Instalacja XP na netbooku


(Piotrek1993) #1

Witam! Ostatnio pogrzebałem trochę w partycjach i namieszałem w systemie. Efekt? Nie da się uruchomić netbooka. Wyskakuje komunikat : Grub : no such partition. Na dysku były zainstalowane Linux i Windows XP. Instalowanie jest możliwe tylko przez pendrive, albo kartę pamięci (o ile tak się da). Przeszukałem już sto poradników jak zrobić bootowalny pendrive, aczkolwiek wyskakuje komunikat: Bootmgr not found . Nie jestem jakimś specem w tej dziedzinie i zacząłem sie już gubić przez to instalowanie, kopiowanie, wpisywanie itd. Pendrive ma 1GB. Chyba wystarczy. Może mi ktoś jakoś pomóc?


(Seba15) #2

Windows7-USB-DVD-tool

Vista/win7 i pewnie Xp też się da. bajecznie prosty. Sam wszystko robi. Ewentualnie tu http://vista.pl/porady/974_jak_zainstal ... _usb_.html

http://vista.pl/pages/SearchPage.aspx?q ... cripts=yes


(Piotrek1993) #3

zainstalowałem, aczkolwiek po wskazaniu pliku iso wyskakuje komunikat : The selected file is not valid ISO file. Please select valid ISO file and try again. Co dalej? (treść rozumiem tak dla jasnośći.)


(Seba15) #4

google tłumacz "Wybrany plik nie jest prawidłowy plik ISO. Wybierz ważny plik ISO i spróbuj ponownie". Pewnie ten program działa tylko z Vista i 7. Z XP nigdy nie sprawdzałem więc dlatego napisałem, że może będzie działać. Zostaje link.


(kamil_w) #5

Wygląda na to, że ten programik sprawdza sumy kontrolne pliku, dzięki czemu wie, czy wybrany obraz to obraz Windowsa 7.

Tu masz sprawdzony sposób:

http://www.3epc.pl/showthread.php?t=211

Sam tak instalowałem XPka jak jeszcze miałem netbooka.


(Piotrek1993) #6

Wszystko poszło idealnie ale pojawił się nowy problem. Gdy się uruchomi instalator windows i ładują się pliki przed pojawieniem się okienka z partycjami, nagle ekran staje się czarny, w lewym górnym rogu pojawia się kreska migająca i kilka sekund później wyskakuje komunikat: Pojawił się problem i system windows zostanie zamknięty aby zapobiec uszkodzeniu komputera. Jeśli po raz pierwszy widzisz ekran błędu stop, ponownie uruchom komputer. Jeśli ten ekran pojawi się ponownie, wykonaj następujące kroki:

Sprawdź czy na komputerze nie ma wirusów. Usuń wszelkie nowo zainstalowane dyski twarde i kontrolery dysków twardych. Sprawdź dysk twardy, aby upewnić się czy jest on poprawnie zainstalowany i skonfigurowany. Uruchom program CHKDSK /F, aby sprawdzić czy dysk twardy nie jest uszkodzony a następnie ponownie uruchom komputer.

Informacje techniczne:

*** STOP: 0x0000007B (0xF7A88524, 0xc0000034, 0x00000000, 0x00000000)

Wszystko jest na niebieskim tle.

CO TERAZ? :expressionless:


(kamil_w) #7

Obstawiam na 99%, że tu chodzi o brak sterowników do SATA na płycie instalacyjnej Windowsa. Stwórz obraz Windowsa, wrzuć go do nLite'a i za pomocą tego pakietu dodaj sterowniki SATA.


#8

piotrek199323 , a czy na tym netbooku nie masz przypadkiem partycji recovery z Windowsem XP?


(Piotrek1993) #9

a jak zrobić to krok po kroku i skąd mam wziąć te sterowniki? Sorry ale jestem zielony.

-- Dodane 30.09.2010 (Cz) 20:28 --

Całkiem możliwe bo mam 160gb HDD a pisze że mam 150gb... Netbook to jest Acer Aspire One D150.


(SMDOBPRO) #10

No faktycznie namieszałeś i mieszasz dalej.

Zależy co namieszałeś w xp ,może system dobry padł tylko grub,odpal jakiegoś linuxa live najszybciej pójdzie ci z Gparted i obejrzyj te partycje jeśli wyglądają sensownie to spróbuj może najpierw przywrócić MBR ,opis> http://forum.pclab.pl/topic/272329-Usuwanie-GRUBa/

Co do teorji braku sterowników teoria jak najbardziej słuszna oprócz rozwiązania przez Nlite,nagranie sterów na dyskietkę,stworzenie pendriva ze sterownikami,lub metoda na skróty o ile na to bios pozwala przestawienie sata w tryb emulacji ata.

Ale generalnie próbuj najpierw postawić stary stary system lub doprowadzić chociaż do takiego stanu by uratować swoje pliki,bo o ile system można zawsze zainstalować ponownie to dane są bezcenne o (ile nie masz kopi zgranych na CD)

Stery do sata ze strony Acera,integracje bodajże w trybie textowym.


(Piotrkijak) #11

Najlepiej jest zintegrować przy użyciu xp iso bulider, bo jak integrowałem stery dla laptopa Fujitsu Siemnes Amilio PI2550, to pomimo pomyślnej integracji sterów(próbowałem dwa razy) system nadal nie widział hdd, przez co tylko zmarnowałem dwie płyty cd, bo pendriva w ogóle nie wyłapywał pomimo tego, że prawdiłowo go przygotowałem. Natomiast zintegrowałem te same stery w xp iso bulider, instalator odczytał hdd i system wrzucił się bez żadnego problemu.


(kamil_w) #12
  1. Zainstalowałeś w ogóle tego nLite'a? Jest tam wszystko bardzo sensownie opisane.

  2. Po prostu nie wierzę, że nawet nie raczyłeś zajrzeć do googla ;/ Wpisałem frazę "nlite sata" i oto pierwszy wynik wyszukiwania:

http://forum.programosy.pl/integracja-s ... 03623.html

3.

  • jest napisane :wink:

  • to normalne zjawisko. 1 GB = 1024MB, a producenci dysków traktują tę kwestię jako 1GB = 1000MB