Instalacja Xp na Viste

Witam. Przeszukiwałem forum i znalazłem jeden temat podobny do mojego problemu jednak całkowicie nie wyjaśniał sprawy.

Mój problem polega na tym że:

Kupiłem laptopa Acer Aspire7730 ZG z Windowsem Vista.

Aktualnie mam bardzo dużo problemów z tym systemem operacyjnym. Jest bardzo zły.

Tak więc chciałem zmienić system na stary, stabilny i dobry Windows XP.

Niestety nie jest mi to dane.

W biosie jest ustawione bootowanie jako pierwsze z CD, mimo tego w ogóle nie bootuje płyty z Windowsem Xp ( żebym mógł zainstalować ten system, sformatować Viste).

Mam dwie partycje. Nie chciałem tracić danych na żadnej więc programem Partition Magic 9 chciałem zrobić 3 partycję. Okazuje się że program ten nie działa pod Windowsem Vista.

Chciałem coś wskórać programem WinFuture xp-Iso-Builder ale ten również nie uruchomi się na Windows Vista.

Czy to oznacza, że jestem skazany na ten system, czy jest jakiś ratunek?

Czekam na pomoc z góry dzięki.

A płyta jest botowalna?

Do operacji na dyskach istnieje wiele innych programów nie tylko płatnych np. EASEUS Partition Manager Home Edition 3.0.2.

Z tego co się orientuję nie da się zainstalować systemu starszego na now :stuck_out_tongue: szy.Aby zainstalować XP weź Vistą zrób formatowanie dusków i podział na partycję.Na tym zakończ instalację Visty.Zacznij teraz XP i powinno ruszyć

Jak uruchomisz instalację XP spod uruchomionej Visty to na pewno,przy botowaniu z płyty nie powinno mieć to znaczenia.

Płyta jest bootowalna, z tego co pamiętam u kolegi na zwykłym PC również z systemem Vista, dało się normalnie ją z bootować chociaż problem również istniał ale to już na inny temat.

Mam jeszcze kolejną, oryginalną wersje XP niemiecką. Sprawdze tą, jeśli nie będzie bootować to nie mam pomysłu co dalej…

Kiedyś instalowałem XP po Viście.Pamiętam że trzeba było zrobić formatowanie dysków Vistą i Potem XP ruszyło.Sam format Vistą nie instaluje jeszcze Visty na Komputerze.Formatowanie oczywiście płytą Visty. To da się zrobić na 100%.Tak jak XP po Linukcie.Trzeba wiedzieć jak.Powodzenia.

Dodam, że nie chce instalować Visty, tylko XP.

Nie posiadam płyty z Windows Vista. On był i jest do nagrania na DvD na dysku. Nie chce go nagrywać. Chce go skasować całkowicie z systemu i zainstalować swój Xp.

Problemy przedstawiłem w pierwszym poście.

Lub tylko podział na partycje.Dane stracone ale XP będzie

Dodane 19.03.2009 (Cz) 18:03

Pewne deane trzeba usunąć sustemem już zainstalowanym aby zainstalować nowy system.Ja Cię zrozumiełm lecz ty nie.Nie da się zrobić tak jak chcesz.To tak jak z linuksem aby było XP najpierw Linuks.Aby było XP najpierw Vista.

To nie na temat.

Przeczytaj mój pierwszy post raz jeszcze.

Swoją drogą niemiecką wersje Windowsa dało się z bootować, jednak gdy już kończy ładować wszystkie urządzenia itd. wyskakuje Blue Screen,

czytałem że może być możliwość iż WinXp nie wykrywa dysku sata?

Jeśli jednak w biosie zmienie na IDE to nie wiem czy to zadziała ( wcześniej gdy zmieniłem na próbę, to Vista się nie uruchomiła a wyskoczył blue screen)

da się zainstalować xp na viste… ja tak zrobiłem na moim laptopie z tym że u mnie postawiłem xp na drugiej partycji i na początku miałem problemy z tym że xp był jeszcze bez setrów do dysków sata i wtedy pobrałem je ze strony intela następnie zintegrowałem za pomocą programu Nlite wypaliłem nowy obraz systemu na płycie a następnie wszystko ruszyło bez problemu… po tej operacji miałem xp na drugiej partycji lecz nie widziało visty, naprawiłem ten problem uruchamiając instalkę visty z użyłem opcji napraw ten komputer i po tej operacji miałem boot menagera na starcie w którym mogłem zaznaczać przy starcie który system ma się odpalić…

tak więc jak już pobierzesz odpowiednie stery , właściwe dla swojego kompa i zintegrujesz je to wtedy przy odpaleniu instalki xp bedziesz mógł nawet sformatować z poziomu instalki xp viste…

ps… nie wiem jaki jest wiekowo Twój komp ale sprawdź najpierw na stronie producenta czy są sterowniki pod xp do niego bo nie dawno mój kolega kupił sobie lapa HP (nie wiem dokładnie modelu) i jest to tak rozbudowana maszyna ze HP w ogóle nie wystawiło sterów pod xp i nie ma możliwości zainstalować xp… system operacyjny na ten komp zaczyna się od visty…

Widziałem sterowniki do mojego modelu laptopa pod Windows Xp również więc myślę że powinny działać.

Moim problemem teraz jest blue screen, bo bootowaniu płyty Windows Xp ( gdy sie pojawi niebieski ekran, ładuje urządzenia i w momencie gdy powinno przejść do opcji "Czy teraz chcesz zainstalować windows, licencja itd, to już tego nie widać a jest blue screen.

podaj treść tego blue screenu…

Chciałem napomnieć iż należy nagrać tę plytkę po przez program tworzący płytke recovery dołaczony do acera, nawet jak sie nie lubi tego systemu, gdyż potem jak się chce powrócić do visty lub sprzedać laptopa jest bardzo trudno ją zainstalować,

po drugie zalecam nagrać jeszcze raż plytke z windows xp bo może ona zawierać błedy, nawet jak jest poprawnie nagrana

Zrobiłem tak : Zainstalowałem swoją wersje niemieską bootowalną windows xp. Po czym Zainstalowałem poprzez tego windowsa, drugą, polską wersje nie bootowalną i sformatowałem niemieckiego winxp.

Dało się zainstalować winxp i wlączyć dzięki zmianie w biosie na IDE sata.

Problem jest teraz następujący :

Działa Vista, działa XP ale, żeby włączyć Viste, muszę programem vistabootpro zainstalować bootloader na Viste, wchodzić do biose i zmieniać i dopiero mogę wlączyć Vistę.

Jeśli chcę wlączyć XP, muszę robić to samo. Programem vistabootpro oraz IDE w biosie.

Jest to męczące, czy jest jakiś inny sposób?

Tak, dodać xp do bootloadera visty, co uczynisz np. poprzez program easybcd… Albo pobierasz obraz iso płyty recovery cd dla x32 lub x64 bitowego systemu, wypalasz na płytce, uruchamiasz z niej komputer i w cmd wpisujesz:

bootrec /fixboot, enter, y i ponownie enter

bootrec /fixmbr, enter, y i ponownie enter

bootrec /rebuildbcd, enter

Po wpisaniu ostatniej komendy czekasz aż zostanie przeskanowany dysku w poszukiwaniu wersji Microsoft Windows po czym wychodzisz poprzez np. zresetowanie komputera…