebookreview.com/asus/69 … ebook.html

  2. Tak.

  3. Klucz (globalny, OEM) i odpowiedni certyfikat jeśli dobrze pamiętam.

Nie wiem czy program Speccy odczyta, ale mogę spróbować przetestować. W przypadku Windows 7 praktycznie żaden program typu “Keyfinder” nie działał poprawnie, dopiero http://rweverything.phpnet.us/ odczytał.