Instalacja World of Tanks na systemie Linux

Witam,
zainstalowałem u siebie na domowym komputerze system Linux Ubuntu 14.04 LTS 64bit.
Chodzi stabilniej i szybciej niż Windows.
Poradziłem sobie, ze wszystkimi sterownikami.
Mam tylko jeden problem.
Gdy próbuję uruchomić grę World of Tanks na Wine i PlayonLinux pojawia mi się błąd - “Wygląda na to, że Wine się zawiesiło”.
Jak to naprawić?
Na Windowsie World of Tanks działa mi stabilnie na ustawieniach Ultra w stabilnych 60 FPS.
Wiem, że na Linuxie będą słabsza płynność gry, więc liczę na minimum 60 FPS na ustawieniach nisko-średnich.
Jeśli to będzie wymagane to mogę, zainstalować inną dystrybucję Linuxa.
Mój komputer to:

  • Intel Core I3-4160,
  • MSI H81M-P33,
  • MSI GTX 1050 2 Gb OC,
  • 12Gb RAM (Geil 8 Gb + RAMAXEL 4Gb),
  • Geil Zenith R3 120 Gb.
  • HDD Seagate 2,5* 500gb.

Na razie Linux jest zainstalowany na dysku HDD - jak wszystko będzie działać to całkowicie pozbywam się Windows, i instaluję Linuxa na SSD.
Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam 12chrapek12

A nie powinieneś na wine zainstalować directx 9.29?


Dorzuć jeszcze na wine - visual C++ 2008 i visual C++ 2010
Gdy na wine nie zabraknie bibliotek dźwięku i obrazu, to i gra pójdzie.

Fakt, na mincie idealnie chodził office word of student 2007 i parę innych przydatnych programów.

1 polubienie

Witam,
dzięki za odpowiedź.
Jak to dokładnie zainstalować? Te biblioteki.
World of Tanks, zainstalowałem za pomocą PlayonLinux i za pomocą POL go próbuje uruchomić.
Pozdrawiam 12chrapek12

Pobrać wisuale i directx na wine. Visuale - otwórz - wybierz wine. To uruchomi i zainstaluje exe w wine. Directxowi utwórz folder w wine i wyodrębnij pobrany plik do tego folderu. Potem w tym folderze znajdujesz plik DXSETUP.exe i uruchamiasz programowaniem wine. To zsynchronizuje wszystkie biblioteki. Na końcu, usuwasz pobrany directx i ten utworzony folder z directxem. W wine zostaną zsynchronizowane biblioteki.

A gry tej nie instalowałem, ale też bym to pobrał i uruchomił w wine. Nigdy nie korzystałem z POL, więc nie wypowiadam się w tej kwestii.

Cały czas piszę, że miałem minta i tam wine było bezbłędne.

1 polubienie

Spróbuj doinstalować za pomocą “winetricks” (które z resztą musisz doinstalować z repo ubuntu), ale szczerze to wątpię, żeby to coś zmieniło.

Tak BTW to na starym Ubuntu 14.04 wiele pakietów jest po prostu przestarzałe.
Wine masz tam w wersji 1.6.2, podczas, gdy w Ubuntu 17.04 jest w wersji 1.8.7, znowu w Arch Linux masz w wersji wine 2.14-1.

Kolejny problem to sterowniki Nvidii w Ubuntu 14.07 masz w wersji 173.14 (dosyć stare jak na taką kartę z serii Pascal). W Ubuntu 17.04 dla porównania masz sterowniki nvidii w wersji 304.135 (w Arch Linux już w wersji 384.59-5).

