Instalacja XP i Formatowanie

@Longhorn2009 dokładnie, wybacz.

Jestem przyzwyczajony do Siódemki :slight_smile:

Podziel sobie dysk twardy na połowę, czyli dwie partycje.

Stacja dysków automatycznie zamieni literę na E.

Pozdrawiam.

Podział dysku to już sprawa indywidualna. Każdy zrobi to według własnego uznania. Ja np. na laptopie przy dysku 40GB partycje C mam o rozmiarze 9GB i 40% wolnego miejsca na niej. Jeśli nie instalujemy gier typu GTA IV (15GB) czy Crysis to nawet 10GB wystarczy dla podstawowych programów i pakietu biurowego.

jak masz 120gb to jest bardzo prosto. jak usuniesz wszystkie partycje i będziesz ja robił od nowa to skasuj tylko ostatnia cyfrę. I podzieli się na 12gb c: i reszta pójdzie na drugą

Wystarczy też że do podziału użyjemy najprostszego przelicznika:

1024 KB = 1 MB

1024 MB = 1GB

Program do partycjonowania w niektórych przypadkach sam zaokrągli wartości jeśli przyjmiemy że wielkość klastra to 4096 bajtów (wartości domyślne).

Wielkość partycji to sprawa indywidualna. Np. u mnie są: C=100GB, D=250GB i E=115GB.

No dobrze biorę się do pracy, jak skończę to napiszę tu na forum jak mi poszło.

:slight_smile:

No i błąd na samym początku. Nie mogę usunąć partycji, ponieważ znajdują się na niej pliki tymczasowe niezbędne do instalacji. :frowning:

Ile masz partycji i jak wystartowałeś instalacje???

Partycję mam jedną, instalację rozpocząłem przy włączaniu komputera.

A jak chcesz zainstalować nie pyta o format???

Nie pyta.

W takim razie jak poprzedni system działa to zainstaluj na nim EASEUS Partition Master 6.1.1 Home Edition i zmniejsz partycje którą masz i utwórz drugą. Powinieneś sobie poradzić. resize partition i suwakiem zmieszasz.

A co wtedy z formatowaniem ?

I czy nie spróbować z tą metodą usunięcią i zrobienia nowych partycji podczas instalacji, kiedy instalację zaczynam jeszcze na koncie ?

Wtedy tak samo zrobisz jak mówiliśmy (skasujesz itd)

Nie

Dobrze, dysk podzielony na dwie partycje, ta mniejsza ma 20 GB. Przy okazji. Czy “cluster size” na poziomie 4 kb, dla drugiego dysku jest odpowiedni ?

Teraz postaram się dokonać formatu dysku.

Ech, teraz w instalatorze pojawia mi się to okienko o formatowaniu, ale dla tego drugiego pustego dysku.

Mam teraz pomysł. Może udało by się zainstalować drugi raz Windows XP na drugi dysk, po czym gdybym go zainstalował, usunąłbym wszystko z dysku C (tego starego Windowsa, Program Files i te inne bzdety). Później pobawił bym się znów tym programem od tworzenia partycji i zmieniłbym proporcję aby ten drugi większy i już wtedy systemowy dysk, stał się mniejszy (tylko dla celów systemu), a ten drugi stałby się “normalnym” dyskiem.

Dodane 11.08.2010 (Śr) 9:11

Przepraszam za to że tak tutaj męcze, ale chciałbym dokończyć dzisiaj to co wczoraj zacząłem robić.

Czy mogę zrobić tak jak zaproponowałem wcześniej ???

instalator podaje maksymalny rozmiar partycjii w MB i ty tesz wpisujesz w megabajtach

C utwórz 15GB będzie lepiej

Ale nie rozumiesz ze ciagle nie moge usunąć dysku C ? No i podczas instalacji przy włączaniu komputera, mogę sformatować tylko dysk E, a ja potrzebuję sformatować dysk C.

uruchamiasz instalacje z płyty czy z poziomu Windowsa?

Z płyty.