Instalacja ZorinOS obok Windowsa na osobnym dysku

Witam!
To moja pierwsza wizyta na Forum, więc proszę nie zwracać uwagi na moje błędy. Prosiłbym Was o pomoc. Mianowicie mam dwa dyski twarde:
C:\ 128 GB - na którym jest zainstalowany Windows 7 - wolne 78 GB
D:\ 256 GB - na którym mam dane - wolne 180 GB
Mam zainstalowany Windows 7 Ultimate SP1 x64. Chciałbym zainstalować ZorinOS - to jedna z dystrybucji Linuxa - obok Windowsa 7. Jednak nie na osobnej partycji dysku C, lecz na osobnej partycji dysku D. Czy jest możliwość, bym to zrobił bez utraty możliwości uruchomienia Win 7? Chciałbym by po instalacji ZorinOS i restarcie komputera pojwiało się menu Boot, na którym mógłbym wybrać ZorinOS lub Windows 7.
Czy jest taka możliwość? Czy nie “uwalę” Windowsa 7 i w ogóle komputera? Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam

Instalując linuxa pamiętaj zainstalować grub na partycji głównej dysku.
Możesz też odłączyć dysk z W7.

1 polubienie

Więc Linux będzie na D:, GRUB na D:\ i to będzie działać? Jeśli tak - to jak dostosować instalację GRUBA? Jestem początkujący, więc proszę o wyrozumiałość

Dysk D / (główny system plików), po restarcie i uruchomieniu linuxa puść aktualizacje,
Jak by linux nie chciał wystartować to uruchom system za pomocą bootmenu.

1 polubienie

A jeśli by tak się stało, i uruchomiłbym Linux (lub Windows 7) za pomocą Boot Menu, to czy będzie się dało przywrócić boot loadera, by przy starcie kompa sie pojawiała lista sytemów mozliwych do uruchomienia: Win 7 z dysku C, ZorinOS z dysku D i “opcje zaawansowane dla systemu ZorinOS”? (Wiem, że linux to oznacza jako /dev/…). Nie chciałbym za każdym razem wczytywać Boot Menu przy starcie kompa :smiley: Lepiej jest mieć wygodnego boot loadera, który wszystko za nas robi :wink:

Będzie się pojawiała, domyślnie pierwszy w kolejności będzie linux, lecz prze edytować też można.

1 polubienie

Dzięki! Więc podsumowując, będę miał Win 7 na dysku C:, ZorinOS na dysku D:\ (osobnej partycji) i przy starcie będzie się pojawiało menu GRUB z systemami do uruchomienia, domyślnie ZorinOS. Tak?

Na dysku D; zrób 2 partycje - pierwszą zostaw pustą a na drugiej umieść wszystkie swoje dane.
Odłącz fizycznie dysk C: z Windowsem.
Na podpiętym dysku D: zainstaluj na pierwszej partycji system Zorin i na tym dysku zainstaluj Gruba.
Po sprawdzeniu, czy wszystko chodzi, wyłącz system i podepnij dysk z windowsem.
Start komputera z drugiego dysku (D:) po uruchomieniu Zorina zaktualizuj GRUB-a, wydaj polecenie:
sudo update-grub
Wystartuj ponownie komputer, wyświetli się Grub z opcją wyboru systemu

1 polubienie

@adamserce Bardzo Ci dziękuję. O to mi chodziło :smiley:
@D35CART35 Tobie też dzięki. Bardzo mi pomogłeś :slight_smile:

Przy wybieraniu “użycie innego rozwiązania” partycje “/”, “swap”, “/home” mają być na dysku D?

1 polubienie

Tak. Zrób wszystko na jednej partycji dysku D:
W Twoim przypadku, teraz przy instalacji będzie to partycja /dev/sda1

1 polubienie

@adamserce Dzięki za pomoc. Zrobię tak jak powiedziałeś, i zobaczę czy się uda. Mam nadzieję, że Twoje wskazówki mi pomogą :slight_smile: