Instalator tworzy partycję systemową 100MB - po co?

Witam!

Musiałem zrobić format, i kiedy Instalowałem win 7 i gdy doszedłem do okna wyboru partycji (miałem gotową - 25GB) to instalator utworzył mi c - 100MB jako “system”, natomiast partycję z win7 oznaczył literą E nadając jej nazwę “Boot” :roll: Wcześniej, kiedy instalowałem win7 (z tej samej płyty) nie było takiego przypadku, dlatego nie wiem co jest grane? Po co instalator tworzy tą partycję 100MB?

Po to by umieścić na niej niezbędne narzędzia służące do naprawy systemu

Nie do końca bo u jednych instalator tworzy tą partycję a u innych nie. Po za tym można zainstalować system bez tworzenia tej partycji 100MB i będzie się miało te same narzędzia do naprawy.

Z tą partycja recovery Windows 7, to w ogóle dziwna sprawa jest :-). U mnie te parę miesięcy temu, podczas instalacji siódemki (w układzie dwa dyski, na pierwszym, systemowym dwie partycje: podstawowa z systemem i rozszerzona w całości zapełniona drugą partycją logiczną; drugi dysk to jedna partycja podstawowa zajmująca cały dysk) partycja recovery nie została utworzona wcale. Za to pod koniec instalacji system poprosił o płytkę coby mógł utworzyć dysk ratunkowy Windows 7.

Aha. Instalacja na zastanym, gotowym układzie partycji, bez tworzenia w instalatorze nowych. Tylko szybki format tej “pod system”.

Faktycznie dziwne, gdyż kilkadziesiąt razy instalowałem różne wersje Windows 7, ale najczęściej Ultimate zarówno na laptopach jak i na desktopach (nawet jednym sprzed dobrych 7 lat) i za każdym razem instalator tworzył partycję ratunkową

Właśnie o to chodzi :slight_smile: Nie chcę mieć tego małego “gówienka” - wobec powyższego, czy jest jakiś sposób aby podczas instalacji ominąć proces tworzenia partycji 100MB?

Ta tak zwana mała “partycja” 100 MB działa jak partycja wymiany swap w linuksie. Te 100MB wykorzystuje jadro systemu, które w porównaniu z poprzednim systemem Microsoftu Vista zostało zmienione, stad w pewnych wersjach systemu windows 7 tworzy się partycja 100MB.

O ile pamięć mnie nie myli to jak miałem pojedyńczy dysk (bo na raid-0 wogóle się nie tworzy 100mb) robiłem tak:

Tworzę dysk C: + 100Mb partycje, następnie tworzę 2 pozostałe partycje podstawowe, usuwam partycję 100MB i tworzę 4 partycję podstawową. Po tym usuwam dysk C: i ponownie go tworzę. W ten sposób instalator nie powinien utworzyć 100mb partycji.

http://www.mydigitallife.info/2009/08/2 … windows-7/ ‘Method 3’

Ale poczytaj cały wpis, bo warto. Te 100MB to przy rozmiarach dzisiejszych dysków to pikuś (nawet kurcze gadu-gadu się tam nie zmieści :-)), a przydać się kiedyś może. I to czasem nawet bardzo.

To wyjaśnij mi dlaczego na niektórych dyskach i na macierzach RAID-0 ta 100megowa partycja nie jest tworzona ?

Wszystko ładnie pieknie - ale jeszcze jedno: Bo dzisiaj zamierzam stawiać system i jeżeli przeprowadzę proces instalacji zgodnie z opisem RMK_99 to czy “po wszystkim” dalej system będę miał np. na E? Bo rozumiem, że jeżeli usunę partycję c z 100MB, a gdy stworzę kolejną, to instalator automatycznie przydzieli jej kolejną nazwę alfabetu G itd…? Czy będę mógł później już mając system - zamienić litery partycji systemowej z E na C?

Nie mam bladego pojęcia :-). Jak napisałem wyżej u mnie też się taka partycja nie utworzyła. Na “zwykłym” dysku SATA, na płycie głównej gdzieś z początku tego wieku.

Już po instalacji :slight_smile: Wszystko przebiegło bezproblemowo - co prawda obawiałem się tej partycji, że zostanie, ale po zainstalowaniu systemu normalnym trybem- zniknęła =D> pozostał podział dysku sprzed instalacji czyli c 25GB - system, d 3GB - programy, e 270GB - multimedia. Póki co dziękuję wszystkim za pomoc :slight_smile:

Jakby co to na tej partycji znajdują się dane do rozruchu systemu i chyba dla BitLockera. Generalnie można taką partycję usunąć… postąpiłem tak właśnie w ten weekend. Potem wystarczy oflagować jako boot partycje z windowsem i przywrócić wszystkie rzeczy od rozruchu, i bootloadera (opcją napraw nawet się da).

Powiem tak:

Ta partycja 100MB tworzy się tylko gdy z poziomu instalatora TWORZYSZ nową partycje systemową, ale jeśli masz już gotową partycję i ją wybierzesz to na niej się zainstaluje i nie będzie tworzyć tej małej…

I tu się mylisz bo na RAID-0 ta 100MB partycja nie jest tworzona.