Instalator XP nie literuje partycji alfabetycznie

Miałem dysk 232 GB, który podzielony był na pięć partycji: C (XP), D (XP), E, F i G (XP). Z poziomu systemu na C usunąłem pozostałe partycje. Następnie utworzyłem z poziomu instalatora XP nową partycją, której przydzielił on literę… H. :o To samo jest, gdy z poziomu XP na C utworzę programem Partition Magic 8 partycję - system pokazuje ją jako D, ale instalator jako H. A z doświadczenia wiem, że jeżeli bym zainstalował na niej XP, to on sam rozpoznawał by również swoją partycję jako H. Jak naprawić ten błąd (bo to jest, jakby nie patrzeć, błąd)?

Dysk SATA czy IDE?

Podaj dokładny rozkład oraz jakiego typu są to partycje ?

SATA.

Było:

C - podstawowa - NTFS

D - podstawowa - NTFS

E - logiczna - NTFS

F - logiczna - NTFS

G - podstawowa - NTFS

Teraz została partycja C (~120 GB) i wolne miejsce (~112 GB).

PS: Kolejność oparłem na literach dysków pokazywanych przed usunięciem partycji zgodnie przez 3 systemy.

Czyli wszystko powinno być w porządku. W takim razie musisz zaopatrzyć się w jakiś partycjoner choćby ranish partition mamager i pozmieniać kolejność partycji w MBR.

Po uprzednim utworzeniu partycji można również ręcznie przypisać literę do partycji, to nie jest żaden problem.

Zgadzam się, sam kiedyś miałem partycję H:, ale zdecydowałem się zmienić po pewnym czasie literę na Z: (archiwum).

Ponieważ domyślnie Windows ma taką funkcję głęboko ukrytą (jakby nie mogli tego wsadzić do Akcesoria > Narzędzia systemowe) :-s niżej w skrócie to opisze jak to zrobić (może ktoś akurat będzie tego potrzebował) :smiley:

  1. Wchodzimy w Panel Sterowania

  2. Klikamy “Przełącz do widoku klasycznego” w menu po lewej (jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej)

  3. Bierzemy “Narzedzia administracyjne” > “Zarządzanie komputerem” i na liście po lewej klikamy “Zarządzanie dyskami”

  4. Czekamy chwilkę, potem w oknie po prawej klikamy na rysunek partycji, której literę chcemy zmienić.

  5. PPM na tą partycję > “Zmień literę dysku i ścieżki…” > potem “Zmień” wybieramy literkę i OK.

Potem już mamy gotowe :slight_smile: