Instalacja XP po Linuxie?

Dziewczyna kupiła zestaw komputerowy, na którym załadowany jest Linux (Marenga vel Mirenga - coś koło tego). Chciałbym zainstalować na tym kompie WinXP, ale nie wiem jak się do tego zabrać, bo po uruchomieniu kompa wyskakuje mi okienko Linuxa z propozycjami wyboru (chyba 3 opcje i upływający obok czas). Jak nic nie wybiorę ładuje się Linux i tutaj… kolejna niespodziewanka. Monitor LCD wyłącza się i wyskakuje “Out Of Frequency” i podany jest poniżej jakichś przedział w MHz. O co tutaj chodzi i jak załadować na tego kompa XP, bo dołączona instrukcja jest do niczego. Pozdrawiam.

Jeśli komp nie jest zaplombowany można wyjąć twardy dysk, podłączyć u kogoś i wtedy sformatować i porobić partycje.

Lub zastosować bootowalną płytę z programem do partycjowania np.Paragon Hard disk Manager (Kiedyś był obraz takiej płyty w K.Ś.Ekspert).Uruchomić komp. z tej płyty i wtedy formatować dysk i utworzyć partycję.

jakieś inne pomysły ?

Przypuszczalnie zaladowanie plytki CD z WinXP nic nie da, bo windowsy (przynajmniej do wersji Me) mialy problemy z rozpoznawaniem partycji linuxowych. Ale zawsze mozna zaladowac do napedu plytke instalacyjna jakiegos linuxa i tam jest opcja fotmatowania dysku. Mozna spokojnie zalozyc partycje FAT32. A wtedy podmieniamy plytki w napedzie i juz nasz windowsik widzi dysk :slight_smile: Troche skomplikowane, ale tak to bywa.

A tak na poczatku to ja bym sie udal do sprzedawcy. Niezaleznie od tego co instaluje na maszynie powinno to dzialac. Jesli nie dziala - jest wadliwe. Jesli jest wadliwe - nalezy wade usunac. Moim zdaniem wystarczy odpalic linuxa w terminalu bez X-ow i ustawic poprawne parametry monitora. Ewentualnie podlacz zamiast LCD normalny monitorek, moze ruszy…

battlemaster a czy uruchamiasz komputer z płyty cd Windosws xp???

zmiana parametrów w BIOSie i komp ruszył najpierw z płytki CD z WinXP, a delej to już po sznurku. I nawet monitor dostosował swoje parametry i nie było z nim żadnych problemów. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za rady.

Najłatwiej jest zabootować kompa z płytki do zarzadzania partycjami typu PartitionManager :mrgreen:

ściągnij TO rozpakuj, wypal na płytkę i uruchom z tego kompa.

Trochę się spóźniłem ale może innym się przyda lub Tobie na przyszłość :mrgreen: