INstalacja XP i MINT. Co i jak?


(sensu) #1

Będę instalował dwa systemy na komputerze, który ma mieć 2 dyski.

Na jednym będzie XP, na drugim LINUX MINT.

Chcę, aby przy włączeniu była opcja wybrania systemu do uruchomienia (domyślny XP), chcę też żeby systemy były od siebie niezależne, by po odłączeniu któregoś dysku komputer normalnie mógł działać.

 

Jaka będzie poprawna kolejność instalacji, czy oba dyski mają być podłączone podczas instalacji?

 

 


(adamserce) #2

Możesz instalować na każdym dysku osobno każdy system, a po zainstalowaniu obydwu podłączyć oba dyski i system wybierać z biosa.

Druga opcja to instalacja XP na pierwszym dysku, bez podpiętego drugiego. Tak będziesz miał zainstalowanego windowsa, niezależnego od innych dysków, następnie podpinasz jako drugi dysk na którym będzie Mint. Instalujesz Minta na drugim dysku a po instalacji wybierasz miejsce instalacji GRUB-a na drugim dysku. Na pewno będzie to sdb. Tak skonfigurowane systemy będą mogły być odpalane niezależnie od drugiego (innego) dysku. A przy podłączeniu obydwu uruchomi się GRUB z opcją wyboru systemu do uruchomienia. Pierwszy na liście będzie Mint.

Jeżeli będziesz chciał jako pierwszy XP to trzeba będzie zmienić wpis w GRUB-ie.


(pocolog) #3

Po co miałby odpinać te dyski podczas instalacji?

Niech zainstaluje WinXP na pierwszym dysku /dev/sda później Minta na drugim /dev/sdb gruba zapisać tak samo na /dev/sdb oraz w biosie wybrać bootowanie z drugiego dysku /dev/sdb.

 

Wszystko się będzie uruchamiało niezależnie który dysk odepnie po instalacji.