Instalacjka kilku systemów NA JEDNYM DYSKU

mam taki problem otóż mam dysk 500GB chce na niego zainstalować XP , Fedore 10 i Debiana lenny problem tkwi w tym że słyszałem że mogę stworzyć tylko 4 partycję .Słyszałem też że można utwożyć jakieś partycje na jalieś rozszeżone czy logiczne żeby mieć więcej partycji lecz nie wiem czy to prawda.Na Xp chciałbym przeznaczyć 2 partycje po 45 na fedorę 8GB Swap, 100Mb boot, /home 80GB na Debiana *GB Swap,100Mb boot i resztę wolnego miejsca na /home.Czy instalacja tych trzech systemów jest możliwa?

bez problemów zainstalujesz to wszystko i możesz sobie dzielić na tyle ile ci potrzeba partycji :slight_smile:

nie muszę zmienać nac na logiczne czy roszeżony czy coś?

Cześć!. Zanim zaczniesz cokolwiek instalować i dzielić na partycje, zaglądnij najpierw na tą stronę (http://jakilinux.org/

Jak tam będziesz to poczytaj w zakładkach; wybór systemu, instalacja, pierwsze kroki. Jak trochę poczytasz to się dowiesz ,że partycja swap nie musi mieć więcej jak 1GB, i wystarczy jedna na parę systemów linux.

Pozdrawiam -niejan.

W tablicy partycji masz tylko 4 wpisy podstawowe (MBR).

http://pl.wikipedia.org/wiki/Partycja_(informatyka

http://pl.wikipedia.org/wiki/Partycja_podstawowa

http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table

Jeśli masz 3 partycje podstawowe i na trzeciej zainstalujesz kolejny system np. Windows to druga podstawowa zostanie oznaczona jako rozszerzona (2 systemy Win).

1 partycja z systemem (podstawowa) + 1 podstawowa z danymi (NTFS) + 1 rozszerzona z iloma tylko chcesz wolumenami logicznymi (inne systemy). Przykład.

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=34 … ja+systemu