Instalacja XP'ka na Laptopie Acer

(system) #1

Witajcie. Mam problem, potrzebowałem zmienić system w laptopie Acer i napotkałem problem, a mianowicie jak wkładam płytę z XP to w momencie wyboru dysku (podczas instalacji) nic tam nie ma (dysk jest na sata i na 100% jest sprawny. Co mogę zrobić?? jak zainstalować tego XP'ka??

(Mlajtner) #2

w biosie płyty botowanie musisz ustawić na napęd cd,dvd

przy starcie kompa F8 lub delete w zależności....

(system) #3

to już zrobiłem - proszę nie robić ze mnie głąba. Tylko jak zacznie instalacje to

To jest już w tym oknie po zaakceptowaniu licencji gdy trzeba wybrać dysk.

(Dziadek43) #4

A sterowniki do sata zainstalowane na samym początku instalki pisze czy chcesz zainstalować inne sterowniki powinno być tak no i wskazać z kąd ma je wziąść może sie myle ale ?, nowe płyty tego już nie wołają ale laptop ?

(Joemix) #5

Wejdź do BIOSU i poszukaj System configuration (lub podobnie) a tam poszukaj SATA Native Support (lub podobnie) i to zapewne będzie Enabled, więc przełącz na Disabled co wymusi na kontrolerze dysku tryb zgodności...

(system) #6

Przede wszystkim o nic takiego nie pytało, po drugie wiem że wypadało by je zapodać, ale w jaki sposób mogę to zrobić skoro nie mam nawet stacji dyskietek, a większość takich sterów można ściągnąć tylko w wersji na FDD.

(Dziadek43) #7

Czytaj podczas instalki na dole na samym początku tam to pisze a sprubuj wrzucić na drugą partycje te stery lub z pendrive prubuj,czyli system miałeś na płytkach typu recowery same wsio robiły bo jak inaczej

(Juniorek) #8

pierwsze rozwiązanie:

stacja dyskietek pod usb

ściągasz stery do laptopka ze strony acera

uruchamiasz progsa i wgrywa ci pliki na FDD

przy uruchamianiu instalacji wciskasz F6

proste :wink:

drugie rozwiązanie:

nlite+stery ze stronki+ultraiso+płytka z xp

wyodrębniasz pliki z obrazu ze sterów

uruchamiasz nlite

dodajesz te stery jako tryb tekstowy

robisz nowy obraz płytki bootowalnej

nagrywasz

instalujesz ;}

p.s.

normalnie k..... kocham ACER`a i jego laptoki...

(Joemix) #9

sterowniki można zgrać na klucz USB... co to znaczy że są na FDD?

(Juniorek) #10

Floppy Disk Drive

pozatym, dostarczane są jako archiwum z plikiem exe a w nim jest obraz bootowalnej dyskietki... proste..

poza tym.... kochany XP szuka FDD....

(system) #11

a mógłbyś rozpisać tą metode?? - tzn w jaki sposób mam dodać te pliki?? - tzn jak to mam zrobić bo nie bardzo rozumiem tekst "dodajesz te stery jako tryb tekstowy"??

(Juniorek) #12

ehh... poszukaj trochę na google bo dokładnie nie pamiętam...

ale jak już zgra ci pliki na dysk... pokaże ci się lista opcji do kliknięcia

wybierasz z niej dodaj sterowniki i utwórz obraz bootowalny

pokaże ci się opcja dodania sterowników

wybierasz katalog ze sterami (muszą być tam same stery z obrazu FDD)

wybierasz na górze dodaj jako sterowniki trybu tekstowego (!)

zaznaczasz wszystko z listy

i jedziesz dalej ;}

(system) #13

Dokładnie XP szuka FDD, a ja nie mam stacji na USB. Więc możesz pomóc i opisać tą drugą metodę co napisałeś wcześniej??

(Joemix) #14

Wiem co to znaczy FDD :lol:

A widzisz sądziłem że są to po prostu pliki sztuk kilka w jakimś zipie czy coś...

U mnie w biosie mam wałczoną funkcję USB dla dosa i wsadzony w USB pen zgłasza się w systemie jako napęd B: (tylko że trzeba z nim włączyć komputer) ale mam stacjonarny komp a nie laptop,,,,

A kolega próbował z tym SATA Native Support co napisałem? Nie działa?

(system) #15

Pomogło zrobienie instalki systemu poprzez program nLite z dodaniem sterowników do obsługi SATA dla tego kontrolera. Teraz instalka już normalnie widzi dysk.