Instalacje Ubuntu a w razie powrotu usuniecie partycji linuk

Witam. Ostatnie dni to rozważanie nad załadowaniem do mojego kompa Ubuntu.Mam dwie partycje (C z Windows 15GB i D około 22 GB) i te druga na której są dane, muzyka filmy itd. chciałbym przeznaczyć dla Ubuntu. Chciałbym jednak zarezerwować sobie możliwość powrotu do NTFS o dokładnie tej samej wielkości dysku.Mam dwa pomysły i proszę o poradę w wybraniu najlepszej opcji a może zaproponujecie inna :

-usuniecie tej partycji i podział juz z instalatora Ubuntu a w razie powrotu usuniecie partycji linuksowych i utworzenie partycji NTFS w menedzerze dyskow Windows.

-zmiana wielkości partycji NTFS do oklolo 10 GB i przeznaczenie pozostałych 10-12 GB na instalacje Ubuntu a w razie powrotu usuniecie partycji linuksa i ponowne powiększenie partycji NTFS

Będę wdzięczny za pomoc

Pierwsza metoda bezpieczniejsza i chyba ją bym wybrał.

Ja bym wybrał drugą metode, ponieważ jeśli chesz zacząc prace na linuxie nie tracąc możliwości powrotu do Windowsa w każdej chwili. To jest najlepsza opcja.

BTW: Zmiana wielkości partycji wcale nie jest takie trudne :wink:

zostawiam nietknięty dysk C więc D mogę usunąć.

pytanie tylko czy warto, czy może lepiej pomniejszyć?

powoli skałaniam się ku pierwszej opcji

wszystko fajnie Ubuntu 6.10 RC ściągnięte, wypalona płytka, bootuje bez problemów i …

w trakcie bootowania pokazuje graficzny pasek postępu, później mruga kursor i wyłącza się monitor

napęd cały czas pracuje ale na monitorze nic nie ma. używałem też “bezpiecznego trybu graficznego”

dodam tylko że przy niektórych dystrybucjach różnych linuksów live miałem ten sam problem

jak to zainstalować ??

proszę o pomoc


Widzę, że nikt się tym zbytnio nie interesuje. Może jest jeszcze ktoś, kto ma podobny problem więc napisze jak sobie z tym poradziłem :

:arrow: sciągnąć wersję alternate

:arrow: podczas pierwszego startu systemu monitor się wyłącza

:arrow: pobieramy odpowiednie pliki

ctrl+alt+F1

restart

zmiana sterownika z “vesa” na “nvidia”

przy następnym starcie jest już logo nVidia i wszystko śmiga :multi: