Instalacja Xp - sterowniki jak itd

(młodyinf) #1

musze szybko przeprowadzić formatowanie dysku oraz zainstalować na nowo XP.

Czysta płytka bez sp (chyba)

proszę o podpowiedź jakie następnie kroki wykonać i jakie formatowanie wybrać? Chodzi mi o zwykłe czy szybkie??

Edit

płytke do płyty głównej mam ale co z resztą?? na dysku mam też partycje, czy format je usunie??

(Seba86mu) #2

Najlepiej zwykłe.

Pobierz program Everest Ultimate Edition.

Otwórz program -> Komputer -> Podsumowanie -> spisz informacje z pozycji:

-> Nazwa płyty głównej

-> Mikroukład płyty głównej

-> Multimedia (karta dźwiękowa)

-> Ekran (karta wideo)

a odpowiednie sterowniki pobierzesz z Internetu.

Formatowanie nie usunie partycji.

Partycję systemową sformatujesz z poziomu instalatora systemu, a partycje rozszerzone możesz sformatować już z poziomu zainstalowanego Windowsa.

(młodyinf) #3

mam dwie partycje. Jeszcze wczoraj nie było ich w ogóle ale mój młodszy braciszek za bardzo zainspirował się dzieleniem dysku na partycje (użył Gparted) i tak podzielił że przez chwile XP sie nie uruchamiał. Teraz jest prawie Ok ale i tak można już było zrobić reinstal. Teraz są dwie z czego na jedna nie można wejść (pewnie cos kliknął)

Na szczeście wszystkie dane ważne są na płytkach. jak to radzisz zrobić?

(Seba86mu) #4

Skoro nie jesteś pewny poprawności założonych partycji, to usuń obie instalatorem systemu Windows i stwórz nowe również instalatorem.

To bardzo proste.

Zaznaczysz najpierw jedną partycję, usuniesz ją, następnie drugą, potem przydzielisz wolne miejsce na nowe partycje, a na końcu wskażesz partycję C jako miejsce zainstalowania systemu.

(młodyinf) #5

ok jakby co to będę kontynuował wątek...

dzieki :piwo:

(młodyinf) #6

zaczałem instalacje ale musiałem przerwać... :frowning:

Nie mam swojej płytki Xp(gdzies się zapodziała)

Wiec pożyczyłem, ale klucz mam swój orginalny a tu mi wyskakuje okienko że klucz nieprawidłowy?? Czy klucz jest przypisany do płytki? Chyba nie??

(Seba86mu) #7

Jeżeli klucz jest z Windowsa Professional, a chcesz zainstalować Home Edition, albo na odwrót, to klucz nie będzie pasował.

(młodyinf) #8

nie pożyczyłem XP Pro i klucz tez mam do Pro :?:

(Seba86mu) #9

Może źle wpisujesz klucz ?

Może zamiast 0 (zero) wpisujesz O (jak Ola), ewentualnie zamiast V wpisujesz Y, bądź na odwrót.

Spróbuj jeszcze raz.

(młodyinf) #10

no właśnie mam klucz a w nim nie ma ani "O" ani "0" to samo z "v" czy "Y" ??