Instalacja Windowsa XP na dysku SATA

witam, mam pytanie. mam Acera 5220, ma dysk SATA, czy mogę zrobić format komputera i potem zainstalować Windowsa XP z normalnej płytki? Słyszałem, że musi byc specjalnie przygotowana płyta ze sterownikami do dysku SATA, ale czy przy drugiej i kolejnej instalacji też? Pozdrawiam.

Tak, zawsze procedura jest taka sama

Nlite http://www.nliteos.com Twoim przyjacielem (chyba, że zrobiłeś już sobie taką spreparowaną płytkę instalacyjną wcześniej, to wtedy nie trzeba)

Dopiero nowe modele Extensy 5220, które pojawiły sie niedawno na rynku mają zmieniony BIOS pozwalający na instalację Windows XP bezpośrednio

OK, a mogłbyś mi ktoś podać stronę lub link do plików ze sterownikami do mojeo notebooka? Acer 5220, dysk twardy HITACHI HTS541612J9SA00, pojemnosc 120GB, dzieki slicznie, bo jakoś nie mogę sobie poradzić…:slight_smile:

Wszystkie sterowniki są na stronie Acera

http://www.acer.pl

zakładka “użytkownicy prywatni”, następnie po lewej “serwis” i “szukanie sterowników przez ftp na samej górze”, potem wybierasz z listy Twój model i masz wszystko jak na dłoni

No znalazłem to, ale to nie są sterowniki o rozszerzeniu takim, jakie obsługuje nLITE. Ja chcę te sterowniki dorobić do plytki z Windowsem, i potem zainstalować to nalaptopie, nie mam możliwości podłączenia stacji dyskietek tutaj… Bardzo proszę, jakby ktoś miał czas, żeby to poszukał bo ja cały dzien nad tym siedzę i już nie mogę… Prześlijcie mi to prosze na andrzej91@poczta.onet.pl … Dzieki wielkie:)

Musisz ściągnąć driver opisany jako “F6 Intel Sata HDD Driver Floppy Utility”, następnie rozpakować to archiwum.

Ale tam nie ma tego pliku… Musi byż rozszerzenie .inf

  1. Rozpakuj pobrane archiwum. Dostaniesz w wyniku folder F6 Floppy Utility i plik Readme.txt

Plik readme zawiera następujące informacje:

"XP installation SOP:

  1. Put the WinXP SP2 CD disc to DVD-ROM.

  2. Plug in USB Floppy with AHCI driver disk to system USB port. (*a)

  3. Power on system and press “F2” key to enter BIOS.

  4. System starts installation.

  5. Set boot priority 1:CD/DVD 2:IDE0 3:USB FDD then restart.

  6. Please press “F6 key” for several times while you see the “Press F6 if you…….” is displayed below the screen.

  7. After about 3~4 minute, the system appear “Windows Setup”screen.

  8. Press “S key” , then select “Intel 82801HEM/HBM SATA AHCI Controller(Mobile ICH8M-E/M)”.

  9. The system will load AHCI driver through the USB floppy disc, then press “Enter key”.

  10. The system can identify the SATA HDD and start installation successfully, check the system without appear bluescreen.

*a AHCI creation SOP

  1. Copy the f6flpy32.exe file to your PC.

  2. Plug in USB Floppy with empty disc to your PC USB port.

  3. Execute the f6flpy32.exe file to generate the AHCI driver disc."

Ciebie interesuje ta linia "8. Press “S key” , then select “Intel 82801HEM/HBM SATA AHCI Controller(Mobile ICH8M-E/M)”

Wskazuje ona jaki kontroler ma zostać zintegrowany z Nlite

Następnie klikasz na folder F6 Floppy Utility a potem na f6flp32. Widzisz plik f6flp32.exe

Musisz to rozpakować np. Winrarem. W efekcie dostajesz plik o nazwie f32.ima

To jest obraz dyskietki, który możesz rozpakować przy pomocy UltraISO na przykład

W efekcie dostaniesz kilka plików

ml127670df736170703b1a3554b4dfea3e5ce28779053.gif

Teraz uruchamiasz Nlite i integrujesz sterowniki kontrolera z instalacją Windows XP wskazując na liście dostępnych kontrolerów TYLKO ten jeden, o którym wspomniałem wyżej

Prawda, że proste? :wink:

Kurde, nic z tego mi nie wychodzi… I jeszcze jedna prośba, napiszcie mi to po polsku, dodam, że nie mam stacji dyskietek, a płytka z Windowsem nie zawiera żadnego SP…

A co konkretnie robisz, że Ci nie wychodzi?

Nie rozumiem. W jakim niby języku Ci napisałem jak nie po polsku?

MarS, wiem, że upierdliwy jestem, ale mógłbyś mi napisać krok po kroku co mam zrobić? tak jak dla debila:)

Przecież Ci napisałem, przeczytaj uważnie, albo lepiej napisz czego konkretnie nie rozumiesz (na jakim etapie)

  1. Put the WinXP SP2 CD disc to DVD-ROM.

  2. Plug in USB Floppy with AHCI driver disk to system USB port. (*a)

  3. Power on system and press “F2” key to enter BIOS.

  4. System starts installation.

  5. Set boot priority 1:CD/DVD 2:IDE0 3:USB FDD then restart.

  6. Please press “F6 key” for several times while you see the “Press F6 if you…….” is displayed below the screen.

  7. After about 3~4 minute, the system appear “Windows Setup”screen.

  8. Press “S key” , then select “Intel 82801HEM/HBM SATA AHCI Controller(Mobile ICH8M-E/M)”.

  9. The system will load AHCI driver through the USB floppy disc, then press “Enter key”.

  10. The system can identify the SATA HDD and start installation successfully, check the system without appear bluescreen.

*a AHCI creation SOP

  1. Copy the f6flpy32.exe file to your PC.

  2. Plug in USB Floppy with empty disc to your PC USB port.

  3. Execute the f6flpy32.exe file to generate the AHCI driver disc."

Mam włożyć płytę z Windowsem XP (mam bez Service Packa) do napędu i co dalej? Bo tu już nie rozumiem…

Zostaw w spokoju te procedurę. I tak nie działa!

Celowo wspomniałem o zawartości pliku readme byś zobaczył o jaką wersję kontrolera chodzi

Ty masz zrobić tak jak to opisałem POD angielskim tekstem

Ale żeby nacisnąć to S to trzeba to gdzieś zrobić, chcę się dowiedzieć gdzie… MarS, napisz jak dla debila, proszę Cię:) Tak kroczek po kroczku jeszcze raz…:slight_smile:

To samo co wyżej

"Klikasz na folder F6 Floppy Utility a potem na f6flp32. Widzisz plik f6flp32.exe

Musisz to rozpakować np. Winrarem. W efekcie dostajesz plik o nazwie f32.ima

To jest obraz dyskietki, który możesz rozpakować przy pomocy UltraISO na przykład

W efekcie dostaniesz kilka plików

Teraz uruchamiasz Nlite i integrujesz sterowniki kontrolera z instalacją Windows XP wskazując na liście dostępnych kontrolerów TYLKO ten jeden, o którym wspomniałem wyżej"

Dzieki śliczne, wielki jesteś, temat do zamknięcia:)

Nie, stop… mam plik o rozszerzeniu ima a nlite chce inf… co jest??

zmienilem rozszerzenie, mam nadzieje, że to to:) napisze jak będę coś wiedział, dzięki:)

Napisałem Ci byś wypakował plik z rozszerzeniem IMA przy pomocy Ultra ISO na przykład (IMA to obraz dyskietki)