Instalator systemu przy starcie komputera

Witam! mam pewien problem, a mianowicie podczas włączania komputera pyta się mnie co chcem włączyć instalator systemu windows czy windows xp Home Edition. Błąd pojawił się po tym, jak próbowalem naprawić automatyczne aktualizacje, bo nie dało się ich włączyć, a gdzieś na necie przeczytałem, że gościowi pomogła aktualizacja systemu z płytki i wsyztsko było git. Ale u mnie po części aktualizacji z płytki zażądał, by ponownie uruchomić komuter, więc to zrobiłem, instalator się uruchomił, a razcej czarne tło i pisało, że brakuje jakiegoś pliku, nie pamiętam nazwy, bo była ona dość długa:). Możliwe, że coś namieszałem w systemie, bo ostatnio wykrył mi jakieś tam wirusy w folderze system32, a ja dałem, aby usunął wsyztskie, od tamtego czasu nie działa mi ta aktualizacja i w żaden sposb nie mogę jej włączyć.

Więc podsumowując:

  1. Jak wyłączyć tego instalatora, aby nie włączał się przy starcie systemu

  2. Jak włączyć automatyczne aktualizacje

Format nie nazbyt wchodzi w rachubę, bo system ma zaledwie miesiąc:D

metoda 1 (zalecana)

wybierz start->uruchom

w oknie “uruchamianie” w polu tekstowym wpisz “msconfig”

w oknie “Narzędzie konfiguracji systemu” wybierz zakładkę “BOOT.INI”

W oknie “Konfiguracja systemu Windows” zaznacz linijkę odpowiedzialną za uruchamianie zainstalowanego (nie instalatora) systemu Windows, w tym przypadku jest to:

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home" /noexecute=optin /fastdetect

kliknij przycisk “Ustaw jako domyślne” Z folderu C:$WIN_NT$.~BT (u mnie ten folder ma taką nazwę u Ciebie powinno mieć podobie) usuń plik BOOTSECT.DAT kliknij przycisk “Sprawdź wszystkie ścieżki rozruchu” Jeżeli zobaczysz komunikat “Wydaje się, że następująca linia w pliku BOOT.INI nie odnosi się do prawidłowego systemu operacyjnego” kliknij Tak w oknie “Narzędzie konfiguracji systemu” kliknij Zamknij uruchom ponownie komputer usuń ręcznie folder C:$WIN_NT$.~BT oraz pliki $LDR$ i txtsetup.sif metoda 2 (ręczna): otwórz “opcje folderów” w “panel sterowania” w zakładce “widok” odznacz pole “ukryj chronione pliki systemu operacyjnego (zalecane)” w tym samym oknie odznacz pole “ukryj rozszerzenia znanych typów plików” w tym samym oknie zaznacz “Pokaż ukryte pliki i foldery” odszukaj plik “boot.ini” na partycji C:\ z menu kontekstowego pliku boot.ini (prawy przycisk myszy) wybierz “właściwości” w oknie “właściwości” odznacz pole “Tylko do odczytu” postaraj się, aby w uruchominym pliku znalazły się tylko wpisy takie jak poniżej, (usuń pozostałe linijki poniżej czwartej ([operating systems]) zwróć uwagę na to, że w trzeciej linijce za wyrażeniem default= łańcuch znaków musi odpowidać łańcuchowi z linijce piątej do słowa WINDOWS włącznie

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home" /noexecute=optin /fastdetect

otwórz “opcje folderów” w “panel sterowania”

w zakładce “widok” zaznacz pole “ukryj chronione pliki systemu operacyjnego (zalecane)”

w tym samym oknie zaznacz pole “ukryj rozszerzenia znanych typów plików”

w tym samym oknie zaznacz “Nie pokazuj ukrytych plików i folderów”

uruchom ponownie komputer

usuń ręcznie folder C:$WIN_NT$.~BT oraz pliki $LDR$ i txtsetup.sif

Jeżeli chodzi o aktualizacje, z pewnością zainteresuje Cię następujący wątek:

viewtopic.php?f=7&t=243197

Jeżeli chodzi o wirusy polecam przeczytać kilka wątków z działu “Bezpieczeństwo i logi HijackThis”

Jeśli stwierdzisz nieprawidłową pracę systemu czy też antywirus coś znajdzie zalecane jest rozpoczęcie wątku na tym dziale, jeśli zdecydujesz się na to przeczytaj wcześniej ogłoszenia dotyczące zasad wklajania logów i tytułowania tematów

no więc tak. u mnie pisze “Wydaje się, że wszystkie linie w pliku BOOT.INI dla systemów operacyjnych firmy Microsoft są poprawne”… ALE zrobiłem tak jak pisałeś, czyli otwarłem ten ms config i w tej zakładce BOOT.INI ostatnia linijka mnie niepokoi(C:$WIN_NT$.~BT\BOOTSECT.DAT=“Instalator systemu Windows”). A chcąc zmodyfikować ten plik BOOT.INI to nie mogę, bo pisze, ze jest to plik tylko do odczytu i właśnie tam ajko ostatnia linijka jest TO, czyli to co wkleiłem wyżej. Co am dalej zrobić?

P.S. chcąc to zmodyfkować pisze, że “nie można utworzyć pliku C:\boot.ini… upewnij się, czy ścieżka i nazwa pliku są poprawne” :confused:

dobra, udało mi sie zrobić najważniejszą rzecz, czyli to, aby nie było menu wyboru podczas uruchamiania komutera.

!!

viewtopic.php?f=7&t=243197

zrobiłeś to co pisze w tym wątku?

większość aktualizacji to łaty luk w zabezpieczeniach, są raczej dosyć istotne, gdyż jeśli ich nie zainstalujesz Twój system będzie narażony na ataki przez internet, o nowych funkcjonalnościach należy raczej zapomnieć

jeśli zalecenia z ww wątku nie przyniosą rozwiązania będzie to świadczyło o prawdopodobnej infekcji

przeskanuj wtenczas system dowolnym skanerem online, gdy będą wirusy załóż temat w dziale “Bezpieczeństo i logi HijackThis”

dobra, udało mi się to zrobić, ale ja mam wyłączoną zaporę przez cały czas, bo korzystam z AVAST’a. Czy powinienem mieć włączoną zaporę?

niestety avast to tylko antywirus bez funkcji firewalla, zdecydowanie zaleca się włączyć zaporę systemu windows

nie jestem w stanie ocenić prawdopodobieństwa występowania wirusów w Twoim systemie, jednakże sam avast to zdecydowanie mizerna ochrona, zwłaszcza przy wyłączonej zaporze i braku aktualizacji, zdecydowanie zalecam przeskanować system pod kątem wirusów nie tylko avastem ale dobrze byłoby to zrobić innym skanerem online

np. http://www.kaspersky.pl/virusscanner.html