Instalacja XP - świeża kopia, przypisanie liter do partycji

Siemanko,

jako przykładny forumowicz najpier zrobiłem rozeznanie w necie, jednak nie znalazłem tego, czego szukałem.

trzy sprawy:

niżej zdjęcie ekranu komputera, na którym stawiam świeżą kopię Windowsa XP (zdjęcie zapożyczone z internetu, a w moim przypadku mam dwie partycje, ale to akurat nie ma większego znaczenia)

http://img43.imageshack.us/img43/1254/przebi.jpg

i teraz pytanie nr 1:

Czy jak zaznaczę strzałką C: Partycja1 [NTFS] i kliknę ENTER to instalator od razu zaczyna instalować system czy najpierw tę partycję czyści z wszystkich zawartych na niej danych?

i pytanie nr 2:

Czy jest sposób z poziomu instalatora na zmianę przypisanych liter partycji? Chodzi o to, że jak najpierw usunę partycję C: Partycja1 [NTFS] i ponownie ją utworzę, to otrzyma ona literę G (w przypadku jak na obrazku, u mnie na kompie dostaje literę D). A powinna mieć literę C.

i pytanie nr 3:

Jak jest formatowana druga partycja (niesystemowa) w momencie, kiedy cały dysk jest wyczyszczony?

Chodzi o to, że jak usunę wszystkie partycję to utworzy się wówczas jeden obszar nieprzydzielony o wielkości dysku. Następnie tworzę nowe partycje: C i D. Obie partycje są surowe. Następnie wybieram partycję C do instalowania systemu. Instalator prosi o wybór systemu plików, wybieram NTFS, zaczyna się formatowanie. Ale jak wówczas formatowana (jaki system plików) jest partycja D, bo nie widzę, żeby instalator jakoś jawnie o tym informował?

Ad.1. Instalator przechodzi do kolejnej zakładki gdzie są do wyboru opcje Formatowania w NTFS, FAT32 oraz pozostawienia partycji bez zmian

Ad.2. Jak usuniesz C i ją utworzysz na nowo będzie dalej miała literę C tylko będzie ona niesformatowana i przepadną wszystkie zapisane na niej kiedyś dane

Ad.3. Partycja D będzie wtedy niesformatowana nie miała żadnego systemu plików taką partycje po zainstalowaniu systemu formatuje się się potem z poziomu systemu panel sterowania -> narzędzia administracyjne -> zarządzanie komputerem -> magazyn -> zarządzanie dyskami

i tu właśnie u mnie jest inaczej. Przede wszystkim przed reinstalacją systemu miałem (z poziomu mojego komputera) Dysk C z systemem oraz Dysk D z danymi. Jednak te partycje (z poziomu instalatora) były zamienione, tj. system był widoczny na partycji D. Było tak:

D: Partycja 1 [NTFS] (i tu zgadzała się wielkość partycji oraz ilość wolnego miejsca z partycją, która była widoczna w systemie jako C)

C: Partycja 2 [NTFS] (i tu zgadzała się wielkość partycji oraz ilość wolnego miejsca z partycją, która była widoczna w systemie jako D)

a nie przypominam sobie, żebym zmieniał litery dysków po poprzedniej instalacji.

Czy wobec tego jest jakaś opcja z poziomu instalatora XP, żeby tak namieszać z partycjami?

  • Lepiej jest się zorientować co widzi instalator na podstawie tego, że partycja, która dotychczas była systemowa nie ma nazwy, lub ma (w nawiasach!), ale nadaną poprzednio przez użytkownika w “Moim Komputerze”.

  • Jeśli nowo instalowany system ma zająć miejsce starego (na jego poprzedniej partycji), to dobrze jest w tym ekranie instalatora usunąć dotychczasową partycję systemową (klawiszem D), potwierdzić tę czynność i po pojawieniu się sporego obszaru nie podzielonego, utworzyć nową partycję z pełnym proponowanym wymiarem. Po jej utworzeniu powinna ona samoczynnie nabyć literę C.

  • Teraz wybrać tę partycję do dalszego ciągu instalacji, czyli formatowania itd.

w zarządzaniu dyskami możesz zmienić literki dysków w systemie to jaką literkę przydzieli instalator jest mało ważne

jeżeli dobrze pamiętam (akurat nie mam dostępu teraz do tego komputera) to partycje były opisane w sposób, jaki podałem wyżej, tj.:

D: Partycja 1 [NTFS] (i tu zgadzała się wielkość partycji oraz ilość wolnego miejsca z partycją, która była widoczna w systemie jako C)

C: Partycja 2 [NTFS] (i tu zgadzała się wielkość partycji oraz ilość wolnego miejsca z partycją, która była widoczna w systemie jako D)

nigdy też nie dodawałem nazw partycjom z poziomu “Mojego Komputera”

Zrobiłem tak jak piszesz, ale partycja przyjęła literę D. Ale ma to najpewniej związek z tym, że wcześniej partycja systemowa była na D (choć z “Mojego Komputera” widoczna była jako C). I z poziomu instalatora nie widzę opcji, aby można było zamienić D na C i C na D. Po zainstalowaniu systemu i pierwszym odpaleniu, z poziomu “Mojego Komputera” jest tak jak w instalatorze, czyli partycja z systemem to D, a partycja z danymi to C.

