Instalator XP na nowym dysku twardym nie startuje

Witam. Mam taki problem. Padł mi dysk w laptopie Acer Aspire 1642 WLMi. Zakupiłem nowy dysk ATA o takiej samej pojemności (80GB). Niestety po podpięciu dysku wyskakuje komunikat “PXE-E61-Media test failure- check cable” i “exiting PEX ROM”. Wyłączyłem funkcję network w biosie i ustawiłem botowanie z płyty CD. Po zresetowaniu laptopa i kliknięciu klawisza F12 wybrałem z menu pozycje “1 Cd-rom” i wyskoczył komunikat “Operating System not found”. Zmienialem płyty z win xp i cały czas problm pozostaje. Proszę o pomoc. Szukałem po forach i bez skutku.

msck , zapoznaj się, proszę, z tym tematem i stroną, a następnie - korzystając z przycisku Edytuj (na dole pierwszego posta po prawej stronie) i opcji Użyj pełnego edytora - popraw tytuł wątku tak, by mówił konkretnie o problemie. Poprawnie zatytułowany wątek zwiększa szansę na uzyskanie szybkiej pomocy. Zignorowanie tej prośby będzie skutkować przeniesieniem tematu do kosza.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Spróbuj w BIOS-ie wyłączyć pozostałe opcje bootowania i nawet jeśli wyświetli Ci się disk boot failure please insert disc and press enter to kilka razy kliknij tego entera u mnie tak się działo przy instalacji Ubuntu :wink: a jeśli to nie podziała to jeśli sam nagrywałeś tą płytkę z winxp to sprawdź czy jest poprawnie nagrana.

Płyta jest na pewno ok. Co dziwne wziąłem zworke i ustawiłem ja na dysku w pozycji “slave” i wtedy BIOS wykrył stacje dvd. Instalacja ruszyła ale win załadował pliki i następnie podał informacje że nie wykryto dysków twardych. W Biosie po założeniu zworki wida stacje dvd a dysku twardego nie (bez zworki nie wida stacji dvd). Słycha że dysk twardy pracuje. Podłączyłem dysk twardy ten uszkodzony i BIOS bez problemu go wykrywa.

Hej,

Może to więc problem ze zworkami - generalnie jeśli masz oba urządzenia podpięte na tym samym kanale IDE, to jedno z nich powinno mieć zworkami ustawioną pozycję Slave, a drugie Master. Dorzuć więc do dysku zworkę i ustaw ją w trybie Master.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Kurczątko tylko z kąd ja wezmę drugą zworkę. Tylko czemu laptop wykrywa inne dyski a tego jednego nie. Tamte dyski wogóle nie posiadaja zworek.

Hej,

Z innego komputera, ze sklepu, pożyczyć od kolegi - ewentualnie samemu zrobić z kawałka drutu. :wink:

To znaczy? Możesz napisać coś więcej?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Stary dysk twardy jest uszkodzony ale BIOS go widzi. Włożyłem z pożyczonego laptopa dysk i też BIOS go widzi. Tylko tego nowego nie widzi. Włożyłem do drugiego laptopa ten nowy dysk i też tam go nie widać. Ale słychać że dysk pracuje.

Chyba sam sobie odpowiedziałeś na pytanie. Dysk jest uszkodzony. Może napiszesz taki to model zrób zdjęcia zobaczymy jak ustawić te zworki.

Hej,

 

To nie jest wyznacznik poprawności pracy. Jeśli uszkodzona jest elektronika dysku, to talerze mogą się kręcić, a mimo to dysk nie będzie wykrywanym urządzeniem.

 

Pozdrawiam,

Dimatheus

Nie sugeruj się że stare dyski nie mają zworek. Bo np. nowy dysk może mieć inny schemat wpięcia zworek do  trybów pracy; master, slave, cable select czy jeszcze inne tryby. Musisz zobaczyć jaki schemat mają stare dyski i nagrywarka jak są bez zworek jakim trybom odpowiada. Np. jak bez zworek  jest; cable select to czy nowy dysk ma tak samo czy inaczej. Czasem dany dysk do prawidłowej pracy może mieć że on sam na jednym kablu. Może przypadek że dysk sam na taśmie żeby był wykryty to możesz sprawdzić. Jest skrajnym przypadkiem ale kiedyś czytałem w necie o przypadku że dyski jakiejś firmy nie lubią się na jednej taśmie z nagrywarką czy dyskiem.

Załatwiłem ta drugą zworkę. Generalnie to zaczynam zastanawiać się nad zwróceniem dysku lub wymiana na inny. Może faktycznie ten jest uszkodzony. Dodam też do tematu zdjęcia dysków to może pomożecie mi ustawić te zworki. Pozdrawiam

Schemat wpięcia zworek albo bez odpowiadające poszczególnym trybom. Powinno być widoczne w pobliżu pinów z tyłu dysku. Dobrze jakbyś sprawdził dysk jako jedyne urządzenie podpięte czy będzie widziane w biosie  w różnych trybach. W zasadzie jeśli jedyne to raczej w każdych trybach powinno widać. Ale jak za pierwszym razem w jakimś losowym trybie jako jedyne nie będzie widoczne to można w innych się upewnić. Jak nie będzie widoczne jako samodzielne podłączone we wszystkich możliwych trybach. To jak na drugim kompie będzie to samo to dysk raczej do zwrotu.

Wyciągnąłem stacje DVD i nic nie dało. Dalej nie widzi dysku twardego. Próbowałem z tymi zworkami i też nic. Czyli jednym słowem reklamacja.

Hej,

Jeśli tylko z wykrywaniem tego dysku są problemy, a inne dyski widoczne są bezproblemowo, a dodatkowo na innym komputerze dysk też wykrywany nie jest, to faktycznie bardzo duże prawdopodobieństwo, że trafiłeś na uszkodzoną sztukę.

Pozdrawiam,

Dimatheus