Instalacja XP-Formatowanie

Witam chciałbym przeinstalować system z Visty do Xp ponieważ mam poważne problemy z rejestrem i plikami systemowymi i teraz mam do was pytanie : Jaki typ formatowania wybrać- Normalny czy szybki? Czy przy oby dwóch się wszystko z dysku skasuje i nie będzie śladu? Mój dysk to 200GB. Ile potrwa normalne formatowanie.?

Pozdrawiam

Wybierz normalne. Wtedy na bank usunie się wszystko. A trwać może całkiem sporo, bo moją 80, podzieloną na 30 i 50, to 50 formatował 25 minut :wink:

Swoją drogą. Nie lepiej użyć recovery ? Chyba, że to nie laptop :wink:

Tak laptop ale wole Xpeka niż viste

Formatowanie nie usunie żadnych danych z dysku, usunie natomiast ich znaczniki. Do likwidacji danych jest specjalne oprogramowanie do nadpisywania.

Szybkie formatowanie = kasacja znaczników.

Normalne (długie) formatowanie = to co w szybkim (kasacja znaczników) + sprawdzanie HDD pod kątem błędów.

Jeśli jesteś pewien co do kondycji Twojego HDD, możesz sformatować szybko. Jeśli natomiast masz jakieś wątpliwości, albo dawno nie robiłeś długiego formatowania, wybierz drugą opcję (jest ona bardziej czasochłonna).

Ok jeszcze jedno pytanie: Czy oby dwa tryby skasują wszystkie dane z dysku czy coś zostawiaja?

Tak, oba tryby skasują znaczniki plików. Dłuższe dodatkowo sprawdza dysk. Poza tym różnic (poza długością rzecz jasna) brak.

Aha Dzieki za pomoc. Czyli wybieram szybkie Zamykam temat .

Formatowanie jak i kasowanie danych to tak jak zajumanie miłej pani Heli, bibliotekarce spod chrzanowa, karteczek tytułów na literkę F z indeksu książek. Dla niej (Heli) przy ponownym przeszukiwaniu indeksu w bibliotece nie będzie takich tytułów jak “Front wschodni 1941” - Geoffrey P. Megargee (a zgodzisz się przecież, że fizycznie one istnieją). I na ich miejsce kupi nowe (miejsce na dysku przeznaczone do ponownego zapisu).

Założyłeś temat, żeby się dowiedzieć czy możesz zaoszczędzić czas na szybkim formacie:

Uwierz w czasie gdy czekałeś na odpowiedź trzy razy byś formatował normalnie.

Moim zdaniem i na innych forach też czytałem że najlepiej zrobić wolny format czyli normalny dochodzisz do etapu formatowania dajesz na NTFS i idziesz robić sobie kawe czy na papierosa lepiej poczekać i zobaczyć czy na danej partycji niema błedów z dyskiem

Poza tym, warto jeszcze, żebyś sprawdził, czy są odpowiednie sterowniki do tego laptopa. Bo nie każdy laptop ma sterowniki pod XP-ka z tego co pamiętam.