Instalować na nowo system i dzielić partycje czy nie?

Witam. Mam nowego laptopa a na nim taka sytuacja z podziałem dysku na partycje:

-> http://zapodaj.net/96f0823bd7c2.jpg.html

Jak widać, system jest na dysku C:. Wnerwia mnie to, że sporo miejsca zajmuje partycja odzyskiwanie systemu. Ponadto mam 15GB wolnego dla linuksa i partycję LENOVO. I tutaj pierwsze pytanie: czy kiedy użyję partycji do odzyskiwania systemu, dane z partycji LENOVO również zostaną usunięte? Z dyskiem C na pewno tak się stanie.

Drugie pytanie: robić na nowo instalację całego systemu (to jest jego obraz) i przy niej usunąć tamtą partycje a te pozostałe podzielić na takie jakie mi pasuje? Z drugiej strony, podobno przydatna jest partycja odzyskiwania.

ja na Twoim miejscu zrobił bym tak…wcale nie potrzebujesz partycji odzyskiwania gdyż masz możliwość utworzenia dysków startowych ( to nic innego jak cały system z ustawieniami i sterownikami na płytach dvd z których instalujesz vistę) problem w tym że przy instalacji później z owych płytek recovery utworzona zostanie automatycznie nowa partycja odzykiwania która ci przeszkadza :evil:

Rozwiązanie po każdej nowej instalacj będziesz musiał dzielić dysk od nowa ale to przecież nie jest takie uciążliwe i wcale długo nie trwa także zrób dyski startowe i usuń partycję…

Dodane 30.06.2009 (Wt) 14:16

co do partycji lenovo i danych tam zawartych to nie wiem po zainstalowaniu visty z dysków recovery system wraca automatycznie do stanu w jakim go kupiłeś…

To znaczy ja nie mam zamiaru korzystać z tej partycji odzyskiwania. Jeżeli byłbym pewien, że nawet w razie tego odzyskiwania (którego sam nie zamierzam robić) partycja LENOVO zostanie nienaruszona (a właściwie jej dane), a usunięte zostaną tylko pliki z dysku C, to nic bym nie robił. Na partycji LENOVO trzymałbym najważniejsze dokumenty, zdjęcia, a na C instalował gry, programy (które wrazie nowej instalacji można samemu zainstalować).

1 zrób płyty recovery ( pamiętaj płyty te możesz zobić tylko raz)

2 usuń partycję skoro nie będziesz z niej korzystał

3 uwaga nie mam pewności czy nie usunie partycji lenovo- wydaje mi się że tak…