Instalacja XP i Formatowanie

Witam wszystkich.

Na początku chciałbym powiedzieć iż jestem kompletnie zielony. Otóz chciałem sformatować komputer. Koledzy poradzili mi abym zrobił to przy instalacji. No i dobrze, zainstalowałem Windowsa, ale zdziwiłem się ponieważ podobno miał mi się pojawić komunikat w sprawie formatowania. Niestety nic takiego się nie pojawiło i mam teraz bajzel na komputerze, ponieważ mam pełno programów które teraz nie działają. Jak mógłbym teraz sformatować komputer, aby pozostał na nim sam system XP - chciałbym mieć komputer w takim stanie jakim go kupiłem. Pomożecie ? :wink:

RT_NR , uruchom komputer z płyty instalacyjnej wtedy formatowanie sie pojawi.

To znaczy jak uruchom ? Wiesz, próbowałem jeszcze raz, tak jak radzili na innym forum, ale nie pojawia mi się :

A to jest chyba niezbędne do formatowania, tak ?

Wkładasz płytę Windowsa do napędu i restart komputera. Jak nie pojawi się pytanie czy chcesz uruchomić płytę, a wystartuje Windows jeszcze raz restart i w biosie ustaw botowanie z płyty.

Hmmm no ok, lecz jest taki problem że, robiłem to całkowicie wg tej instrukcji :

Problem jest tylko taki że po 4 menu mam 5 menu, o którym nie ma tu mowy.

Tak wygląda “piąte menu”:

Czy coś zrobiłem źle ?

W trzecim menu usuń partycje c po czym musisz utworzyć nową.

Hmmm, mógłbyś mi mniej polecić jakąś instrukcję, nie mam zamiaru uszkodzić komputer, a wydaje mi się to trochę skomplikowane.

Kolego jeśli to za trudne to sciągnij ubuntu i zacznij instalację. Dojdziesz do partycji i usuń dysk c: a później go utwórz. Jak to zrobisz. Restart i włóż CD z win xp i zacznij instalację. Nie powinno być żadnych problemów. http://ubuntu.pl/pobierz.php

RT_NR , w menu jak pokazuje partycje i pyta gdzie zainstalować masz opcję usuń partycje.

Dobra, mniej więcej rozumiem.

Czyli w tym samym oknie, najpierw usuwam partycję a później tworzę nową. Moje pytanie jest jeszcze takie. Moi koledzy mają zwykle kilka partycji. Czy polecacie mi zostawić jedną czy może stworzyć dwie, tak aby jedna była od systemu, a druga od moich plików. I jeśli tak, to jak mniej więcej ustalić rozmiar partycji na którą przeznaczyłbym system?

Usunąć masz tylko tą na której masz syatem. Jak masz jedną to koniecznie przynajmniej dwie. Zależy jaki masz dysk.

Oczywiście, że dwie. Nie wiem jaki masz dysk ale 10 GB na XP w zupełności wystarczy. Reszta na pliki. Jeśli dysk duży to podziel na parę partycji.

Dysk mam dość mały- 120 gb.

Czyli usuwam dysk C, później tworzę dwa (np. C i Z). Dysk C ustalam na 10 gb, zaś dysk Z na tą resztę czyli około 110 gb. Do instalacji systemu wybieram dysk C.

Jeszcze jedno pytanie zanim to zrobię. Czy ustawianie pojemności dysków jest trudne (tzn. czy muszę wpisywać pojemność w kilobajtach, czy ustala się to w inny sposób ?).

Wpisujesz.

Partycje c i d :wink:

Wpisuję w kilobajtach ? To może być dosyć ciężkie, bo pomimo niewielkiego dysku, liczby i tak są kosmiczne.

A czy partycja D nie będzie się kłócić z tym że dysk D to teraz stacja dysków CD ?

Nie bo po instalacji cdrom będzie miał e.

Poczytaj i pooglądaj sobie.

http://lajfmajster.pl/2009/01/24/instal … k-po-kroku

Tam nie przypisujesz liter windows sam sobie to zrobi wiec bierz sie do pracy.

tak, w kilobajtach ale szybko zorientujesz się ile wpisać :wink:

nie, nie pokłucą się - to nie ludzie.

stacja dysków zmieni swoją litere na następną wolną.

Dodane 10.08.2010 (Wt) 19:24

Masz oryginalnego windowsa tak w ogóle? ;>

Nie w kilobajtach tylko w megabajtach #-o