Instalacja XP na neetbook'u Asus


(Adr Szymanski) #1

Witam serdecznie,

Staram się wgrać windows Xp na laptopie Asus Eee PC X101CH. Poprzez program WintoFlash utworzyłem na pendrive pliki gotowe do instalacji XP.

Włożyłem pendrive do netbooka i wszedłem do biosu(?), a dokładnie do Aptio Setup Utility. Nie wiem czy to bios czy uefi. Wyświetliły mi się dwie opcje bootowania pokazane na zdjęciu.

Kiedy wybieram opcje usb 1.0 system normalnie startuje tak jakby nie czytał pendriva i wybierał drugą opcję z dyskiem, czyli normalnie się odpala 7 starter.

Dalej użyłem pendriva na którym mam windowsa 7 i 2 razy instalowałem z niego siódemkę na własnym netbooku.

W Aptio Setup Utility pojawiło się już coś więcej, bo cała nazwa pendriva.

Jednak po savie i dalszemu włączaniu komputera stało się to samo co przy wcześniejszym pendrivie, a wiec normalnie odpalił się 7 starter.

I tutaj pojawiają się pytania.

  1. Czy to coś na netbooku to bios czy uefi?

  2. Czy da się na nim zainstalować windows XP?(jest to nowy komputer, a podobno nie na wszystkich płytach da się zainstalować XP)

  3. Czy robię wszystko dobrze i czy możliwe jest, że po prostu źle 'nagrany' jest windows na pendrive( choć windows 7 działa i instaluje się na moim netbooku bez zarzutu).

Dziękuje za pomoc i pozdrawiam,

Azcim


(system) #2

Po pierwsze, uefi to po prostu nakładka graficzna na BIOS, ułatwiająca poruszanie się po nim.

Po drugie BIOS chyba nie wykrywa tego pena, gdyż nie widnieje w opcjach bootowania nic z nazwą USB, lub po prostu BIOS nie ma funkcji bootowania z USB ( w niewielu przypadkach)

Spróbuj odpalić instalację XP na jakimś kompie, jeśli nie zadziała znaczy, że pendrive jest uszkodzony.


(system) #3

Ad 2. Nie męcz netbooka tym Windows’em XP. System za stary! Nie znajdziesz sterowników! Ten netbook jest przeznaczony wyłącznie dla Windows’a 7/32 bity.


(Adr Szymanski) #4

Koleżanka narzeka , że jej strasznie wolno chodzi system i dlatego chce xp. Jeśli nie warto zmieniać siódemki, to czy może zmiana startera na normalny 7 coś da? A może w jakiś inny sposób przyspieszyć działanie netbooka? W sumie to ona korzysta tylko z przeglądarki, ogląda filmy i takie tam.


(falcon89) #5

Odinstaluj zbędne programy (również te od producenta laptopa).

Wyłącz niepotrzebne programy z autostartu.

Zdefragmentuj partycję systemową.

Przeczyść system za pomocą http://www.dobreprogramy.pl/CCleaner,Pr … 13061.html (Cleaner i Rejestr)


(system) #6

Nic nie da, a nawet może pogorszyć sprawność netbooka. Tak to jest z netbookami. Trzeba po prostu dbać o ich konserwację, jak wyżej opisane, no i ewentualnie dodać (wymienić) pamięć RAM na wartość największą możliwą, dopuszczoną przez producenta. W tym wypadku maks. 2 GB. Sprawdź, ile ma w tej chwili. Nie wykluczone, że tylko 1 GB.


(Adr Szymanski) #7

Tak, na netbooku jest tylko 1GB, więc kostka 2GB powinna już dać dużo. Zrobię to o czym napisał Falcon89 i w połączeniu z nową kostką powinno trybić szybciej.

Dzięki za pomoc !