Instalacja Windowsa XP na pc na którym był windows vista

Witam.

Mój znajomy ma wgranego na pc oryginalny system Windows Vista OEM , i prosił mnie żebym wgrał mu system Windows Xp , bo on nie chce już korzystać z Windowsa Visty.

Czy nie będzie problemów z graniem Windowsa Xp, bo słyszałem że nie da się przejść na starszy system XP , jak ktoś zainstalował już Windowsa Vista.

Czy to prawda ???

Problem może być wtedy jak ma się dysk sata i należy zintegrować sterowniki do sata z instalacją xp :slight_smile:

A jak ktoś np: nie ma dysku sata ale ma xp na dostosowanego do sata to zainstaluje system

Teoretycznie tak a praktycznie już trzeba samemu zobaczyć :slight_smile:

Czyli nawet jak Windows vista jest przypisana do tego komputera to nie powiano być problemu z wgraniem xp

Tylko wiesz, że na XP musisz mieć licencje. Tj. niezależnie od legalności Visty musisz mieć jeszcze legalnego XP. Technicznych problemów nie powinno być (choć u mnie są i nikt mi nie raczył pomóc - po pierwszym restarcie pisze, że “błąd ładowania systemu operacyjnego” i tak za każdym razem), ale mogą być problemy prawne.

Na wypadek gdyby jeszcze nie dotarło - tego XP musisz oddzielnie kupić w sklepie niezależnie od posiadanej Visty.

Z pecetem nie powinno być problemów, bo ja jak instalowałem xpeka na dysku sata, to zainstalował się bez najmniejszego problemu… A jeżeli nawet xpek nie rozpozna dysku, to wystarczy tylko sprawdzić jaki płyta główna ma kontroler sata, pobrać sterowniki, nagrać na dyskietkę i podczas ładowania plików instalatora wcisnąć f2 i załadować sterownik…