Instalcja nowego i odnistalowanie starego systemu

Witam

Mam problem takowy, czy po zainstalowaniu win7 na drugiej partycji, mogę później w najłatwiejszy sposób i bez utraty plików(gier filmów etc.)odinstalować system xp znajdujący się na innej partycji. Jeżeli jest możliwość nie wiem “nadpisania” systemu do nowej wersji to proszę o wytłumaczenie wszystkiego ładnie. Z góry dziękuje i pozdrawiam.

Aktualizowanie do Win 7 możliwe jest z Visty,z XP nie da się.

Zakładając że partycja C: to XP , D: Win 7 , E: programy,gry,pliki i filmy,to i tak programy i gry trzeba instalować pod każdy system osobno,pliki i filmy będą dostępne dla XP i Win7.

Win 7 możesz instalować od razu na partycji C,bo i tak programy i gry będziesz musiał instalować na nowo.Tylko żeby rozmiar tej partycji był odpowiedni.

Podaj może ile masz partycji i rozmiary.

Posiadam dwie partycje C i D i kolejno mają one 100gb i 350gb. Windows xp mam zainstalowany na partycji d. Narazie nie instalowałem win7.

Proponowałbym na początek zrobić porządek z partycjami.

C:system (dla win 7 40-50 GB, XP 10-15 GB) + podstawowe programy typu antywirus itp.

D:programy,gry i pliki.

Instalując na nowo system ( a tylko w ten sposób można przejść z XP na Win 7) stracisz wszystko z partycji na którą go zainstalujesz.

Ja mam podzielone dla większego porządku tak

d9cf9447169f08b3m.jpg

Jeżeli się zdecydujesz to mogę ci pomóc i napiszę co i jak :slight_smile:

Cześć

Chyba GB :wink:

rgabrysiak oczywiście masz rację,już poprawiłem,dzięki.

dobra jutro z rana zajmę się instalacją więc możesz wszystko ładnie opisać :slight_smile:

Na początek przekopiuj/przenieś wszystkie wartościowe dla ciebie pliki na partycję D.

Następnie zmniejsz partycję C do 40-50 GB,pozostałe GB możesz dodać do partycji D.Operację na partycjach możesz zrobić np. programem EASEUS Partition Maste.

W skrócie w EASEUS Partition wybierasz opcję resize/move partition i zmniejszasz suwakiem,albo wpisujesz ręcznie rozmiar partycji C ,potem przeciągasz suwakiem partycji D na wolne miejsce w stronę partycji C ,klikasz Apply i chwilę czekasz aż program utworzy na nowo partycję.

Teraz jak już masz przeniesione swoje cenne pliki na partycję D ,i odpowiednio zmieniony rozmiar partycji,wkładasz płytę z Win 7 i instalujesz system na partycji C.

Pamiętaj że wszystkie programy i gry będziesz musiał zainstalować na nowo,cała reszta jak filmy,zdjęcia i inne pliki masz na partycji D.

Najlepiej takie rzeczy jak gry czy większość programów instalować na innej partycji niż systemowa.

spoko

A jeszcze mam takie pytanie czy jak mam na partycji D system winxp to będę sobie go mógł odinstalować czy jak go zostawie to on sobie tam będzie leżał i nie przeszkadzał?

Po instalacji nowego systemu,tego XP z partycji D będziesz mógł usunąć tak jak się usuwa zwykłe pliki,czyli na folderze prawy przycisk myszy i z menu kontekstowego wybierasz usuń.

Będzie leżał i nie będzie przeszkadzał,ale będzie tylko miejsce niepotrzebnie zajmował.

Chyba że chcesz mieć obydwa systemy,wtedy podczas podziału partycji zrób trzecią i wtedy jako pierwszy instalujesz XP na C (10-15 GB powinno wystarczyć),potem na D instalujesz Win 7 (40-50 GB) a na trzeciej E możesz instalować gry,programy i trzymać pliki.Wtedy podczas uruchamiania będziesz mógł wybrać który uruchomić,czy XP czy Win7.

Dobra stary dzięki wielkie za pomoc : )

Dodane 28.02.2013 (Cz) 7:08

sorry panowie za odświeżanie tematu ale wystąpił mały problem.

Wygląda następująco: po zainstalowaniu nowego systemu na starym jak i na nowym mam taki błąd, że nie działają mi przyciski mysze, czasem wskakują ale rzadko.

RazerDA LeftHanded , stery przeinstalowane x razy…