Instalator Win 7 nie widzi dysków, BIOS Widzi (stary komp)

Cześć, 

 

Ostatnio dostałem komputer od znajomego, który twierdził, że komputer dział. Dzisiaj próbowałem zainstalować na nim system Win 7, ale instalator nie widzi dysków. W BIOS’ie są dyski, z tym że nie mogę ustawić żadnego jaka PATA Slave ani PATA Master. Jako PATA Master ustawiona jest stacja dysków. Resetowałem już ustawienia BIOS’u, ale bezskutecznie. Próbowałem, zmieniać zworki i podłączenie, ale nic nie pomogło. 

 

Komputer : 

 

Intel Pentium 4, 

Dyski : 2 x 80GB PATA 

Płyta Główna Intel G915GAV/D915PGN 

 

PS. Komputer był wcześniej używany jako serwer, dyski są podłączone do DiskDriver’a (jeśli dobrze pamiętam nazwę) 

 

 

 

 

Proszę skorzystać z przycisku Edytuj oraz opcji Użyj pełnego edytora , a następnie dokonać korekty tytułu.

W przeciwnym razie wątek trafi do Kosza.

Hej,

A w jakiej pozycji są zworki na poszczególnych dyskach?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Obydwa ustawione są  jako master 

Hej,

I tutaj jest błąd, jeśli podłączone są na jednej taśmie. W takim przypadku jeden musi być ustawiony jako master, drugi jako slave. No chyba, że masz je podpięte na osobnych taśmach - wtedy oba można ustawić na master.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Każdy z nim jest  na osobnej taśmie 

I jeszcze jedno! Odłącz przewody od dysku, na którym nie ma być systemu! Będzie prościej i jaśniej dla instalatora. Dysk systemowy, oczywiście Master i na końcowym wtyku taśmy IDE. Drugi dysk podłącz po zainstalowaniu systemu! Jeśli na osobnej taśmie, to też może być Master.

Już tak próbowałem z jednym dyskiem, ale to nic nie zmienia, BIOS widzi dysk, a Instalator nie. Jeśli wejdę w Disk Drivers w BIOS to widzi dysk, natomiast jeśli chodzi o PATA Master to nie widzi, widzi tam tylko stacje dysków. 

Hej,

Ale czy oprócz dysku nie są podłączone na przykład nagrywarki? Jeśli tak, to są na master czy na słabe?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Jest podłączona stacja dysków jako Slave, na tym samym pasie co dysk 

Jeśli jako Slave na tej samej taśmie IDE co dysk twardy, to powinna być podłączona do środkowego wtyku taśmy a dysk twardy do końcowego. Czasem w tym celu trzeba zmienić pozycje montażowe napędów w zatokach i dobrać odpowiednią taśmę. Chodzi o zasięg.

Przy takim ustawieniu nie widzi tego dysku. Widzi tylko dysk podpięty pod Disk Drivera oraz Stacje Dysków jako Slave 

Nie ma sensu. Staram się wyjaśnić reguły montażu, połączeń i instalacji w takich przypadkach (w starych komputerach). Jeśli to wszystko nic nie daje a - jak twierdzisz - zresetowałeś BIOS i ustawiłeś go “defaultowo”(?), to moja wiedza się kończy. Instalator systemu musi “zobaczyć” (chociaż jeden) dysk!

Ogólnie to jeszcze jutro spróbuje do godziny 16 spróbować coś pozmieniać, zmienić ustawienie itp. 

Hej,

A pisząc o stacji dysków masz na myśli napęd dysków optycznych CD/DVD?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Tak 

Proponuję instalację Windows 7 przerzucić na pendrive, odpiąć napęd optyczny oraz drugi dysk, na którym nie będziesz instalował systemu i zostawić na czas instalacji tylko jeden dysk. Zobacz czy załapie :slight_smile:

Próbowałem już tak, ale wtedy wyskakuje MBR Error 3 albo MBR error 2 albo MBR Error 1 

Wobec tego dla dysku, na którym ma być system (drugi odłączony!) proponuję wykonać to: http://forum.dobreprogramy.pl/wymazanie-dysku-twardego-programem-activkilldisk-t367772/ Potem podjąć próbę zainstalowania systemu.

Zrobiłem to, ale nadal nie działa