Pod Windows 7 aktualne do tej karty to 385.28.
Dlatego właśnie nie można się dziwić, że gra Ci nie działa skoro jest tak duży rozrzut jeżeli chodzi o wersję sterownika i co gorsza Wine. (silnik gry w końcu jest na bieżąco uaktualniany)

1 polubienie

Witam,
w takim razie, zaraz pobieram inny system.
Mam dylemat: instalować najnowsze Ubuntu, czy najnowszego Minta?
Na którym będzie większa szansa na uruchomienie World of Tanks?
Pozdrawiam 12chrapek12

Mint to “vampire distro” Ubuntu - praktycznie pobiera pakiety z tego samego repozytorium, co Ubuntu. To tak jakbyś wybierał między Ubuntu, a Ubuntu ^^
Ma tam tylko trochę swoich pakietów plus nieco inny wygląd.
Moim zdaniem lepiej pobrać Ubuntu niż “wampira” ;), przynajmniej kernel (generic) jest nieco nowszy w Ubuntu.

Przecież to “mainline”, więc i tak koopa :wink:

Eeeetam… nie ma co się bawić w pobieranie systemu.
W PlayOnLinux jest gdzieś opcja żeby przy instalacji czegoś, program pobrał wszystkie potrzebne biblioteki i apki. Włącz to i powinna się gra zainstalować dobrze.
A tu masz całe “how-to” jak toto sobie zainstalować:
https://worldoftanks.eu/pl/content/soft/pc_programs/1311/

@MartinaNeumayer
W pierwszej kolejności przeszukiwane jest repozytorium przez PlayOnLinux, więc i tak mu to nic nie da. Poza tym zobacz jak stare są sterowniki do nvidii w tym Ubuntu, co ma obecnie. (a ma kartę Pascal). Przy nowszych driverach nawet jakby dodał to najprawdopodobniej X’y mu nie wstaną, bo za stary X.org

Witam,
zainteresowałem się Mintem, ponieważ @Bogdan_G napisał, że na Mincie nie ma problemów z Wine.
W taki razie pobieram najnowsze Ubuntu, i zaznaczę tą opcję w PlayonLinux.
Tutorial ze strony gry próbowałem, ale w którejś komendzie wyskakuje błąd.
Będę się bawił jeszcze.
Pozdrawiam 12chrapek12

Spokojnie pójdzie pod tymi sterami. Jak chce sobie tylko pograć w to, to po diabła się bawić na około?

Obojętnie co sobie pobierzesz… działa pod obiema dystrybucjami okej.

Witam,
dobra już będę instalował nowe Ubuntu 17.04.
Będę grał w 99% w World of Tanks.
Jeśli coś to jeszcze Euro Truck Simulator 2 na Steamie, ale to już kiedyś.
Gdzie dokładnie jest ta opcja do bibliotek w PlayonLinux?
Pozdrawiam 12chrapek12

Nie mam teraz lapka przed sobą. Powinno być gdzieś przy instalacji nowych aplikacji. Tak z głowy nie pamiętam czy jest “ptaszek”, czy opcja z menu. Poklikaj w nim, znajdziesz napewno :wink:

Witam,
zainstalowałem na VirtualBoxie najnowszego Minta.
Przy próbie uruchomienia gry wyskakuje ten błąd: http://uploadfile.pl/pokaz/1187818---xicu.html .
Jak to naprawić?
Bardzo mi zależy aby pozbyć się Windowsa.
Pozdrawiam 12chrapek12

:star_struck::scream:
Na VirtualBox w 3D sobie raczej nie pograsz. (a przynajmniej bez virtualbox gpu passtrough)
System musisz lokalnie na dysku zainstalować bez wirtualizacji VM.

Witam,
czyli jak zainstaluję Minta na dysku obok Windowsa, i zainstaluję Wine, Wine Tricks, i PlayonLinux, to World of Tanks mi ruszy na 90%?
Pytam się, bo te kombinacje z instalacją trochę zajmują czasu.
Pozdrawiam 12chrapek12

Tak, powinno ruszyć ok. VBox i inne takie nie udostępniają sprzętowej akceleracji i stąd są czasami problemy, jeśli apka tego wymaga.

1 polubienie