Instalacje AMP

Z pewnej książki o podstawach PHP wyczytałem, że instalację AMP (PHP + Apache + MySQL) możemy przeprowadzić osobno lub za pomocą pewnych programów (np. Foxserv, PHPTriad, XAMPP). Moje pytania odnośnie tego są takie:

1. Czy takie pakiety zawierają zawsze najnowszą wersję aplikacji :?: (np. PHP 5.0.0.)

2. Czy ich instalacja jest prosta :?:

3. Czy lepiej jest zainstalować każdy składnik AMP osobno czy skorzystać z wyżej wymienionych programów :?:

Z góry dzięki wielkie :slight_smile:

  1. Jeśli ściągniesz najnowszą w wersję aktualizowanego pakietu to tak.

  2. Tak, nawet bardzo.

  3. Jeśli instalujesz wszystko osobno możesz lepiej ustawić do swoich potrzeb, natomiast AMP nie konfiguruje się źle, a instalacja trwa bardzo krótko.

Ok - dzięki. Nie jestem leniem więc zainstaluję wszystko osobno :wink:

Z tym bywa różnie. Jedne zestawy nie są już aktualizowane od dawna. A tak na marginesie, to najnowszą wersją PHP jest obecnie 5.2.5 :slight_smile:

Tak, bardziej prosta niż instalowanie samodzielnie wszystkiego. A tak się dzieje, dlatego że autor takiej paczki ustala pewne domyślne ustawienia od siebie. Przez to po instalacji masz już wstępną konfigurację.

To zależy. Ja wychodzę z założenia, że lepiej samemu wszystko zainstalować z kilku ważnych powodów:

  • masz pewność, że instalujesz najnowsze wersje PHP, MySQL, itd (o ile oczywiście ściągasz najnowsze wersje z oficjalnych stron);

  • sam konfigurujesz wszystko, dlatego masz takie ustawienia jak chcesz od początku;

  • instalujesz to co chcesz, w przypadku paczek jest często tak, że instalują ci wiele dodatkowych ■■■■■ółek, z których i tak nie skorzystasz;

I przede wszyskim zdobywasz doświadczenia i uczysz się konfiguracji Apacha i PHP. A to bardzo duży plus.

Opis jak zainstalować wszystko masz tu:

http://wortal.php.pl/wortal/artykuly/se … na_windows

http://eriz.pcinside.pl/weblog/instalac … xp-87.html

http://pl.wikibooks.org/wiki/Programowa … cja:Apache

Quentin instalacja wszystkiego osobno, potrafi też natworzyć kilku dodatkowych problemów, zwłaszcza ze współgraniem wszystkiego ze sobą, no i pamiętajmy, że pakiety mają jakieś programy do zarządzania tym wszystkim.

to nie jest prawdą, często w pakiecie pozostają wersje sprawiające mniej problemów, przykładowo WebServ posiada php w wersji 5.1.5 kiedy najnowsza to 5.2.4 co jednak nie stanowi jakichś większych problemów

Złączono Posta : 21.11.2007 (Sro) 20:16

mój błąd, polska wiki ma nieaktualne info, wersja 5.2.5 wyszła 9 listopada

Nad tym bym troszkę polemizował. W przypadku PHP5, druga cyferka oznacza linię PHP. Na przykład linię 5.1.x zakończono przy wersji 5.1.5 (aczkolwiek głowy nie dam) i “przeskoczono” z drugą cyferką na 2. To nie jest wcale przypadek, że nie wydano 5.1.6. W linii 5.2.x jest troszkę nowości, urozmaiceń, zmian. Tak samo było przy przeskoku z 5.0 na 5.1 :slight_smile:

http://www.php.net/manual/en/migration52.php

http://www.php.net/manual/en/migration51.php

zgadza się. i właśnie dlatego IMO można sporo się nauczyć. Kiedyś namęczyłem się kilka długich dni zanim wszystko dograłem żeby współpracowało ze sobą , ale chyba opłacało się :slight_smile:

oczywiście, są różnice. ale biorąc pod uwagę popularność php w wersji 4.x mam wrażenie, że zmiany te nie są aż tak znaczące. wiadomo, dochodzą nowe funkcje, nowe klasy itd. ale jak się popatrzy na listę zmian (i strony dalsze) to, przynajmniej mnie, wydaje się, że różnice nie są aż tak sporę

No tak :slight_smile: Zgadzam się :slight_smile: Nie są to zmiany diametralne, nie są dodane jakieś rewolucyjne sprawy, bo gdyby tak było, to zapewne zmienili by pierwszą cyferkę xD Nie zmienia to faktu że w samej linii 5.1.x -> 5.2.x mogą być pewne niekompatybilności :slight_smile:

No, rewolucyjne nie są, aczkolwiek zmieniła się obsługa niektórych dodatków (np. JSON jest w standardzie, a nie trzeba instalować PECL-i), niektóre dodano (ZIP). Wiem, że to błahostki, ale…

Kiedyś bawiłem się Krasnalem albo jakimiś innymi “paczkami”.

Zawsze takie gotowce są wolniejsze albo sadzają wiele zazwyczaj niepotrzebnego softu. A tak, kontrola nad wszystkim. ;]