Instalator Xubuntu widzi dysk SSD z zainstalowanym Windowsem 8.1 jako czysty

Ściągnąłem najnowszego Xubuntu, nagrałem na pendriva i zamierzałem go zainstalować na dysku SSD 60GB, na którym są już 3 partycje. Nr 1 to partycja, która tworzy się przymusowo podczas instalacji Windowsa i zabiera ona 350MB miejsca. Nr 2 to Windows 8.1, a nr 3 to gry. Wydzieliłem 8GB wolnego miejsca i zabrałem się za instalację jednak instalator Xubuntu widzi cały dysk jako 60GB wolnego miejsca… Może jest to związane z GPT, ale znawcą tematu nie jestem. W trybie Live CD system normalnie działa i prawidłowo odczytuje wszystkie partycje. Dodam, że moja płyta główna to MSI Z77A-G43 wyposażona w UEFI. Liczę na waszą pomoc :wink:

Uruchom w LiveCD GParted i utworz dla Xubuntu partycję EFI i wtedy spróbuj instalować system.

Wygląda na to, że XUbuntu nie widzi dysku w formacie GPT. Jeżeli dysk jest spartycjonowany w GPT, a jakiś system tego nie obsługuje, to wtedy widzi jedną partycję rozciągniętą na cały dysk, to jest takie zabezpieczenie, aby systemy nieobsługujące GPT nic nie uszkodziły. Jaka to wersja XUbuntu? Nie powinieneś posiadać już partycji efi? Windows podczas instalacji powinien sam sobie ją utworzyć.

Partycja EFI jest… “Nr 1 to partycja, która tworzy się przymusowo podczas instalacji Windowsa”

Xubuntu najnowsze 14.04 x64 to też pisałem…

Pozbyłem się Windowsa :wink:

Temat do zamknięcia.