Instalacja XP PO instalacji 7

Witam,

Od tygodnia używam Windows 7, po przesiadce z wysłużonego XP. Niestety, dziś skończyła mi się cierpliwość - pewnych programów nie mogę doprowadzić do posłuszeństwa w “siódemce”, toteż muszę zainstalować ponownie XP i w razie potrzeby użycia wyżej wymienionych przełączać się między tymi dwoma systemami.

Pytanie tylko, jak to zrobić? Gdybym instalował Windows 7 w drugiej kolejności, nie byłoby problemu - wykryłby XP i dodał go do loadera. Ale jak w odwrotnym przypadku? Wirtualizacja nie wchodzi w grę.

Chciałbym mieć ekran wyboru systemu, w którym domyślnie uruchamiałby się Windows 7, a w razie potrzeby byłaby możliwość bootowania XP.

Kolejne pytanie - instalować XP na tej samej partycji, czy utworzyć kolejną?

Z góry dzięki.

Ciekawe jakie to niby programy odmawiają posłuszeństwa w Windows 7? Jest coś takiego jak tryb zgodności w ostateczności oraz XP Mode.

Jeżeli teraz zainstalujesz Windows XP to stracisz siódemkę. Będziesz musiał trochę się pobawić z tym aby przywrócić bootloadera siódemki do stanu takie aby jeszcze mógł XP odczytać.

Po instalacji Windows XP użyj Narzędzia do naprawy systemu podczas uruchamiania, skorzystaj z bootrec /fixboot, bootrec /fixmbr, bootrec /fixboot, bootrec /rebuildbcd albo użyj EasyBCD.

Pomoc - Przegląd metod naprawy problemów z uruchamianiem Windows 7

Jeśli masz dwa dyski, to możesz również zastosować to http://forum.dobreprogramy.pl/debian-windows-osobnych-dyskach-t511358.html#p3215048 rozwiązanie. Oczywiście zamiast Linuksa instalujesz XP. Sposób, o którym mowa wyżej jest równie dobry, jednak wariant z systemami na dwóch dyskach gwarantuje ci możliwość uruchomienia komputera (i dostęp do większości plików) nawet w przypadku awarii jednego z systemów. Ponieważ ty masz już zainstalowany Win 7, to musisz tylko odpiąć wszystkie dyski, poza tym na którym będziesz instalował XP. Po instalacji podpinasz pozostałe dyski, a z boot menu wybierasz system posługując się nazwą dysku (np. WDC xxxxxx lub Samsung xxxxx)

Werniks, drugiego dysku niestety nie mam.

adam9870, dzięki. Rozumiem, że najlepiej utworzyć nową partycję na dysku systemowym i na nim zainstalować XP, a potem użyć loadera?

Osobiście zainstalowałbym maszynę wirtualna i na niej wgrał XP i programy niekompatybilne i zainstalował fizycznie dopiero przy okazji reinstalacji 7, jednak skoro tak bardzo się upierasz przy instalacji standardowej, to musisz utowrzyć nową partycję i na nią wgrać XP. Żeby nie komplikować sobie życia, sugerowałbym ściągnąć jakiś program do zarządzania partycjami, np. Easus Partition Master, przy użyciu opcji resize&move pomniejszył jakąś partycję, i wtedy spod instalatora, lub z tego samego programu utworzył dodaktową partycję i wgrał XP. W związku z tym, niestety XP uwali Ci loadera 7, więc musisz odpalić instalator 7 i po oknie z wyborem języka wybierasz napraw komputer, a następnie wybierz narzędzie rozwiązywania problemów z rozruchem. Wtedy wydaje mi się, że poza zanstalowaniem bootloadera doda Ci tego XP, jeżeli jednak to nie nastąpi, możesz go manualnie dodać programem Easy BCD.

Piotr92, niestety, tak jak napisałem maszyna wirtualna nie wchodzi w grę - rozchodzi się tutaj o programy muzyczne, więc każdy megabajt RAM-u jest istotny (tym bardziej, że nie mam go za wiele), poza tym próbowałem i był problem z doprowadzeniem sterowników ASIO do porządku.

Niemniej dzięki za pomoc, temat jest do zamknięcia.