Instalator winXP nie obsługuje partycji

Witam.

Mam problem z zainstalowaniem systemu windows xp sp3 pl, bo przy wybraniu partycji gdzie ma być zainstalowany “ikspek” pojawia się kolejny ekran z informacją że na tej partycji nie może być zainstalowany system.

Dokładniej to wybrałem partycję sformatowaną na NTFS ale próbowałem także z fat32 lecz to samo.

Myślę że może być to wina z tym że mam założoną partycję rozszerzoną, a w niej znajdują się 3 partycje logiczne.

Czy Instalator Windowsa takich partycji nie przyjmuje??

PS Mam nadzieję że wszystko dobrze zrozumieliście ale jeśli nie to upominajcie się jeśli coś źle napisałem :wink:

Dysk twardy: Seagate 80GB (chyba ata33 ale pewien nie jestem)

System plików na którym chciałbym mieć winXP: NTFS

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam.

System możesz tylko i wyłącznie instalowac na partycji podstawowej. Na partycji rozszerzonej to raczej jest niemozliwe.

no jeśli się nie da to proponuje taką tabelę partycji:

/dev/hdc1 C: NTFS 18 GB

/dev/hdc5 (rozszerzona) 26 GB

/dev/hdc6 D: NTFS 25 GB

/dev/hdc7 F: FAT32 1 GB // na pliki temporalne

no i jeszcze ewentualnie partycje na linuxa i tu mam 2 pomysły:

/dev/hdc2 / 15.5 GB

/dev/hdc3 /home 14 GB

/dev/hdc4 SWAP

512 MB czy może na wszystko na jednej partycji rozszerzonej?? :wink:

/dev/hdc8 / 15.5 GB

/dev/hdc9 /home 14 GB

/dev/hdc10 SWAP 512 MB

Z linuxem to cały dysk był by już zajęty tym wydzielonym miejscem.

Jeśli macie inne propozycje to jestem na nie otwarty :slight_smile:

Ja tam mam zainstalowany windows XP, windows 7 i vistę na partycjach logicznych ale jako dodatkowe systemy do wyboru. Mam też jednak zainstalowany system na partycji podstawowej gdzie jest też wybór systemów do uruchomienia.

Partycja na której instaluje się system główny musi być partycją aktywną (status - active). Czy partycję logiczną można ustawić jako aktywną? Trudno mi odpowiedzieć bo nie próbowałem takich dziwności, ale raczej wątpię. :slight_smile:

Problem w tym czy jest to jedyny dysk w komputerze. Jeśli jest jedyny to musi być na nim partycja podstawowa (aktywna) by mógł byś na niej zapisany bootloader systemu i parę plików, zaś sam windows może być na dysku logicznym. Gdy jest kilka dysków w komputerze to ważna jest kolejność w jakiej widzi je bios i instalator (niektóre biosy pozwalają ustawić kolejność dysków) i jeśli na tym widzianym jako pierwszy jest partycja podstawowa z instalacją nie powinno byc kłopotu. Nieco problemów może byc jeśli w kompie są dyski sata i ata a na dysku sata jest partycja podstawowa a na ata tylko rozszerzona z dyskami logicznymi. Po pierwsze ważna jest kolejność w jakiej system widzi dyski i szuka na nich programu botującego system (sata musi być pierwszy)oraz co może mieć także miejsce w najstarszych płytach z kontrolerem sata potrzeba przy instalacji xp wcisnąć klawisz f6 i podać na dyskietce sterowniki kontrolera sata.

Aktywną? To znaczy jaką? Najprościej by było mi wytłumaczyć jak to zrobić to pewnie zrozumiem co to znaczy :wink:

Dodam że cały dysk formatowałem i to będzie mój pierwszy zainstalowany system na moim dysku.

Generalnie to wszystko robiłem w GPartedzie.

Aktywna czyli ta partycja z której bedzie sie bootował komputer. Mozna to zrobić w GPartet dodając flagę boot ale instalator Windows sam o to zadba i partycja na której zainstalujesz Windows będzie partycja aktywną.

Dzisiaj zrobiłem partycję podstawową ntfs na win xp i właśnie założyłem na nią flagę boot, a także partycję rozszerzoną na dysk D i F (albo E ;p )

Jeszcze o jeden szczegół chciałem się zapytać: co oznacza flaga lba?

Pytam się dlatego że pewnego razu po sformatowaniu została dodana flaga lba.

//edit

Teraz bardziej do tematu…

pojawiły mi się błędy po instalacji z płyty kiedy powinien pojawić się bootloader ale różne są wtedy kiedy włożę płytę albo pendrive’a, a inny błąd jest bez płyty w stacji cd-rom:

Nie można uruchomić systemu Windows z powodu sprzętowego błędu konfiguracji dysku.