Instalacja Xp Przy Viście Na Drugiej Partycji

Witam. mam dysk Samsung 250GB na SATA podzielony na dwie partycje - po 200 i 40 giga.

Na partycji 200GB mam zainstalowaną Vistę HP, natomiast na drugą chciałbym wbić XP Home.

Słyszałem że po instalacji XP komputer nie będzie widział tej partycji z vista i będzie się automatycznie bootował z XP.

Jak zrobić tak, abym przy starcie mógł wybrać czy chcę odpalić XP czy Vistę. Na razie mam tylko vistę, a drugą partycję pustą.

A co do samego dysku - Vista widzi go jako dysk SCSI, a nie jako dysk SATA… Podobno jest taka opcja w BIOSie która sprawia żeby wszystkie dyski na SATA były widoczne jako SCSI/PATA (do instalacji starszych systemow), ale się nie dogrzebałem :stuck_out_tongue:

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc :slight_smile:

Chodzi o sterownik SATA że XP go nie ma i wtedy podczas instalacji pojawia się monit ze instalator nie znalazł zainstalowanych dysków twardych w tym komputerze np ACER-y 5220 tak miały wtedy wchodzisz do Bios odszukujesz na którejś z zakładek Polecenie/opcja SATA i zmieniasz wartość się obok niej znajdujacą na IDE zapisujesz zmiany uruchamiasz ponownie i mozesz instalować

w PC Format 9/2007 w poradach jest opisane jak zainstalować Windows XP na jednym laptopie krok po kroku by wszystko działało i nie spotkała Pana niemiła niespodzianka jest to jeden z sposobów (tam poruszono problem braku sterownika też SATA na przykładzie Laptopa HP ogólną instrukcje gdzie szukać Tego ustawienia sata i jak zmienić podałem Panu na wstepie

Jeżeli by Pan potrzebował tego opisu z PCFormat postaram się go poszukać i zrobię Scan tego opisu Nie wiem tylko czy na tym forum wolno mi zamieścić ten scan czy też link do scana

Właśnie sprawdziłem czy jeśli zbootuję z CD z XP instalator zobaczy dyski. Zobaczył…

Ale chodzi mi o coś innego. Na jednej partycji mam już Vistę i nie chcę jej usuwać, chcę móc wybierać przy starcie czy uruchamiać z XP czy z Visty. Ale słyszałem że jeśli zainstaluję inny (starszy) system na innej partycji to komputer automatycznie będzie się bootował z tej właśnie partycji, a ja chciałbym mieć nadal dostęp do Visty…

A skan można wysłać na PW :slight_smile:

tak ale jest na to sposób problem ten był poruszony w listach od czytelników w PC Format 9/2007 na pv podesłałem linka tutaj też zamieszcze jakby tamten nie zadziałał Aby powiększyć kliknij na miniaturkę zdjęcia obok 41255255e4692695m.jpg