Instalacja XP obok Ubuntu - jak nie stracić wyboru systemów?

Witam. Widziałem na forum wiele pytań brzmiących : “Jak zainstalować Linuxa obok xp, aby mieć wybór systemu”. To akurat jest dziecinnie proste bo przy instalacji linuxa wybieramy instalacje obok siebie, z pozwoleniem wyboru systemu, i wszystko pięknie. Natomiast ja mam inne pytanie :

Jak doinstalować XP obok Ubuntu 9.10, aby mieć wybór systemu ?

Linux jest zainstalowany jako jedna partycja na całym dysku. Nie chce tracić danych linuxa, a doinstalować obok xp i mieć wybór.

Lub ewentualnie, jak nie wykorzystane miejsce na dysku przekształcić na partycję NTFS (np. Mam dysk 500 gb, zajęte 100 gb, a z wolnego miejsca na dysku zrobić np 250gb partycję, i na niej zainstalować XP.

Proszę o pomoc, Dawid

A lie masz partycji dysku skoro piszesz że masz zainstalowanego liuxa ???

Czemu Wy ludzie nie rozglądacie się po forum? Jesteś chyba 3 osobą w tym tygodniu i znalazłbyś opis jak to zrobić, dokładniej tutaj jak-odzyskac-grub-t385178.html#p2484402

Zrobić tak jak pisze. Wydzielić partycję i sformatować systemem plików Ntfs i zainstalować Windowsa a potem instalujesz Gruba, jak to zrobić przeczytasz pod odsyłaczem, który podałem wyżej.

Pozdrawiam!

Jak wydzielić partycję ?

Musisz zmniejszyć jedną z partycji i na wolnym miejscu stworzyć nową i sformatować ją na Ntfs.

Pozdrawiam!

No tak… ale jakim programem, i w jaki sposób… bo mam tylko jedną partycję…

Pod Linuksem to masz do dyspozycji Fdisk , CFdisk (konsolowe) lub GParted (graficzny). Najprościej pobierz minidystrybucję GParted LiveCD , np. z Vortalu i nim podziel partycję.

Pozdrawiam!

Gparted nie bardzo sobie radzi, albo ja niewiem jak to zrobić. Po prostu większość opcji mam szarych, nie dających się kliknąć. Oto screen :

zrzutekranudevsdagparte.png

Bo partycje masz zamontowane a mają być odmotowane dlatego pisałem o GParted uruchomiony w trybie LiveCD, bo system nie może pracować na zamontowanych partycjach musi działać w pamięci RAM lub z płyty.

Pozdrawiam!