Instalacja Windowsa XP na nowym kompie (błąd 0x0000007F)

Witam,

Parę dni temu złożyłem kompa i chce zainstalować Windowsa XP. Wkładam płytkę instalator się uruchamia, pliki się ładują, pojawia się czarny ekran z migającym kursorem i po chwili niebieski ekran (dokładnie błąd stop 0x0000007F).

Wiem że temat dobrze wam znany ale im więcej czytam tym mam większy mętlik w głowie. Z tego co wyczytałem to jest kilka możliwości.

  1. Awaria sprzętu - wykluczam tę opcję bo wszystko jest nowe i nawet nie chce myśleć że dysk albo coś innego jest walnięte.

  2. Zainstalować sterownik z dyskietki zanim jeszcze pliki zaczną się ładować. Tylko nie wiem czy ten sterownik dobieram pod płytę główną ( MSI B75A-G43 ) czy pod dysk twardy ( Dysk Seagate 1TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache (ST1000DM003) OEM ).

Znalazłem taki sterownik: http://pl.msi.com/product/mb/B75A-G43.h … os=XP%2064 ,a dokładnie ten Intel Rapid Storage Technology Floppy Driver for 7x series. Proszę wyprowadzić mnie z błędu jeśli się mylę.

  1. Może wystarczy przestawić coś w biosie. Gdzieś znalazłem że wystarczy funkcje AHCI przestawić na IDE. Może jakieś inne ustawienia.

Bardzo proszę o wasze opinie i pomoc. Jeżeli macie jakieś inne rozwiązania to piszcie. Z góry dzięki.

Mój sprzęt:

Płyta główna MSI B75A-G43, B75, DualDDR3-1600, SATA3, 5xSATA2, HDMI, DVI, GBLAN, ATX

Dysk Seagate 1TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache (ST1000DM003) OEM

Procesor Intel Core i5-3350P 3,10 GHz (BX80637I53350P)

Wyłącz AHCI w biosie, wejdź do biosu (Del po włączeniu komputera), Settings, Adwanced, Integrated Perpherals, SATA Mode zmień na IDE.

Możesz też zintegrować sterownik SATA (Intel Rapid Storage Technology Floppy Driver for 7x series) z płytą instalacyjną XP, Instrukcja.

Możesz też podczas instalacji załadować sterownik z dyskietki :wink:

Dodane 20.06.2013 (Cz) 9:57

Nie uruchamiaj instalacji pod UEFI, w boot menu (F12 po włączeniu komputera) wybierz napęd (z płytą XP) bez dopisku UEFI.

Dodane 20.06.2013 (Cz) 9:58

Wyłącz Secure Boot (wydaje mi się że w nowej wersji biosu dodali tą funkcję).

Witam ponownie falcon89 :slight_smile: zestaw sam mi złożyłeś więc czujesz się odpowiedzialny :stuck_out_tongue:

Dzięki za szybką odpowiedz. Jak tylko będę w domu to sprawdzę.

Pozdrawiam

Dodane 21.06.2013 (Pt) 10:28

Po zmianie na IDE poszło bez problemu. Dzięki bardzo. Pozdrawiam

Dodane 21.06.2013 (Pt) 10:29

aha jeszcze jedno pytanie :slight_smile:

Czy jeżeli będę instalował Win 7 to muszę zmienić na SATA?

Dodane 21.06.2013 (Pt) 11:31

Jest DUPA !!

Wczoraj miałem problem z instalacją sterownika od karty graficznej MSI R7790-1GD5/OC

Dopiero teraz zauważyłem że nie wspiera Windowsa XP :slight_smile:

W takim razie została wymuszona “przez Wielkiego Brata” instalacja Windows 7. To samo przerobiłem na przenośnym komputerze sąsiada (lat 50), który uparł się na instalację oryginalnego Windows XP na współczesnym sprzęcie Lenovo G585 bo skąpił na zakupie “siódemki”. W rezultacie komputer nie był żadną okazją a gość kompletnie mnie zaskoczył bo obiecał, że stać go będzie tylko na wydatek do 500 zł a tymczasem skończyło się na 1500 zł. :-x

Jak nie wspiera XP.

Sterownik do karty graficznej http://www2.ati.com/drivers/13-4_xp32_dd_ccc_whql.exe dla XP.