Instalcja Ubuntu-którego ściągnąć?

Witam :slight_smile: Chciałbym zainstalować Ubuntu, lecz gdy chce ściągnąć Ubuntu z tej strony http://ftp.vectranet.pl/ubuntu-releases/6.06/ mam 3 wersje do pobrania, więc moje pyt. brzmi: Czy się więc różni Desktop CD od Alternate install CD?. Aha i czy Ubuntu pójdzie na takim sprzęcie?:

Procesor:AMD Athlon 995MHz

Karta graficzna-GeForce 2 Nvidia Cheapseta MX 100/200 (32MB)

RAM-256 MB DDR

Deskop to liveCD -odpalasz ją i możesz kożystać z systemu bez instalowania (oczywiście zainstalować też możesz :slight_smile: )

Alternate to wersja z instalatorem.

Dla ciebie lepsza bedzie ta druga (Alternate). masz za mało ram-u by odpalic liveCD.

pójdzie ale według mnie lepszym rozwiązaniem jest Xubuntu.

Czyli:

Xubuntu 6.06.1 lub

Xubuntu 6.10

aha dzięki :slight_smile: bo to jest komp kolegi. I chce , żebym mu zainstalował.

A co będzie się ciął?

Różnie to może być, ale na Xubuntu na pewno bedzie szybszy

Aha. A wiesz może jak całkiem pozbyć się Windowsa XP? Bo kolega w ogóle nie chce go mieć.

Usuń partycje Windows-owskie np. programem GParted

P.S. GParted jest domyślne zainstalowany na liveCD. Jeżeli Ci sie chce możesz ściągnąć Desktop CD i zobaczyć (może jednak ci odpali). W ogóle instalacja Ubuntu itp. z liveCD jest łatwiejsza (wtedy wystarczy 1 klikniecie i usunie ci Windows-a a na jego miejsce wejdzie Linux :smiley: )

Edit:

Pomyślałem, pomyślałem i zmieniłem zdanie :slight_smile:

Ściągaj Xubuntu Desktop CD (pójdzie na bank)

Xubuntu 6.10 lub

Xubuntu 6.06.1

Aha bardzo dziękuję:) A są jakieś poradniki jak winde usunąć w GParteda?

Jeżeli ściągniesz liveCD instalacja jest banalna.

Po prostu gdy instalator spyta cie o partycjonowanie, zaznaczasz pierwszą opcje i po kłopocie (windows-a nie bedzie)

Uwaga!!

Gdy zaznaczysz pierwszą opcje znikną też inne partycje (czyli C,D,E…)

OO to super! Bardzo dziękuję wacku4 :slight_smile:

Edit:

A to fajnie, bo o to też mi chodziło :slight_smile:

Jeszcze raz bardzo dziękuję :smiley:

Sprawdziłem na Xubuntu 6.06 i tam jest to druga opcja :slight_smile:

Po prostu podczas partycjonowania musisz wybrać:

Wyczyść cały dysk: [nazwa dysku]

Wiem że wacek już to napisał, ale trzeba to podkreślić: nie będzie na tym dysku też innych danych - nie tylko samej windy. Będziesz miał czyściutki dysk i na nim Linuksa. Najlepiej obejrzyj prezentację na Vortalu “Linux - instalacja systemu” (tryb graficzny). Zresztą na początek polecam zainstalowanie Linuksa obok windy a nie na niej. Zawsze mogą być jakieś kłopoty (np. z siecią) i wtedy może być problem. A jak już wszystko będzie ok to windę usuniesz w kilka minut bez żadnego kłopotu (jest nawet teraz o tym wątek).

PS Na tym kompie możesz instalować spokojnie z LiveCD także czyste Ubuntu i nie powinno być problemu (jak tak robiłem z taką ilością pamięci). A XFCE doinstalować jeżeli będzie jednak zbyt wolno.

Kurcze to ja już nie wiem. Ale chyba można instalować normalnie Linuxa na czysty dysk?

Tak, oczywiście. Z instalacją Linuksa nie będzie żadnego problemu. Chodziło mi tylko i wyłącznie o to, że jeżeli ten Twój kolega ma na tym dysku jakieś ważne pliki to przy takiej instalacji straci wszystko.

Podsumowując:

  1. Możesz zainstalować Ubuntu - oparte na Gnome (Twoje 256 MB wystarczy)

  2. Możesz też zainstalować Xubuntu - wtedy będziesz miał zainstalowane domyślnie tylko XFCE - szybkie, fajne środowisko ale trochę bardziej ubogie.

  3. Możesz też (i to polecam): zainstalować Ubuntu (punkt 1) i doinstalować XFCE

sudo apt-get install xubuntu-desktop

oczywiście najpierw musisz dopisać adresy repozytoriów - znajdziesz je na forum Ubuntu

AHa dzięki, jeszcze jedno, a Xubuntu osługuję tą kartę sieciową: Realtek RTL 8193 Family PCI Fast Ethernet NIC?

możliwe że tak musisz się dokładnie spytać jakiegoś obczajonego z kartami sieciowymi :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: