Instalacja xubuntu obok Windowsa

Jako nowy i w miarę szczęśliwy użytkownik xubuntu (live bez instalacji) postanowiłem że zainstaluje ten system. Z początku myślałem że uda mi się zainstalować go na pendrive (a miałem na nim live’a ps: tak wiem idiotyczny pomysł). Uruchamiam plik na pulpicie Install xubuntu 16.04 LTS. Przechodzę do etapu wyrobu języka. Wybrałem oczywiście Polski i przechodzę dalej. W drugim etapie zaznaczyłem zainstaluj oprogramowanie podmiotów trzecich do obsługi sprzętowej grafiki i kart Wi-Fi itp. Po wybraniu tej opcji wyskoczyła informacja o zamontowaniu partycji na dysku “dev/sda” (to chyba dysk twardy). Nacisnąłem NIE aby ich nie rozmontowywał. Ok idę dalej i co widzę?Informacje o wyczyszczeniu dysku i zainstalowaniu xubuntu (czego nie chcę, chcę aby xubuntu był postawiony jako drugi system obok windowsa i aby ten pierwszy nie ingerował w partycję C:\ z windowsem). Jestem zainteresowany ostatnią opcją ostatnią aby system utworzył nową partycje (powiedzmy 10 gb) i na niej byłby postawiony xubuntu. A teraz pytania, czy system utworzy partycję nową (w tym wypadku E:) czy będzie ingerować w pliki windows’a ?

A masz wydzielone wolne miejsce żeby na nim zainstalować system?

MUSISZ odmontować dysk na czas instalacji, przed instalacją MUSISZ wyłączyć a nie uśpić windę a w czasie instalacji wybrać ręczne partycjonowanie i utworzyć przynajmniej ( choć niektórzy uważają że wystarczy jedna ) partycje jedną “/” a drugą “SWAP” oraz wskazać gdzie ma być zamontowany GRUB czyli program który pozwoli Ci wybrac przy starcie systemu linuksa albo windę , domyślnie będzie ustawiony linuks.

Pozdrawiam.

ps.Możesz mieć zamiast biosu UEFI tu masz linka poczytaj na tej stronie masz różne porady a nawet wręcz dokładnie sposób instalacji krok po kroku http://linuxiarze.pl/podzial-dysku-uefi/

Hej.

Wpierw musisz mieć wolne miejsce na dysku. Jeżeli nie masz, użyj do tego celu gparted. @christ0 wspomniał o tym, że na czas instalacji musisz odmontować partycje z Windowsem (pewnie szperałeś w plikach, a następnie zabrałeś się za instalację xubuntu). Jeżeli masz już wydzielone miejsce, wybierasz ostatnią opcję, czyli “użycie innego rozwiązania”. Spokojnie, nic się nie stanie z danymi, które trzymasz (o ile nie postanowisz usunąć partycji C lub D, przeglądając inne dyski). Z wolnego miejsca na nośniku tworzysz nowe partycje: /, /home oraz swap. To pierwsze służy do przechowywania plików systemowych, a drugie do przechowywania plików użytkownika. swap nie jest konieczny, jeżeli ram ≥ 4 gb to nie musisz tworzyć. Tylko będzie zajmował niepotrzebnie miejsce. Następnie instalator (o ile nie masz dwóch dysków twardych - musisz odpowiednio wybrać) zainstaluje gruba, dzięki któremu będziesz mógł wybierać między systemami.

 

 

Jakiego masz Windowsa? To jest podstawowe pytanie. Jeśli się orientujesz, to masz też BIOS czy UEFI? No i czy wydzieliłeś sobie miejsce na dysku?