Instalacja xp i win 7 na 1 komputerze - wybór partycji

Witam!

Chodzi mi o to w jaki sposób zaistalować xp i win 7 tzn. na której partycji ma być xp, a na której win 7?

mam partycje: c - boot, d - system, e - podstawowa, f - podstawowa. Chciałbym, aby przy starcie systemu była mozliwość wyboru - czyli: win 7 lub starsza wersja win.

Czy właściwie będzie, jeżeli xp zainstaluję na c - boot, natomiast na d - system win 7 czy odwrotnie?

Tak będzie optymalnie

Rozumiem, że w ten sposób mam przeprowadzić proces instalacji?

To już przecież wyjaśniliśmy…

Najpierw instaluje się starszego Windowsa, później nowszego, nowszy wykrywa starszego i pozwala na wybór systemu podczas uruchamiania komputera.

Trzeba utworzyć minimum dwie partycje przy pomocy instalatora Windowsa XP, tej drugiej nie ma konieczności formatować, można to zrobić z poziomu instalatora Windowsa 7. Zaraz po utworzeniu partycji przez instalatora XP lepiej zrestartować system i od nowa zacząć instalację, wtedy XP nada im litery C, D i kolejne.

Dzięki za podpowiedzi - powalczę wieczorem:)

P.s. MarS - chciałem się upewnić - rzecz jasna:)

alutka12q ,

przy HDD 320GB cztery partycje spokojnie ,

po ok.25 -30 na XP i 7 , 50-60 na kopie i przywracanie reszta na filmy , zdjęcia , muzykę i co tylko .

format i partycje - Easeus > http://www.dobreprogramy.pl/Szukaj.html?q=Easeus < ,

ustawianie kolejności botowania i nie tylko - EasyBCD

> http://www.dobreprogramy.pl/EasyBCD,Pro … 12231.html < :slight_smile:

Udało się:) Opiszę pokrótce cały proces, może komuś się przyda :slight_smile:

Na początek przeniosłem wszystkie dane na inny komputer (samo przenoszenie - 2 godziny - ponad 90GB), po czym wrzuciłem płytkę win xp i kiedy instalacja doszła do wyboru partycji zrobiłem tak: skasowałem wszystkie partycje, po czym “wydzieliłem” - C - 20GB win xp, D - 25GB win 7, F - 250GB - muzyka/filmy, H - 3GB - sterowniki, programy. Po ukończeniu instalacji win xp spod xp-eka sformatowałem d, po czym uruchomiłem ponownie, aby rozpocząć instalację win 7. Kiedy wszystko ładnie zainstalowało się pozostało tylko wgrać sterowniki do xp i programy, oraz “personifikacja” komputera. Całość operacji zajęła mi 4 godziny (przenoszenie danych, instalacja systemów, sterowników i programów). Teraz pozostało przywrócenie muzyki i filmów ale z tym już nie będzie problemu :slight_smile: