Instalacja XP PO instalacji 7

(Kryptos) #1

Witam,

Od tygodnia używam Windows 7, po przesiadce z wysłużonego XP. Niestety, dziś skończyła mi się cierpliwość - pewnych programów nie mogę doprowadzić do posłuszeństwa w "siódemce", toteż muszę zainstalować ponownie XP i w razie potrzeby użycia wyżej wymienionych przełączać się między tymi dwoma systemami.

Pytanie tylko, jak to zrobić? Gdybym instalował Windows 7 w drugiej kolejności, nie byłoby problemu - wykryłby XP i dodał go do loadera. Ale jak w odwrotnym przypadku? Wirtualizacja nie wchodzi w grę.

Chciałbym mieć ekran wyboru systemu, w którym domyślnie uruchamiałby się Windows 7, a w razie potrzeby byłaby możliwość bootowania XP.

Kolejne pytanie - instalować XP na tej samej partycji, czy utworzyć kolejną?

Z góry dzięki.

(WooQash) #2

Ciekawe jakie to niby programy odmawiają posłuszeństwa w Windows 7? Jest coś takiego jak tryb zgodności w ostateczności oraz XP Mode.

Jeżeli teraz zainstalujesz Windows XP to stracisz siódemkę. Będziesz musiał trochę się pobawić z tym aby przywrócić bootloadera siódemki do stanu takie aby jeszcze mógł XP odczytać.

(adam9870) #3

Po instalacji Windows XP użyj Narzędzia do naprawy systemu podczas uruchamiania, skorzystaj z bootrec /fixboot, bootrec /fixmbr, bootrec /fixboot, bootrec /rebuildbcd albo użyj EasyBCD.

Pomoc - Przegląd metod naprawy problemów z uruchamianiem Windows 7

(Werniks) #4

Jeśli masz dwa dyski, to możesz również zastosować to http://forum.dobreprogramy.pl/debian-windows-osobnych-dyskach-t511358.html#p3215048 rozwiązanie. Oczywiście zamiast Linuksa instalujesz XP. Sposób, o którym mowa wyżej jest równie dobry, jednak wariant z systemami na dwóch dyskach gwarantuje ci możliwość uruchomienia komputera (i dostęp do większości plików) nawet w przypadku awarii jednego z systemów. Ponieważ ty masz już zainstalowany Win 7, to musisz tylko odpiąć wszystkie dyski, poza tym na którym będziesz instalował XP. Po instalacji podpinasz pozostałe dyski, a z boot menu wybierasz system posługując się nazwą dysku (np. WDC xxxxxx lub Samsung xxxxx)

(Kryptos) #5

Werniks, drugiego dysku niestety nie mam.

adam9870, dzięki. Rozumiem, że najlepiej utworzyć nową partycję na dysku systemowym i na nim zainstalować XP, a potem użyć loadera?

(Piotrkijak) #6

Osobiście zainstalowałbym maszynę wirtualna i na niej wgrał XP i programy niekompatybilne i zainstalował fizycznie dopiero przy okazji reinstalacji 7, jednak skoro tak bardzo się upierasz przy instalacji standardowej, to musisz utowrzyć nową partycję i na nią wgrać XP. Żeby nie komplikować sobie życia, sugerowałbym ściągnąć jakiś program do zarządzania partycjami, np. Easus Partition Master, przy użyciu opcji resize&move pomniejszył jakąś partycję, i wtedy spod instalatora, lub z tego samego programu utworzył dodaktową partycję i wgrał XP. W związku z tym, niestety XP uwali Ci loadera 7, więc musisz odpalić instalator 7 i po oknie z wyborem języka wybierasz napraw komputer, a następnie wybierz narzędzie rozwiązywania problemów z rozruchem. Wtedy wydaje mi się, że poza zanstalowaniem bootloadera doda Ci tego XP, jeżeli jednak to nie nastąpi, możesz go manualnie dodać programem Easy BCD.

(Kryptos) #7

Piotr92, niestety, tak jak napisałem maszyna wirtualna nie wchodzi w grę - rozchodzi się tutaj o programy muzyczne, więc każdy megabajt RAM-u jest istotny (tym bardziej, że nie mam go za wiele), poza tym próbowałem i był problem z doprowadzeniem sterowników ASIO do porządku.

Niemniej dzięki za pomoc, temat jest do zamknięcia.