Instalacja Yasta pod Ubuntu

Usilnie dla hecy próbuję odpalić Yasta pod Ubuntu.

Krzyczy, że brakuje kilku pakietów np. yast2-core. Ściągnąłem więc RPM tego pakietu i przekopiowałem katalogi w odpowiednie miejsca. Niestety ale dalej krzyczy, że go nie ma. Co robić?

W jaki sposób to chcesz instalować? Konwertujesz pakiety rpm do deb? Jak już się za to bierzesz, to prędzej lepszy efekt uzyskasz kompilując kod źródłowy Yasta, choć pewnie bez zmian w kodzie ciężko będzie, bo z paczkami to wpadniesz w piekło zależności i raczej tego nie opanujesz, zwłaszcza że Yast nie pochodzi z Ubuntu, więc tym bardziej ciężko będzie to opanować.

Pozdrawiam!

Temat ciekawy. Szukałeś części z tych pakietów w Synapticu? Na twoim miejscu ściągnąłbym dużo pakietów z Yast w nazwie, a następnie skorzystał z jakiegoś lokalnego repozytorium(wszystkie paczki musisz również przekonwertować alienem).

Ponieważ temat jest ciekawy, to mogę Ci postarać się pomóc. Pamiętaj jednak, że to zły pomysł. Yast dodaje jakieś swoje śmiecie do plików konfiguracyjnych, a także trzyma niektóre rzeczy w innych katalogach(w OpenSUSE jest coś takiego, jak /etc/sysconfig).

  1. W Ubuntu możesz zainstalować bez problemu Yum, Alien, RPM, a to już część drogi(zyppera nie umiałem zainstalować)\

  2. Możesz sobie załatwić płytkę z LiveCD od OpenSUSE i pokopiować wymagane pliczki.

  3. Pamiętaj, że wszystko robisz na własną odpowiedzialność; zrób lepiej kopię zapasową ważnych danych

Dodane 16.11.2010 (Wt) 22:26

Wydaje mi się, że zypper jest w domyślnych repozytoriach Fedory. Nigdzie nie umiem znaleźć listy domyślnych repozytoriów dla Fedory 14/wcześniejszych.

Rozpakowywuję pakiety i pojawiają się katalogi usr i var i ich zawartość przekopiowuję w odpowiednie katalogi. Nie umiem używać aliena przez konsolę. :stuck_out_tongue:

Ktoś na oficjalnym forum SUSE polecił mi instalację Yasta ze żródła tylko, że nigdzie w necie tego nie ma. Wpisuję yast source.

Istnieje yast for debian ale projekt został porzucony :confused:

Jak sprawdzić z jakich zależności korzysta już zainstalowany program?

Zainstaluj sobie Synaptica. To jest narzędzie graficzne-nakładka dla apta. Można też używać programu dpkg. W synapticu wyszukujesz pakiet (ctrl+f) potem właściwości i zakładka “zależności”. To jest chyba najwygodniejesze. Można też korzystać z programu aptitude.

A gdzie OpenSUSE może trzymać menu slab? Próbuję szukać w wyszukiwarce systemowej to niczego nie znajduje. Z resztą niczego nie znajduje ta wyszukiwarka. Ona nie umie znaleźć katalogów, bibliotek ech…

Dodane 17.11.2010 (Śr) 9:02

E daję sobie spokój z Yastem. Na launchpadzie próbują go uruchomić pod Ubuntu

https://wiki.ubuntu.com/YaST

Właśnie na to samo trafiłem, widać nie Ty jeden masz taki pomysł. Z tego co znalazłem w sieci, to kod źródłowy Yasta można pobrać z SVN, możesz jeszcze poszukać na serwerach Novella, ja niestety nie mam na to czasu :slight_smile:

Pozdrawiam!

Yast został przeportowany ponoć na Unbreakable Linux. Jest to jednak dystrybucja RPM-owa.

Yast jest świetny, ale dosyć niepewna przyszłość przed nim. RedHat wprowadza takie zmiany, które później są również wprowadzane do OpenSUSE, że przed Yast-em dosyć niepewna przyszłość się rysuje. Głównym problemem Yast-a jest praca na wysokich uprawnieniach - zespół OpenSUSE próbował ograniczyć to poprzez integrację z PolicyKit, ale o tym projekcie nic od dłuższego czasu mi nie wiadomo.

Jeżeli Yast umże, to zastanowię się nad przerzuceniem do Ubuntu.

I dlaczego przeportowane programy z jednej dystrybucji do drugiej dystrubucji nie chcą działać? Przekopiowałem jockeya z zależnościami do Zenwalka i nie działało i rozwaliło mi system. Przecież dystrybucje są podobne do siebie to nie taka przepaść jak Linux vs Solaris.

Nawet pod chrootem system nie wstaje?