I tak będzie musiało zostać! Dlaczego? Możesz teraz jedynie zmienić literę partycji niesystemowej z “C” na jakąś inną.

Jak Ci się to nie podoba, to trzeba by cofnąć się z powrotem do instalacji systemu.

jak dobrze rozkminiłem, z poziomu systemu operacyjnego zmieniam literę partycji z danymi na jakąś inną niż C (powiedzmy E).

Czy wówczas instalator również będzie widział ją jako E?

Poza tym: wracam do instalatora i wówczas kasuję partycję D (aktualnie jest z systemem). Po zrobieniu nowej partycji na nieprzydzielonym obszarze, dostanie ona literę C?

  • Tak, będzie widział jako E;

  • Tak, tak powinno normalnie się stać. Jeśli jednak w instalatorze widać jakąkolwiek partycję z literą C , to niestety, trzeba ją także usunąć (utrata danych!), ponieważ instalator nie utworzy partycji z literą C, jeśli już taka jest na liście. W tym przypadku usunięte partycje tworzymy od nowa, poczynając zawsze od partycji systemowej. Literę C uzyska ona samoczynnie.

właśnie patrzę na sytuację z partycjami na kompie, który robię. Oto ona:

29bbefe66a12ff65m.jpg

jak dla mnie to niezły mix jest tutaj. Dodam, że system był instalowany na partycji D (na obrazku jest info, że to partycja rozruchowa…), partycja C to niby partycja systemowa…ale są na niej dane.

i dodam, że nie mogę zmienic żadnej z liter partycji, ponieważ wyrzuca błąd:

System Windows nie może zmodyfikowac litery dysku woluminu systemowego lub rozruchowego.

Są sposoby pozwalające uporządkowac ten “nieporządek” ?

Nie ma! Ten obrazek zupełnie zmienia sytuację. Obie partycje na tym obrazku są w pewnym sensie “systemowe” i współzależne od siebie. W takim układzie mowy nie ma o zmianie litery. Nie ma tu w ogóle partycji “niesystemowej”, czyli takiej, którą zwyczajowo można by nazwać partycją “z danymi” i której można by spokojnie zmienić literkę.

W tym konkretnym przypadku zostaje tylko prawidłowa reinstalacja systemu, podczas której należy usunąć obie partycje i utworzyć nowe w instalatorze Windows’a XP, poczynając od partycji systemowej C , i ustalając “po drodze” ich rozmiary w MB. Ponieważ dysk ma “zaledwie” 120 GB (a faktycznie 111000 MB), warto rozważnie go podzielić.

W następnym kroku rozpocząć instalowanie systemu na partycji C, czyli formatowanie tejże partycji (i tylko tej!) i kroki następne.

Po zakończeniu instalacji, partycję niesystemową , np. D , należy odrębnie sformatować, już spod działającego Windowsa.

System był postawiony z 5-6 lat temu, w momencie zakupu laptopa (był bez systemu operacyjnego). W tym czasie wykonałem na nim z 2-3 tzw. instalacje nakładkowe. A skoro instalator dopuścił taki stan rzeczy, to hm…jego problem. Jakby nie było: działało. A jak to mówią: jeżeli działa, to nie ruszaj.

A sytuacja na obrazku z partycjami to szczerze pisząc sam jestem zdziwiony. No ale nic, będzie naprawiona.

yes sir, zrobione.

Jak formatować partycję D? system plików to NTFS, ale jaka jednostka alokacji? partycja ma ~72GB.

Kierować się tym: http://support.microsoft.com/kb/140365/pl i dać domyślną jednostkę czy klikać 4096B? Czy jeszcze inną wartość wybrać?

Tak, NTFS i domyślna jednostka alokacji. Nic tam nie kombinuj!

PS. Sądzę, że po reinstalacji masz teraz partycję C, na widoku w Zarządzaniu Dyskami , jako pierwszą od lewej, czyli na zewnętrznym, szybszym obszarze dysku twardego, a nie jak poprzednio, od prawej? Pytam dla porządku.

jest dokładnie tak, jak przewidujesz, czyli:

b8e402aba55a7e4em.jpg

Wszystko wzorcowe i zgodne z zasadami sztuki! Komputer będzie teraz na pewno szybszy, niż poprzednio. Cud, że on w ogóle działał.

W “Moim Komputerze” możesz sobie teraz też nazwać partycje według życzenia. Powodzenia!

Nie wiem czy monitor mi tak wyświetla czy tak jest w rzeczywistości. Chodzi o partycje przed zmianami i po. W jednym i drugim przypadku jakby widać że druga partycja jest logiczna. Jeśli tak to nie wiem czy była utworzona świadomie czy tak sama się utworzyła pomimo wybierania tworzenia podstawowej. Ogólnie by chyba miało konsekwencje co do przydzielania poszczególnych liter. Czy nie jest tak że litera partycji C jest zarezerwowana dla partycji podstawowej. A autor chciał przypisać do logicznej. Oraz jak było wspomniane przez Poraj że obie partycje są współzależne coś w tym stylu do sytuacji wcześniej. Miało by to uzasadnienie bo na partycji podstawowej C były pliki startowe bootujące a na D system . I dwie partycje były były zablokowane do zmian liter partycji. Gdzieś kiedyś w internecie spotkałem się z opisem na innym forum że po usunięciu partycji C na pozostałych zmieniły się litery.