Instalacja xp na Viscie

Witam.

Mam taki problem zwiazany z nadmiernym parkowaniem glowicy na windows vista. Dowiedzialem sie ze pod tym system juz tak jest. Chcialbym zainstalowac windows xp, ale w taki sposob aby nie tracic VISTY ( BYLA DOLACZONA Z SYSEMEM). VISTA jest zainstalowana na Partycji C:/ Problem w tym ze nie chce jej usuwac bo jej instalka jest na ukrytej partycji, erecovery mozna ja instalowac…JAk moge to zrobic ? Posiadam lapka acer 5720zg (1 giga ramu, GF8400GS, 160 giga)… HELP ?

PS>

czy oplaca sie instalowac XP ?

tak, zyskasz wydajność :slight_smile:

sformatuj ten dysk i zainstaluj XP. odczujesz różnicę…

po co Ci dalej vista na dysku?

Odradzam instalacjię xp ponieważ czasami znalazienie sterowników do sprzętu pod xp graniczy z cudem ale jak chcesz… Na początek trzeba: Sprawdzić jaką masz kartę graficzną, muzyczną itp. Utworzyć płyty recovery(jak to zrobić znajdziesz w papierach lapka. 2.Uruchomić erecovery i wiersz poleceń. Wpisz format c: gdzie c: to litera dysku z windowsem. Uruchamiasz instalkę xp i jedziesz z tym koksem… I oczywiście jak dojdziesz do partycjonowania dysku to NIE RUSZAJ RECOVERY bo w przeciwnym razie pożegnasz się z vistą. Druga opcja zrobić obraz całego dysku twardego razem z sektorem MBR(master boot record) i wtedy zainstalować xp i jak Ci się xpek znudzi to wtedy przywracasz obraz dysku i jest git.

jeszcze jedna dość istotna uwaga. Instalator windowsa xp sp2 MOŻE NIE ODCZYTAĆ DYSKU TWARDEGO, więc przed odinstalowaniem visty sciągnij program nlite i sterowniki do kontrolera dysku i zintegruj je z płytą windowsa przy jego pomocy…

Może i tak. Ja bynajmniej jak mojej ciotce wywaliłem vistę i wgrałem xp to cztery i pół dnia spędziłem na znalezienie wszystkich sterowników…

Możesz mi nie wierzyć, ale tak było…

Pozatym starczy mieć 2giga ramu, nie nawrzucać dużej ilości programów do autostartu i vista śmiga aż miło…

no wlasnie a ja w lapku mam 1 giga ramu tylko, ale denerwuje mnie to nadmierne pozycjonowanie glowicy …czy na xp nie bedzie to az tak uciazliwe ???

Ze sterami nie ma problemu bo juz znalazlem fajna stronke ze sterami do tego modelu pod xp…

nie wiem ja mam vistę ultimate 1 giga ramu i nie narzekam. A co do dysku to też nie mam żadnych problemów… Zainstalować xp nie szkodzi w razie czego przecież możesz wrócić do xp

to co powinienem robic:

  • zgrywam obraz visty z eRecovery

  • zmieniam w biosie z SATY

  • instaluje swobodnie windows xp

… taka kolejnosc ??

a co masz na myśli pisząc zmianiam z saty?

Kolejność jest taka:

Zgrywasz przy pomocy erecovery partycje recovery.

Wchodzisz w bios i ustawiasz napęd cd/dvd jako 1st boot device.

Uruchamiasz setup windowsa xp i jedziesz z tym koksem…

I jeżeli będziesz miał błąd odczytu dysku to musisz zrobić tak jak napisałem wyżej, czyli ściągnąć sterowniki do kontrolera dysku i zintegrować je z setupem windowsa xp przy pomocy nlite…

należy najpierw zmienić opcję dysków w Biosie po otworzeniu zakładki [MAIN] SATA Mode musi być włączone na IDE Mode

a przy formatowniu dysku bedzie widoczna ta kryta partycja czy nie ??? Jak ja zostawie bede mogl korzystac z niej w przyszlosci??

1 tak 2 tak

nic to chyba sprouje tego xpeka…a jak czesto bedzie na xp parkowal dysk ??

dużo mniej niż vista, tyle słyszałem :slight_smile: