Instalacja XP zamiast Visty


(jacek69) #1

Witam Mój kolega ma laptop Toshiba Satelite z preinstalowaną wersją Windows Vista Home Premium i do tego masę badziewia od Toshiby, no i oczywiście wszystko się muli jak cholera,ciężko chodzi. Pomysł jest taki aby to wszystko wywalić i zainstalować XP Home SP1 I tu pojawia się problem.

Po starcie płytki z systemem instalacyjnym pojawia się oczywiście pierwszy ekran gdzie "instalator ładuje jakieś tam pliki i sterowniki" , następnie czarny ekran i w końcu "blue screen" z informacją o jakiś tam błędach i koniec instalki. Dlaczego? Dodam że próbowaliśmy też wrzucić XP Pro SP3 i instalacja tak samo się kończyła. Jak temu zaradzić? Czy to Vista nie pozwala na instalację drugiego systemu? Jak wywalić całkowicie Viste z tego laptopa aby spokojnie zainstalować XP?

Słyszałem że ponoć poprzez BIOS można zrobić format dysku i wszystko usunąć do czysta, czy to prawda, czy jest taka możliwość? Jeśli tak to czy to pomoże w instalacji nowego systemu i jak to zrobić?


(Maciek25 1977) #2

zintegruj sterowniki SATA do tej Toshiby z płytką instalacyjną (sterowniki znajdziesz na stronce Toshiby)

albo:

włącz w BIOSIE "emulację" IDE. szukaj opcji: Sata mode. Najprawdopodobniej jest ustawiona na "AHCI". Powinna być ustawiona jako "native IDE" albo "IDE" (w rożnych BIOSACH jest inaczej)


(jacek69) #3

A czy te stery można zgrać na pendrive i wtedy podczas instalacji gdy instalator pyta "...czy chcesz zainstalować sterowniki ...... to wciśnij klawisz..." to wtedy wskazać mu te stery na pendraivie? Zadziała?


(Wojciczek) #4

Powinno zadziałać, ale o wiele lepszy (prostszy) sposób to ten drugi podany przez jacek69 :

Dodam jeszcze, że u mnie Sata mode przestawiałem z trybu AHCI na compatibility (laptop toshiba A300).


(jacek69) #5

Ok Zrobiłem tak jak radził Bubu tzn. zmieniłem w Biosie ustawienia SATA z AHCI na IDE Wszystko zadziałało,system się zainstalował no i śmiga. A teraz mam pytanie , czy trzeba zpowrotem zamienić IDE na AHCI , czy jest to konieczne , czy można zostawić jak jest?


(Wojciczek) #6

Broń Boże! zostaw tak jak jest... Po zmianie pewnie zobaczyłbyś BSOD.