Instalacja Windowsa z laptopa na stacjonarny

Na początku zaznaczę, że widziałem, że podobny temat istniał, ale jest zamknięty na kłódkę, więc wybaczcie zakładanie nowego. Mój problem najlepiej opiszę przez treść maila jakiego wysłałem do Microsoftu:

 

"Dzień dobry,

Kilka lat temu zakupiłem Laptop HP z zainstalowanym na nim Windows Vista, a następnie Windows 7 Upgrade. Niestety komputer uległ awarii i jego naprawa jest nieopłacalna. 

Czy istnieje jakakolwiek możliwość, by dalej korzystać z tego Windowsa, ale na nowym, składanym osobiście komputerze stacjonarnym w przypadku, gdy z laptopa korzystać już nie będę? Zaznaczę przy okazji, że nie posiadam płyty instalacyjnej Windows Vista, a jedynie naklejkę licencyjną z kluczem produktu na spodzie laptopa."

 

A oto odpowiedź od MIcrosoftu:

 

"Szanowny Panie,

 

Dziękujemy za kontakt z Microsoft Answer Desk.

W nawiązaniu do Pana zapytania informuje iż można korzystać z Upgrade Windows 7 natomiast  należy zainstalować nakładke na inny system lub przedstawić dowód zakupu poprzedniego systemu(w Pana przypadku Windows Vista) po skontaktowaniu się z Działem Obsługi i wtedy będzie możliwość aktywacji tego systemu."

Wiem, może jestem ciemną masą, ale dobrze rozumiem? Mogę Windows 7 upgrade zainstalować na nowym komputerze, zadzwonic po zainstalowaniu do Microsoftu i oni na podstawie dowodu zakupu laptopa aktywują Windowsa?

 

Nie, musisz mieć licencję  na poprzedni system (a tej z laptopa nie przeniesiesz).

Eh, nic nie rozumiem… To o co chodzi w tym zdaniu “przedstawić dowód zakupu poprzedniego systemu(w Pana przypadku Windows Vista) po skontaktowaniu się z Działem Obsługi i wtedy będzie możliwość a ktywacji tego systemu”??? TEGO systemu czyli którego? Przecież odpowiedzieli coś o aktywacji. Nie chodziło im o katywacje Windows 7 upgrade na innym komputerze?

Chodzi o to, że aktualizację możesz zainstalować jako nakładkę na starszą wersję lub wykonać czystą instalację. Jednak w obu przypadkach potrzebujesz licencji na starszą wersję systemu. Na tym polega aktualizacja. Nie wiem o co temu panu chodzi, może według nich wystarczy sama licencja niezależnie do jakiego sprzętu jest przypisana, ale to musisz poprosić tego pana o doprecyzowanie jego wypowiedzi.

Generalnie jest tak: kupiłeś upgrade do Visty. Zgodnie z licencją upgrade masz teraz do laptopa przypisany Windows 7. Ta licencja jest nie przenośna, i można powiedzieć że wygasła wraz z laptopem. IMHO odpowiedź MS jest bzdurna, ale trzymając się tego co napisali musisz kupić system podstawkę, co prowadzi do błędnego koła.

No właśnie, ja to zrozumiałem tak, że gdy wykonam czystą instalację płytą Windows Upgrade 7 wysatrczy telefon do nich i oni mi na podstawie faktu posiadania Windows Visty aktywują 7 na nowym komputerze. Nie zgadzą mi sie to jednak z tą całą teorią OEM, że są one przypisane do jednego komputera… Eh, Microsoft… :confused:

 

“IMHO odpowiedź MS jest bzdurna,” Eeee… czyli, że odpowiedział mi źle? No przecież chyba się na tym zna skoro tam pracuje :confused:

Nie wykonasz czystej instalacji płytą z wersją Upgrade, bo instalator poprosi cię o nośnik uprawniający do upgrade a tego nie masz.

No to po co on mi takie głupoty odpisuje? O jakiejś aktywacji? Myślicie, że jest sens dzwonić do Microsoftu i pytać o co mu chodziło? Albo po prostu drogą mailowa prosić o doprecyzowanie? Czy sprawa jest stracona i po prostu kupować nowego Windowsa?

