Instalacja WinXp systemu obok Win7 i Win8

Witam.

Mam laptopa Samsung NP350E7C-S04PL.

Oryginalnie był wgrany system Windows 8, chciałem doinstalować Windowsa Xp ale samsung nie wspierał sterowników do tego modelu, więc zainstalowałem Windowsa 7. Mam 2 systemy win 7 i 8.

Teraz widzę że już są dostępne stery pod Win XP i chcę zainstalować właśnie starego poczciwego Xp.

Mam problem z instalacją. Zmniejszyłem partycje z systemem win8 bo w sumie używam go bardzo rzadko, powstało miejsce nie przydzielone z którego utworzyłem partycje.

Próbuję zainstalować xp z płyty, instalacja dojdzie do wyboru dysków a instalator nie widzi partycji tylko jeden dysk, wydaje mi się że jest to cały dysk (1 TG).

Jak zainstalować Windowsa Xp obok 7 i 8 ?

 

http://i7.pixs.ru/storage/7/6/9/Przechwyty_5548553_12804769.jpg

Z tego co wiem to systemy instaluje się od najstarszego do najmłodszego,a nie na odwrót.

Na co Ci to mordowanie laptopa dziesięcioma partycjami i trzema systemami! Tym bardziej starym, wcale nie takim “poczciwym” XP-kiem! Sprawność tego laptopa przy systemach umieszczonych gdzieś w środku dysku jest co najmniej problematyczna. Radzę Ci, pozostaw w nim oryginalnego Windows’a 8, a nawet go przeinstaluj klasycznie na początek dysku i ewentualnie zaktualizuj go do wersji 8.1, bo to rozwiązanie i nowoczesne, i najsprawniejsze technicznie.

Chcę zainstalować Xp i sprawdzić jak się będzie spisywał na tym sprzęcie. 

Jeśli będzie dobrze to zostawię Xp . Nie chcę win8 bo nie lubię tego systemu. Miałem windę od 95 i do Xp jest ok ale od Visty już zaczyna mi się coraz bardziej nie podobać.

Wolę Win7 do Win8 ale jeszcze bardziej Xp.

Proszę o pomoc przy zainstalowaniu Xp.

 

Mam jeszcze jedno pytanie. Jeśli się nie mylę pliki instalatora Windowsa 8 znajdują się gdzieś na ukrytej partycji.

Czy mogę te pliki wypalić na płycie albo skopiować na pena i usunąć win8 a potem w razie potrzeby(np.sprzedaży) zainstalować win8 

Albo usunąć win8 ale pozostawić instalatora na ukrytej partycji i w razie potrzeby zainstalować.

 

I proszę, nie piszcie na temat co powinienem zrobić żeby było lepiej tylko odpowiedzcie mi na pytanie w sprawie instalacji Xp

1.Jeżeli system Windows 8 jest uruchomiony:

Na ekranie startowym kliknij w dowolnym miejscu PPM i wybierz polecenie Wszystkie Aplikacje w prawym dolnym rogu. Następnie kliknij Recovery.

  1. Podczas pierwszego uruchomienia programu konieczne jest zaakceptowanie Umowy użytkownika.

  2. Po wyświetleniu menu początkowego, kliknij opcje Recover (Odzyskaj).

  3. Kliknij opcje Backup (Kopia zapasowa) na ekranie głównym programu Recovery.

Wybierz dysk (pendrajw), na którym chcesz zapisać kopię, a następnie kliknij polecenie Backup (Kopia zapasowa).

Windows XP jest już przestarzałym systemem, nie dostaje już aktualizacji, a liczba dziur w systemie powoduje że nie jest on bezpieczny, nie wspiera też już dużo nowoczesnych technologi które pewnie ma twój laptop

na te czasy już XP odradzam jak nie podoba ci się 8 to zostań na 7

Instalator Windowsa XP nie widzi partycji, bo skoro dostałeś laptopa z Win 8 to pewnie masz tablicę partycji GPT, a skoro masz GPT to zamiast BIOSU masz pewnie UEFI, a to oznacza, że aby wgrać XP trzeba tablice przerobić na MBR, a to oznacza że trzeba albo wywalić wszystkie partycje razem z danymi, albo pobawić się konsolowymi narzędziami linuxa, potem przełączyć UEFI w tryb legacy i wtedy próbować, a i tak nie wiadomo czy znajdziesz stery do wszystkiego. Słowem: z tym jest więcej zabawy niż pożytku. Jeśli nie lubisz Windowsa 8 z powodu interfejsu Modern to lepiej wgraj Classic shell, czy inny program który zrobi Ci menu start, i po problemie.

ta może nie być sterowników pod ten sprzęt nowsze sprzęty nie mają wsparcia wstecz