Instalacja windowsa - wersja OEM na nowym kompie?

Posiadam oryginalną płytę windy jak w opisie tematu. Chodzi mi o to czy w przypadku wymiany komputera na nowy mogę instalować tego windowsa na nowym komputerze? Czy da się go w ogóle zainstalować, a będzie to nielegalne? Czy nie da się zainstalować ( np. wyskoczy jakiś komunikat o błędzie podczas instalacji)?

Wersja OEM jest przypisana do danego komputera, przede wszystkim do płyty głównej i nie będziesz mógł go zainstalować ponownie na innym komputerze. Będzie to nielegalne. Dlatego systemy w takiej postaci są tańsze od wersji BOX.

m.in. płyty głównej - nie wiem czy w XP też tak jest ale zmiana wyłącznie adresy MAC karty sieciowej (sama karta cały czas w środku) dla Visty = konieczność ponownej aktywacji - telefonicznie

zainstalować się oczywiście zainstaluje, mogą być potrzebne dodatkowe sterowniki np. do kontrolera sata, z automatyczną aktywacją będą prawdopodobnie problemy (telefoniczna przy odpowiedniej argumentacji może się powieść) ale jeśli to całkiem nowy komputer to z całą pewnością będzie to niezgodne z licencją OEM = “nielegalne”

Miałem taką sytuacje. Zmieniłem komputer a miałem OEM. Po zainstalowaniu systemu aktywowałem go bez problemów. W narzędziach legalności wykazuje na legalny a nie wiem co musiałby się stać żeby przyszli i mi sprawdzali jaką mam płytę i jaki system jest do niej przypisany.

Ogólnie to już ten temat tyle razy był wałkowany ze szok

Dzwonisz, mówisz że płyta uległa uszkodzeniu i prosisz o aktywację na nowej płycie.

Lub że sprzęt uległ uszkodzeniu na wskutek np. zwarcia lub spalenia zasilacza.

wymiana płyty + reszta komputera bez zmian - jak najbardziej uzasadniona sytuacja

jeśli cały sprzęt -> wymiana na cały inny a instalacja tego samego systemu OEM = niezgodne z licencją

pirackie systemy w narzędziach legalności też wykazują, że są legalne - co nie zmienia faktu że w obydwu przypadkach jest to niezgodne z licencją OEM windowsów

No to np w moim przypadku jak przyjdzie to co pokaże mu fakturę wraz z komputerem licencje i nie są wstanie mi nic zrobić

:smiley: są w stanie

chyba żartujesz z tym 99%. nie ma problemu iść do sklepu i kupić oem, ja tak zrobiłem bo nie miałem windowsa od razu jak kupowałem komputer. a zwłaszcza że oem są tansze to wiara kupuje i to jest jedna wielka buja że można je kupić tylko z nowym komputerem. Nie boje się użyć że ponad 50 % oem jest sprzedawanych bez komputera.

w moim przypadku mam SP2 zintegrowany z oryginalną płyta windowsa

co do reszty mogę się z Tobą zgodzić

Bo od kilku lat wprowadzono zmiany w licencji OEM która dopuszcza zakup systemu solo i samodzielną instalacje na swoim sprzęcie. Pozostałe zapisy pozostały bez zmian, w tym że OS od momentu instalacji jest “przywiązany” do konkretnego komputera.

w teorii jest a w praktyce nie:) może go zainstalować wszędzie , aktywować i to legalnie

Na jednym kompie owszem, pozostałe instalacje są wysoce dyskusyjne w związku z ich “legalnością”.

ale jedna opcja którą ty nazywasz wysoce dyskusyjną jest bez żadnych dyskusji legalna. Dzwonisz do MS i mówisz prawdę(płyta uległą zniszczeniu, komputer się spalił) i też dostaniesz wszystko co chcesz bo osobiście tak robiłem bo musiałem wymienić płytę

Czy uważasz że spalanie MOBO jest równoznaczne z instalacją OS na nowym sprzęcie ??

Jeżeli zadzwoni do BOK M$ i ich oszuka to będzie to złamaniem prawa licencyjnego !!

nie uważam tak ale jeśli oni sami taki przypadki rozpatrują na korzyść klienta to chyba coś znaczy. ale ja ich nie oszukałem