Instalacja XP i Formatowanie

(Tomaszdiduch) #1

Witam wszystkich.

Na początku chciałbym powiedzieć iż jestem kompletnie zielony. Otóz chciałem sformatować komputer. Koledzy poradzili mi abym zrobił to przy instalacji. No i dobrze, zainstalowałem Windowsa, ale zdziwiłem się ponieważ podobno miał mi się pojawić komunikat w sprawie formatowania. Niestety nic takiego się nie pojawiło i mam teraz bajzel na komputerze, ponieważ mam pełno programów które teraz nie działają. Jak mógłbym teraz sformatować komputer, aby pozostał na nim sam system XP - chciałbym mieć komputer w takim stanie jakim go kupiłem. Pomożecie ? :wink:

(lazikar) #2

RT_NR , uruchom komputer z płyty instalacyjnej wtedy formatowanie sie pojawi.

(Tomaszdiduch) #3

To znaczy jak uruchom ? Wiesz, próbowałem jeszcze raz, tak jak radzili na innym forum, ale nie pojawia mi się :

A to jest chyba niezbędne do formatowania, tak ?

(lazikar) #4

Wkładasz płytę Windowsa do napędu i restart komputera. Jak nie pojawi się pytanie czy chcesz uruchomić płytę, a wystartuje Windows jeszcze raz restart i w biosie ustaw botowanie z płyty.

(Tomaszdiduch) #5

Hmmm no ok, lecz jest taki problem że, robiłem to całkowicie wg tej instrukcji :

Problem jest tylko taki że po 4 menu mam 5 menu, o którym nie ma tu mowy.

Tak wygląda “piąte menu”:

Czy coś zrobiłem źle ?

(lazikar) #6

W trzecim menu usuń partycje c po czym musisz utworzyć nową.

(Tomaszdiduch) #7

Hmmm, mógłbyś mi mniej polecić jakąś instrukcję, nie mam zamiaru uszkodzić komputer, a wydaje mi się to trochę skomplikowane.

(Seba15) #8

Kolego jeśli to za trudne to sciągnij ubuntu i zacznij instalację. Dojdziesz do partycji i usuń dysk c: a później go utwórz. Jak to zrobisz. Restart i włóż CD z win xp i zacznij instalację. Nie powinno być żadnych problemów. http://ubuntu.pl/pobierz.php

(lazikar) #9

RT_NR , w menu jak pokazuje partycje i pyta gdzie zainstalować masz opcję usuń partycje.

(Tomaszdiduch) #10

Dobra, mniej więcej rozumiem.

Czyli w tym samym oknie, najpierw usuwam partycję a później tworzę nową. Moje pytanie jest jeszcze takie. Moi koledzy mają zwykle kilka partycji. Czy polecacie mi zostawić jedną czy może stworzyć dwie, tak aby jedna była od systemu, a druga od moich plików. I jeśli tak, to jak mniej więcej ustalić rozmiar partycji na którą przeznaczyłbym system?

(lazikar) #11

Usunąć masz tylko tą na której masz syatem. Jak masz jedną to koniecznie przynajmniej dwie. Zależy jaki masz dysk.

(Seba15) #12

Oczywiście, że dwie. Nie wiem jaki masz dysk ale 10 GB na XP w zupełności wystarczy. Reszta na pliki. Jeśli dysk duży to podziel na parę partycji.

(Tomaszdiduch) #13

Dysk mam dość mały- 120 gb.

Czyli usuwam dysk C, później tworzę dwa (np. C i Z). Dysk C ustalam na 10 gb, zaś dysk Z na tą resztę czyli około 110 gb. Do instalacji systemu wybieram dysk C.

Jeszcze jedno pytanie zanim to zrobię. Czy ustawianie pojemności dysków jest trudne (tzn. czy muszę wpisywać pojemność w kilobajtach, czy ustala się to w inny sposób ?).

(lazikar) #14

Wpisujesz.

Partycje c i d :wink:

(Tomaszdiduch) #15

Wpisuję w kilobajtach ? To może być dosyć ciężkie, bo pomimo niewielkiego dysku, liczby i tak są kosmiczne.

A czy partycja D nie będzie się kłócić z tym że dysk D to teraz stacja dysków CD ?

(lazikar) #16

Nie bo po instalacji cdrom będzie miał e.

(ybu) #17

Poczytaj i pooglądaj sobie.

http://lajfmajster.pl/2009/01/24/instal … k-po-kroku

(lazikar) #18

Tam nie przypisujesz liter windows sam sobie to zrobi wiec bierz sie do pracy.

(JARObb) #19

tak, w kilobajtach ale szybko zorientujesz się ile wpisać :wink:

nie, nie pokłucą się - to nie ludzie.

stacja dysków zmieni swoją litere na następną wolną.

Dodane 10.08.2010 (Wt) 19:24

Masz oryginalnego windowsa tak w ogóle? ;>

(Longhorn2009) #20

Nie w kilobajtach tylko w megabajtach #-o