Masz oficjalnego maila więc może warto się podroczyć. Tak czy siak musisz mieć system podstawkę pod upgrade.

W sumie nic nie tracę, zaraz napiszę tam jeszcze raz :slight_smile:

Nie daj się “spławić”. Jak coś dzwoń

Dość maszynowa odpowiedź supportu (sam nie podałeś dokładnie czy miałeś laptopa z OEMem, czy boxowego - nie jest to oczywiste)  i nie jest powiedziane wprost, że możesz to zrobić na innym komputerze. Możesz się “droczyć”, ale tracisz czas. Jak chcesz zrobić to zgodnie z licencją, najtaniej będzie chyba kupić Vistę boxową (na Allegro chodzą po ~200zł).

Jeszcze jedno pytanie odnośnie tej “metody” http://kopalniawiedzy.pl/Windows-7-czysta-instalacja-aktualizacja,8901

Według niej można za pomocą płyty Windows 7 Upgrade zainstalować system na czystym dysku. (Ps. Tak, wiem. Macie mnie już dość ;P)

Super sprawa. Jakoś do tej pory nigdy nie musiałem się posiłkować takim chwytem , bo zawsze instalację aktualizacji przeprowadzalem ksiazkowo ale skoro piszą że działa … :wink:

 

Możesz, ale nadal nie masz licencji na OS.

Słuchajcie, więc napisałem jeszcze raz do Microsoftu i twardo stoją przy tym co napisali wcześniej. Mogę korzystać z Windows 7 Upgrade jak z instalki nowego systemu.

 

"Dzień dobry, 

Piszę w sprawie odpowiedzi na zgłoszenie o numerze SRX1blabla9. Czy mógłbym prosić o doprecyzowanie owej odpowiedzi, gdyż nie jest ona dla mnie do końca zrozumiała? Czy ze wspomnianego Windows 7 Upgrade mogę korzystać jak z płyty instalacyjnej nowego Windowsa pod warunkiem dostarczenia dowodu zakupu Windowsa Visty z uszkodzonego laptopa?"

 

 

"Microsoft Customer Support <CNTUS.GNCS.EU.PL.PL.TPR.ATH.CS.T01.CUS.00.EM@css.one.microsoft.com

Szanowny Panie,

 

Dziękuję za odpowiedź. W nawiązaniu do Pana pytania informuje iż po zainstalowaniu na czysto i ewentualnej trudności przeprowadzenia aktywacji systemu Windows 7 Upgrade może Pan skontaktować się z działem obsługi technicznej. Po przesłaniu skanu faktury zakupu poprzedniej wersji Windows można przystąpić do aktywacji tego systemu na innym komputerze"

Robi się coraz ciekawiej, jest to całkowicie sprzeczne z EULA.

No to zachowaj tego emaila i wio. Taki “dupochron” bardzo cenny jest :smiley:

Moim zdaniem koleś wypowiedział się jasno:

 

  • nie można zainstalować tej Visty na stacjonarce

  • płyta W7 Upgrade do instalacji potrzebuje podstawki w postaci jakiegoś wcześniejszego Windows

  • jeśli ta Vista była na płytce (nie zawsze były recovery bo czasem dostawało się płytki), to jeśli ma się na niego jakiś dowód zakupu (np. faktura od laptopa z Vista), to wystarczy przedstawić im ten dowód zakupu. Wtedy można zainstalować tę Vistę na stacjonarce a oni ją aktywują i będzie wszystko si

  • można teraz robić aktualizację na stacjonarce

 

Tak jak to rozumiem. Swoją drogą dla mnie te upgrade zawsze były troszkę bez sensu, szczególnie przy wielkiej promocji W8. Wiele osób się na nie rzuca a zapomina, że to nie jest tani Windows do instalacji na czysto, a być w pełni zgodnym z licencją podstawowego Windows (jeśli mamy) wymaga czasem niezłej gimnastyki. Ot - autor teraz ma problem z zawiłościami licencji i to już jest dobry przykład, bo mieć oryginalny Windows != móc z nim wszystko.