Instalacja Xubuntu7.10PL - komunikaty przy próbie ładowania

Witam!

Mam problem z instalacją Xubuntu 7.10 PL na moim komputerze. Po zabootowaniu płytki wybieram z menu “Uruchom Xubuntu”. Ukazuje się ekran ładowania systemu i po chwili wyskakuje m.in. coś takiego:

oraz kilka innych komunikatów w tej samej formie. Płytka jest wypalona prawidłowo, sprawdzona pod kątem błędów, na drugim komputerze instalacja przebiega prawidłowo. Z instalacją Ubuntu 6.10 alternate nie miałem takich problemów na tym komputerze, natomiast w przypadku nowszego Xubuntu ukazują się te dziwne komunikaty. Na drugim dysku twardym również występuje ten problem, a więc - przynajmniej tak mi się wydaje - jest to raczej wina sprzętu lub BIOS-u. Ma ktoś jakiś pomysł na rozwiązanie problemu?

Pozdrawiam

*niestety nie zdążyłem zapisać tych wartości

Bug #104581 w linux-source.

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+bug/104581/

Niestety na razie nie rozwiązany w 100%. Dotyczy kontrolera HDD i prawdopodobnie biblioteki libata. Występuje także w przypadku napędów DVD. Sposobów rozwiązań jest kilka ale żadne może nie działać. Sprawa jest utrudniona w Twoim przypadku, gdyż system pada już w trakcie uruchamiania z liveCD co zawęża znacznie krąg możliwych rozwiązań.

Np. Jeżeli miałbyś zainstalowany już system i błędy pokazują się podczas uruchamiania, wystarczy włożyć jakąś płytkę do napędu dvd i system ruszy - rozwiązanie jest sprawdzone - niestety Ty nie możesz systemu zainstalować w ogóle.

Podobnie z edycją /etc/initramfs-tools/modules - można dodać wpisy

piix

ide_generic

ide_cd

ide_disk


# blacklist bad driver

blacklist ata_piix


# prevent unnecessary modules from being loaded (you don't need to do this)

blacklist ata_generic

blacklist libata

blacklist scsi_mod

a następnie

sudo update-initramfs -u

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+bug/ … omments/25

Tobie jednak nie uda się tego zrobić przy live-cd.

Najprościej będzie spróbować instalować wersję alternate. Można też kombinować z modułem piix lub przy bootowaniu dodać opcję all_generic_ide.

Jak pokaże ci się ekran wyboru opcji w livecd naciskasz F6 w celu dodania opcji dodatkowych i na samym początku dopisujesz break=top . Uruchamiasz instalator. Kiedy pokaże się konsola wpisujesz modprobe piix a następnie exit.