Instalacja Windowsa + linux

Mam obecnie Windowsa XP Media Center i Ubuntu oraz openSUSE. Niedawno dostałem konto na MSDNA i chciałem wypróbować Viste Bussines (Niestety inna wersja nie jest dostępna). Pierwsze pytanie odnosi się XP Pro gdyż nie wiem czy jest sens przesiadać się na wersję 64b czy zostać przy 32(to samo pytanie do Visty bo jest wersja 64bity i polska/angielska 32). Drugie to chodzi o to czy jak zainstaluje Viste na np. 20Gb XP na 20Gb i zrobie partycje NTFS ok 100-150Gb to będą mogły oba systemy korzystać spokojnie z przestrzeni czy będą jakieś niezgodnosci? Jakim programem szybko usunę wszystko (czy może zrobić to przy instalacji XP) a poźniej zrobie odpowiednie partycje? I ogólnie czy Vista nie będzie sie gryzła z Linux’em?

Mam:

Procesor: Core 2 Quad Q6600

Ram: 2x1Gb Kingston 800MHz DDR2

Karta graficzna: GF 8600GT 512Mb

Płyta główna: Gigabyte G33-DS3R

Według “Doradca uaktualnienia systemu Windows Vista 1.0” wszystko prócz:

-HP Deskjet D2400 series

-Intel® ICH9 Family SMBus Controller - 2930

-Realtek High Definition Audio

Nie będzie wymagało instalacji (prócz sterowników do karty graficznej ale jest dostępna po instalacji w update). A z downloadem tych sterowników nie powinno być problemu.

Generalnie lepiej działa 64b (XP i Vista). Mogą oba systemy korzystać z przestrzeni dysku, którą są w stanie odczytać (tu NTFS). Usuwanie najlepiej przeprowadzić formatując/usuwając partycję. Czekają Cię problemy z bootowaniem. Bez przestawiania linuxa będzie ciężko (Windows automatycznie usunie wpisy z MBR). Pewnie będzie potrzebna ręczna korekta wpisów w boot loaderze.

Jak już to będę robił format i usunę wszystkie partycje. Więc jeżeli nawet win XP/Vista usunie te wpisy to nadpisze je grub przy instalacji linuxa, chyba że się mylę to mnie poprawcie.

EDIT:

Jest opcja przy instalacji XP aby najpierw sformatował cały dysk złączył w jedno a potem żebym mógł zrobić 4 dodatkowe partycje? (chodzi mi o ext3 swap oraz NTFS i na Viste)?

Raczej inslalator XP nie poradzi sobie z ext3 i swap (w przypadku NTFS bez problemu usunie partycje i założysz jakie chcesz). Ja osobiście używam Ultimate Boot CD i narzędzia Ranish Partition (żadna partycja się nie oprze).

Ehm mi wystarczy ze oddzieli partycje gdyż przy instalacji Ubuntu jest możliwość wskazania i formatowania partycji… mam tylko nadzieje ze przy instalacji XP > Visty i na końcu Ubuntu grub nie zawiedzie… A i jeszcze jedno pytanie kiedy robi się backup systemu? Mam tylko jeden klucz bo z serwisu MSDNAA więc potwierdzę/aktywuje jak już wszystko zainstaluje ale backup robić po instalacji czy na końcu? Chodzi mi tylko o możliwość przywrócenia XP i Visty do stanu tuż po instalacji…