Instalacja windowsa na ACER Extensa 5620Z, problem :(

Witam,

Proszę o pomoc. Kupiłem laptopa ACER Extensa 5620Z, w którym standardowo był zainstalowany linux, chcę zainstalowac windowsa xp i nie mogę brakuje (prawdopodobnie) sterowników od SATA. Proszę o informację jak mam zainstlować tego windowsa, bo instaluje się ale tylko do momentu wczytania instalik na dysk, w tym momencie pisze z e komputer nie może znajść dysków twardych. Próbowałem zmodyfikowac płytę windowsa za pomoca NLite ale nie wiem w którym kroku dodać sterowniki, nawet nie wiem czy to są:AHCI_Intel_v7.5.0.1017_Vista_XP.

Bezsensowny Acer, już takiego badziewia nie kupie!

A czy ten Windows jest z SP2?

tak to jest oryginalny windows xp Home kupiony 2 tygodnie temu

LINK1

LINK2

LINK3

Widać nie jesteś sam :slight_smile:

Witam.

Rozwiązaniem problemu jest zaopatrzenie się w sterowniki do kontrolera SATA znajdujace się pod adresem ftp://ftp.work.acer-euro.com/notebook/extensa_5210/ plik o nazwie “F6 Intel SATA HDD Driver Floppy Utility.zip” Po rozpakowaniu i uruchomieniu program tworzy dyskietkę ze sterownikami SATA do XP . Wadą tego rozwiązania jest konieczność posiadania stacji dyskietek na USB .

Pozdrawiam.

A rozwiązanie jest prostsze niż się wydaje :stuck_out_tongue:

Wystarczy z tej strony

http://support.acer-euro.com/drivers/no … _5620.html

ściągnąć najnowszy BIOS opatrzony numerkiem 1.21.

Następnie podczas uruchamiania laptopa wchodzimy do menu BIOS-u … eee i dokładnie nie pamiętam, ale trzeba coś zmienić na bodajże SATA Mode … czy jakoś tak. I wtedy XP daje się zainstalować. Wiem, że na pewno to działa, bo posiadam tego laptopa i same przesiadłem się z Visty na XP. Niestety nie sprawdzę Ci tego dokładniej, bo nie chcę uruchamiać ponownie laptopa :wink:

W razie czego zapraszam na PW.

pozdrawiam

no dobra, fajnie. ściągołem tego BIOSa 1.21 na PCa ale jak go wzucic na LAPA

"dokładnie nie pamiętam, ale trzeba coś zmienić na bodajże SATA Mode … " - na IDE i będzie działać :slight_smile:

trzeba zmienić na ide tylko zę tam nie ma sata tylko ahc coś tam. sprawdz może masz tą funkcję w biosie. wtedy normalnie ci się zainstaluje. dyskietek nie trzeba. jeżeli nie masz tej funcji ściągasz ten sterownik do dysku kopiujesz ten plik f6flpy32.exe plik jest exe ale można go rozpakować zrób to (prawy przycisk i rozpakuj np. winrarem) masz plik F32.IMA teraz pobierasz program MagicISO instalujesz --> uruchamiasz i w nim otwierasz plik f32.ima i pojawi ci się kilka plików o takim rozszeerzeniu jakie mają sterowniki --> skopiuj i te wszystkie dodasz nlitem i jak będziesz dodawał to zaznacz w trybie tekstowym (chyba domyślnie będzie ta opcja wybrana). no i póżniej instalacja i wszystkie sterowniki najpierw płyta główna, dzwięk przed modemem, może być ci potrzebna poprawka windowsa KB888111XPSP2 do HD Audio. a z aktualizacją biosa to zaczekaj i raczej nie polecam zmiany - ewentualnie po zainstalowaniu windwosa i z pod windowsa można aktualizować.