Instalacja XP na Toshiba Satellite


(Jacelo) #1

Witam uprzejmie!

Laptop jak w tytule (myślę, że dokładne określenie modelu nie jest konieczne...). Zainstalowany na nim OS Vista Home. Chcę zainstalować XP. "Na próbę" po włożeniu CD z instalką XP doszedłem do punktu w którym tworzy się partycje. Instalator widzi jedną "malutką" partycję (chyba 1,5 MB albo 1,5 GB - nie zwróciłem dokładnie uwagi) oraz pozostałą część dysku jako partycję "Vista" (jeśli się nie mylę, to ta "mała" partycja była już utworzona - i zapisana - w momencie zakupu, a "reszta" Visty była "doinstalowana" z płytki). Z reguły na forach można przeczytać, że podstawowym problemem z instalacją XP na laptopach jest to, że instalator XP "nie widzi" dysku twardego - stąd moje pytanie": czy skoro na opisywanym laptopie dysk jest "widziany" przez instalatora XP, to można "jechać" dalej z instalacją (usunąć partycje, sformatować i instalować)? Czy pozostawić tę "małą" partycję? Czy jej pozostawienie pozwoli - w razie niepowodzenia z XP - ponownie zainstalować Vistę?


(Pawbrotm) #2

Lepiej podaj model laptopa. Ta partycja 1,5 GB to partycja Recovery- właśnie dzięki niej można przywracać Vistę (jest zamiast zwykłej płyty instalacyjnej).


(Jacelo) #3

Dokładny model tego laptopa to Toshiba Satellite L30 10X.

Właśnie też myślałem o WinDT (mam go na płytce). A co z "klasycznym" XP - da się tu zainstalować, czy nie?


(Mar 147) #4

Jak wszystko pójdzie na DT to wystarczy zintegrować sterowniki sata z instalką zwykłego xp za pomocą nLite. Ale jeśli miałeś oryginalnie zainstalowaną viste to istnieje prawdopodobieństwo że nie znajdziesz sterowników do xp do innych urządzeń ( np dźwięku, kamerki itp , np u kolegi w hp trzeba było szukać od innych modeli bo w downloadzie nie było ). tej małej partycji nie usuwaj bo jeśli coś by poszło nie tak to zawsze będziesz mógł sobie viste przywrócić... :razz:


(Hashi) #5

Partycja WinRE (EISA). Zawiera plik boot.wim (oraz pliki opisującje konfiguracje dysku/partcyji) dla instalacji systemu Vista (WinPE). Jeśli posiadasz Viste na DVD to zawsze będziesz mógł przywrócić tą partycję (jednakże utracisz partycję utworzoną przez płytę Recovery).


(Jacelo) #6

OK!

Myślę, że dowiedziałem się tego, co chciałem wiedzieć. Serdecznie dzięki dla wszystkich za zainteresowanie i pomoc! :smiley:

Kiedy skończę (z tarczą, bądź na tarczy) instalację XP ("zwykłego" bądź zintegrowanego ze sterownikami) to zaraportuję tutaj o wynikach - może się komuś przyda...

Jeszcze raz wielkie dzięki dla wszystkich!

-- Dodane 14.02.2009 (So) 13:09 --

Witam!

Zgodnie z obietnicą opiszę przebieg mojej instalacji XP na w/w laptopie (mam nadzieję, że nie zostanie to uznane za zaśmiecanie forum. Nie odkryję tu żadnej Ameryki, ale może komuś, kiedyś się to przyda...)

Instalowałem z najzwyklejszej płyty zintegrowanej tylko z SP3.

Na początku wymagane było ustawienie w BIOS'ie bootowania z napędu DVD. Można to zrobić naciskając w czasie uruchamiania komputera (kiedy wyświetlany jest ekran startowy Toshiba) klawisz funkcyjny F12. Wówczas jednak - o ile dobrze zauważyłem - następuje tylko "tymczasowe", na czas tego jednego startu, ustawienie DVD jako pierwszego źródła pliku boot. Żeby przestawić kolejność przeszukiwania napędów "na stałe" należy wejść w panel ustawień BIOS'u naciskając klawisz F2 (w sumie nie jest to konieczne - wystarczy tylko to jednorazowe "zabootowanie" z DVD; koniec końców i tak po zakończeniu instalacji przywróciłem jako pierwszy napęd HDD, bo uznałem, że nie ma sensu, żeby komputer przy każdym uruchomieniu poszukiwał pliku rozruchowego w napędzie DVD w którym przecież i tak nigdy go nie będzie).

Po naciśnięciu "dowolnego klawisza" w chwili pojawienia się monitu, rozpoczęła się normalna instalacja; kopiowanie plików, zgoda na warunki licencji... wreszcie Instalator wyświetlił znalezione na dysku twardym partycje: wspominana już wcześniej partycja 1,5 GB oraz partycja "Vista". Dla bezpieczeństwa pozostawiłem partycję 1,5 GB nienaruszoną, a partycję Visty - *C:* usunąłem, następnie podzieliłem ją na dwie; tradycyjnie tworzoną partycję *C:* o rozmiarze ok.10 GB, a resztę jako partycję na moje pliki (Instalator nie nadał jej znacznika *D:* - jak to zwykle się dzieje, ale *F:* - prawdopodobnie było to związane z obecnością owej 1,5 GB partycji, która tutaj jakoś do niczego nie pasuje... (system XP w ogóle jej nie widzi). Oczywiście nie ma to żadnego znaczenia (można już z poziomu Windowsa zmienić literę dysku, ale raz to zrobiłem na PC-cie i pamiętam, że później było z tego powodu jakieś zamieszanie...). Dalej, już do końca, instalacja przebiegała zupełnie tak samo, jak na PC-cie. Po zainstalowaniu XP SP3 wszystko od razu działało; Internet, sieć lokalna (przyłączana kabelkiem; nie wiem, czy radiowa nie wymagałaby jakichś dodatkowych sterowników, bo w Menedżerze Urządzeń są dwie pozycje z żółtymi znakami zapytania - czyli nie działające prawidłowo - i mają one w nazwie coś ze słowem "Ethernet").

Wymagane było ściągnięcie sterowników karty graficznej i karty dźwiękowej. Sterowniki te pobiera się ze strony Toshiby;

http://ce.computers.toshiba-europe.com/innovation/download_drivers_bios.jsp?LNG=20&service=CE

Ważne, żeby dokładnie wypełnić formularz; ja początkowo mylnie podałem model mojego laptopa i pobrany sterownik niby się zainstalował i sprzęt był raportowany jako działający prawidłowo, jednak dźwięku nie było. Po podaniu właściwych parametrów sprzętu otrzymałem inny sterownik i z tym wszystko było OK.

Podsumowując: dość mocno się bałem tego przejścia z Visty na XP, zwłaszcza naczytawszy się różnych opinii o tym jakie to trudne. Okazało się, że rzecz jest banalnie prosta; nawet to "dociąganie" sterowników nie jest żadnym problemem.

Ponieważ jestem zupełnym laikiem (mającym tylko "odrobinkę" praktyki w instalowaniu Windowsa XP na PC-cie), zastanawiam się - i może ktoś kiedyś by tutaj tę rzecz jasno wyartykułował - czy pozostawienie owej partycji 1,5 GB miało jakiś wpływ na to, że wszystko tak gładko poszło? Czy też można ją spokojnie usunąć - naturalnie zakładając, że nie zamierza się więcej powracać do Visty.