Instalka win XP i ME - co gdzie?

(Ziutek) #1

Wiem że temat był już poruszany tu i ówdzie, ale różne opinie są wypowiadane, dlatego chciałem zapytać konkretnie w takiej sprawie: chcę zainstalować sobie na jednym dysku win ME (muszę, bo mam program, który nie chodzi prawidłowo pod XP i żadne emulacje nie pomagają), a na drugim dysku win XP. Wiem już, że najpierw muszę zainstalować ME, a potem XP, żeby móc potem przy bootowaniu wybierać, który system chcę uruchomić. Mam natomiast jedno pytanie: czy mogę zainstalować ME na dysku D, a potem XP na C, czy muszę koniecznie ME instalować na C, a wtedy dla XP zostaje D?

(Chicken82) #2

Śmiało możesz instalować ME na partycji D a poźniej XP na C. Wszystko bedzie działać prawidłowo.

(McDracullo) #3

Nie ma to różnicy jak zainstalujesz. Jednak wygodniej będzie chyba XP zainstwaować na C:

Aha i nie konwertuj partycji do NTFS'a bo nie bedsiesz mógł z niej korzystać w ME.

(Ziutek) #4

Aha, dzieki. Ciekawe jednak czy się nie trafi ktoś, kto powie, że muszę koniecznie ME dać na C... he he. Poczekam jeszcze trochę :wink:

(Gole Kutasy) #5

Windowsa Mllennium daj na dysk c a system plikow FAT32

a xpka na dysk d system plikow fat32 lub ntfs

tu masz programik do odczytu ntfsa dla windowsos 98 i me

http://www.forum.mocny.com/NTFS-dla-Win ... t2151.html

http://www.download.com/Paragon-NTFS-fo ... 00959.html

po zainstalowaniu win me zainstaluj ten programik a potem instaluj xpa na dysk d i system plikow ntfs

a co do ntfsa to po zainstalowaniu tego programika masz mozliwosc odczytywania informacji i zapisu plikow na ntfsie

(Farall) #6

Nie wiem jak to jest przy winMe ale wiem że w przypadku 98SE miałem problemzeby zainstalować go na dysku innym niż C: Przyczyna była taka: jest to system tak głupio zrobiony że w momencie instalacji "zakłada on" że jest jedynym systemem w kompie, dlatego chce się instalować na aktywnej, podstawowej partycji dysku. Jeśli partycjonowało się czysty surowy dysk np fdiskiem to nie ma innej możliwości: taką partycją jest tylko partycja C: Inne są zawsze dyskami logicznymi w partycji rozszerzonej i na takich moj 98SE się nie chciał zainstalować i koniec. Wiem że jest to do obejścia, można np spartycjonować dysk czymś innym o wiekszych możliwościach niż dosowy fdisk. Ale jeśli chce się to zrobić najprostszą możliwą drogą to mogą być problemy tego rodzaju co napisałem.

(Ziutek) #7

Zgadza się, może tak się stać, tylko że ja nie mówiłem o instalowaniu 2 systemów na 2 partycjach, ale na dwóch odrębnych dyskach, a wtedy i jeden i drugi system znajdą się na podstawowej partycji danego dysku. Nie wiedziałem tylko, czy dla ME nie będzie problemem, że każę mu się instalować nie na pierwszym dysku w kolejności, a więc C, tylko na drugim tzn. D.

(Gole Kutasy) #8

to na czas instalacji np win 98 odlacz drugi dysk

po zainstalowaniu win 98 wyjmin dysk

potem na drugim zainstaluj np win me

potem podlacz obydwa dyski i zainstaluj ten program

bedziesz mogl nim wybierac dyski ub systemy do wyboru

a do botowania czyli do wyboru sustemu na odrebnych dyskach uzyj tego programu

http://www.soft32.com/download_8696.html

trial na 30 dni