Instalacja XP na netbooku z Linuxem

(Jacek1985a1) #1

Witam. Mam takie pytanie kupiłem netbooka i jest na nim zainstalowane Ubuntu, co należy zrobić krok po kroku by zamiast limuxa wgrać XP mam jeszcze XP na płytce ze starego komputera ale nie wiem co zrobić by wykasować ubuntu i wgrać XP . Z góry dziękuje za pomoc

(Rafalbag1) #2
  1. wchodzisz do BIOS'u i ustawiasz botowanie z CD

2. wkładasz płytę do CD

3. przy uruchomianiu kompa wyświetli się napis aby nacisnąć dowolny klawisz i to właśnie robisz

4. postępujesz zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie

5. kiedy będzie trzeba wybrać partycje to formatujesz tą z Ubuntu

6. lecisz dalej zgodnie z instrukcjami pokazywanymi na ekranie

7. cieszysz się twoim xp przez 30 dni :frowning: jeśli jest to płyta od starego kompa to prawdopodobnie jest to OEM i na tym kluczu nie aktywujesz

Jeśli po włożeniu płyty z systemem pojawi się informacja o braku dysku to musisz dodać do systemy sterowniki programem nLite

(MaRa) #3

Trzeba podłączyć zewnętrzny napęd CD/DVD, włożyć płytkę i uruchomić instalator.

Inny sposób, czyli z pendriva, jest o wiele trudniejszy, mnie nie zadziałał żaden sposób znaleziony w internecie. Ponoć z następcami - Vistą i siódemką - jest dużo łatwiej.

XP ze starego komputera legalnie się nie przeniesie, trzeba nową licencję.

Zakładam, że legalny. Z nielegalnym szkoda się męczyć.

Właściwie to w ogóle szkoda się męczyć z Windowsem, jeśli bez problemów działa ten Ubuntu, to niech zostanie. Wkrótce wchodzi nowa wersja (9.10). I tak netbook służy do przeglądania internetu, czasem napisania czegoś, odpalenia Skype. Do innych zastosowań to albo ma zbyt niską wydajność, albo za mały ekran, Photoshopa czy AutoCAD-a się na tym nie odpali. Antywirus potrafi go nieco przymulić.

(Jacek1985a1) #4

Instalator nie znalazł zadnych stacji dysków twardych zainstalowanych na tym komputerze nacisniej f3 by przerwac

-- Dodane 16.10.2009 (Pt) 18:30 --

niestety linux i nie lezy za duzo mam programów pod XP a kupiłem go tylko ze wzgledu na cene i ze inne takie same maja viste

-- Dodane 16.10.2009 (Pt) 18:30 --

12 cali raczej w miare jest

(skrzek) #5

generalnie jesli nie masz tam żadnych danych

to najlepiej usunąć partycje i założyć nowe wedle własnych potrzeb - przy użyciu np. GParted- http://www.dobreprogramy.pl/GParted,Pro ... 13209.html

i zacząć instalację XP - może być potrzebna zmiana ustawien w biosie dla dysku sata (jeśli to w miarę nowy notebook) albo integracja sterowników sata do xp.

(Rafalbag1) #6

Tak jak pisałem, musisz dodać sterownik do systemu (program nLite) nagrać to na cd i z niej instalować.

(Jacek1985a1) #7

Czy w ubuntu jest jakis program do partycji zainstalowany i gdzie go znalesc

(Rafalbag1) #8

O ile dobrze pamiętam to musisz szukać programu GParted. Tylko co chcesz nim zrobić?

(Jacek1985a1) #9

Zrobic jakąs partycję Fat32 bo instalator nie moze znalesc zadnego dysku

(skrzek) #10

nie usuniesz partycji z linuksem w trakcie jego działania to tak jak nie sformatujesz dysku C w windowsie w trakcie jego uruchomienia.

(Jacek1985a1) #11

To jak zainstalować XP - jak zaczyna sie proces pojawia sie komunikat

Instalator nie znalazł zadnych stacji dysków twardych zainstalowanych na tym komputerze nacisniej f3 by przerwac

(skrzek) #12

to już lepiej pobierz GParted z mojego pierwszego posta i nim usuń partycje, poźniej zainstalujesz xp na czysty dysk

(Jacek1985a1) #13

Własnie sciagam go potem mam go wypalić na płytke ??

(skrzek) #14

dokładnie tak, wypalasz i uruchamiasz kompa z tej płytki,

usuwasz wszystkie partycje i tworzysz nowe wedle uznania.

(Jacek1985a1) #15

Pod XP jaki typ partycji mam stworzyć ??

A i wkładam to jak jest ubuntu uruchomione czy podczs bootowania ?

(skrzek) #16

pod xp najlepiej ntfs

nie ważne kiedy włożysz :wink: poprostu musisz zabootować kompa z tej płytki - tak samo jak bootujesz instalator xp

(Jacek1985a1) #17

Zrobiłem jak pisaliscie ale nadal nie moze znaleść dysków twardych

-- Dodane 16.10.2009 (Pt) 19:39 --

mam za pomocą programu zrobioną partycję 140 GB a nadal jej windows nie widzi

mozna jeszcze te partycje podzielić na mniejsze ?

(skrzek) #18

a może nie widzi bo masz dysk sata??? licz się z tym ze instalujesz system z 2001 roku =D> wtedy takich nowości nie było... :wink:

zobacz w biosie czy możesz zmienić tryb dysku z AHCI na IDE.

EDIT:

tak partycje utwórz w takich rozmiarach by Tobie odpowiadały, czy zrobisz jedną, dwie, czy dziesięć to Twoja sprawa. - ja sugeruje 2

(Jacek1985a1) #19

MAM ATA

-- Dodane 16.10.2009 (Pt) 19:51 --

Czy jest to mozliwe by był to komp przygotowany na 64 bitowy windows ? Bo na tym była Vista Home Preminum ? Znaczy na tym w sklepie

(skrzek) #20

jeśli masz ustawione ata/ide w biosie to dysk powinno wykryć nawet jeśli nie był dysk podzielony na partycje (a usunięte linuksowe).

nie jest możliwe ny można bylo na nim jedynie 64bitowy system zainstalwać