Instalowanie Skype - Mandriva

Hej, mam mały problemik związany z tym Linuxem(Mandriva 2007), otóż nie wiem dokładnie co mam zrobić dalej przy instalowaniu np, Skype :

  1. Ściągnołem wersje RPM, kliknołem 2x i coś mi się przez chwile instalowało ( jakieś paczki czy coś… )

  2. Wszedłem do Konsoli i wpisałem # rpm -U skype-1.3.0.53-1mdk.i586.rpm

po czym pokazało mi się:

błąd: otwarcie skype-1.3.0.53-1mdk.i586.rpm nie powiodło się: Nie ma takiego pliku ani katalogu

próbowałem również tak:

  1. Ściągnołem Skype w tar.bz2 i gdy chciałem rozpakowac przez konsole ( tar jxvf nazwa_pliku.tar.bz2) wyskakiwało mi:

Nie można open: Nie ma takiego pliku ani katalogu

tar: Błąd nie do naprawienia: koniec

tar: Child returned status 2

tar: Zakończenie z błędem z powodu uprzednich błędów

Pomyślałem że nie zmieniłem katalogu więc wpisuje cd/home/nazwa mojego usera/desktop i wyskakuje mi że nie znalezionio Pliku ani Katalogu… ( próbowałem nawet po desktop wpisać nazwe pliku lecz to samo…).

Nie wiem co moge jeszcze źle robić, korzystałem z wielu poradników na ten temat i żaden nie odpowiedział prawidłowo na mój problem Mam nadzieje że znajdzie się w środ was jakiś Linuxowiec i pomoże mi z góry dzięki.

btw. Mandrive mam dopiero od dzisiaj

I to wszystko. po zainstalowaniu trzeba bylo wpisac w konsoli tylko i wylacznie skype i bys mial skype. Teraz troche nagrzebales z tym wiec najlepiej odinstaluj wszystko co zwiazane ze skypem! Sciagnij RPM kliknij dwa razy niech sie zainstaluje i albo mozesz sobie zrobic skrot do skype lub sciagnac pakiet o nazwie Dynamic binary tar.bz2 , w ktorym masz ikonke od skype, ktora mozesz sobie skopiowac na pulpic lub wrzucic na panel, skype powinien smigac bezproblemowo i to cala filozofia 8)

Pozdrawiam!

P.S. Sciagnij RPM i Dynamic binary tar.bz2 z tej oficjalnej strony, u mnie wszystko dziala bez zarzutow http://www.skype.com/download/skype/linux/ :slight_smile:

hmm a jak mam odinstalować tego Skype? :stuck_out_tongue: Bo nawet nie wiem gdzie mi go zainstalowało, a gdy wpisuje w Konsoli zwykłe “Skype” to pisze plik nie został znaleziony ( Not found )…

edit: stfy! Jak wpisuje w konsoli Skype pisze mi $ Skype:

bash: Skype: command not found

a jak wbije się na roota to, to samo mi pisze

Złączono Posta : 07.04.2007 (Sob) 21:51

ooo! !!

Jak instalujesz cokolwiek z RPM to szukaj tego w repozytoriach, czyli wchodzisz w menu KDE(Gwiazdka)>system>konfiguracja>pakiety>instal & remove i tam szukasz pakietu skype odchaczasz i klikasz zastosuj, ale skoro dziala to dobrze :slight_smile:

Pozdrawiam i polecam sie na przyszlosc 8)

Robal wielkie dzięki jeszcze raz, lecz mam kolejny problem :P. Chce sobie zainstalować TeamSpeak2 lecz on ma rozwinięcie tar.bz2 gdy wchodze do konsoli wpisuje tar jxvf tar: ts2_client_rc2_2032.tar.bz2 i wyskakuje mi:

Nie można open: Nie ma takiego pliku ani katalogu

tar: Błąd nie do naprawienia: koniec

tar: Child returned status 2

tar: Zakończenie z błędem z powodu uprzednich błędów

hmm próbowałem już z cd /home/nazwa mojego uzytkownika/desktop i po wpisaniu do konsoli “cd /home/nazwa mojego uzytkownika/desktop” wyskakuje iż nie ma takiego pliku/katalogu co mam zrobić? :stuck_out_tongue:

Poniewaz zrobiles male przeoczenie, ledwo zauwazalne dla niewtajemniczonych 8) Sprobuj wklepac to w konsole:

tar -xvjf ts2_client_rc2_2032.tar.bz2

Zapomniales o minusie “-” przed xvjf a “tar:” bylo zupelnie niepotrzebne:-D

Pozdrawiam!

aaaa dzięki :slight_smile: wszędzie pisało żeby wpisać tar i nie było nigdy “-” :stuck_out_tongue: to już wiem dlaczego nie chciało mi instalować :). Dzięki, teraz siedze na windowsie to tego nie sprawdze a przełączać mi się nie chce :P.

btw. jest jakiś inny sposób zmieniania z Windows na Linux, lub Linux na Windows niż uruchamianie ponownie komputera? :stuck_out_tongue:

Mozesz zainstalowac system w systemie, czyli mozesz zainstalowac windowsa w linuksie lub odwrotnie! Mozesz to zrobic przy pomocy programu do wirtualizacji, np. VMware-player lub VMware-server. Ten pierwszy jest w pelni darmowy, drugi z tego co mi widomo trzeba rejestrowac, ale raczej tez darmowy, choc 100% pewnosci nie mam :stuck_out_tongue:

Program ten mozesz sciagnac z tej strony http://www.vmware.com/products/free_virtualization.html

Oczywiscie system tenstaluje sie na wirtualnym sprzecie, czyli emulujesz wirtualnego kompa, co powoduje troche spowolnione dzialanie tak zainstalowanego systemu, no w gry na takim windowsie raczej nie pograsz, gdyz obsluga 3d jest w fazie eksperymentow :slight_smile:

Jak sie zdecydujesz instalowac windowsa w linuksie to daj znac a dam Ci dokladny przepis instalacji

Pod tymi linkami mozesz sobie zobaczyc moje screeny i bedziesz wiedzial mniej wiecej jak to wyglada:

Instalacja win98 - http://roobal.fm.interia.pl/installwin98.png

Win98 po instalacji - http://roobal.fm.interia.pl/win98onlinux.png

Pozdrawiam! 8)

Jeszcze pomyśle :stuck_out_tongue:

btw. Jak zrobić taki fajny wygląd ekranu jak jest tutaj lub jakieś inne

http://www.kadu.net/w/Grafika:Kadu-0.4. … .08_K3.png

na kadu jest tylko scigniety jakis motyw a reszta jest standard jedynie ikonki moze zmienione. Moj pulpit natomiast tak sie prezentuje http://linux.pl/images/foto/3251420070315000323.jpg

fajnie to wygląda, jak moge sobie to poustawiać? :stuck_out_tongue:

Złączono Posta : 08.04.2007 (Nie) 12:31

Robal, wróćmy do tego problemu z TeamSpeak2…

a więc wpisałem w konsoli:

[karol@localhost ~]$ -xjvf ts2_client_rc2_2032.tar.bz2

po czym wyskoczyło mi:

bash: -xjvf: command not found

więc próbuje dalej inne metody:

  1. [karol@localhost ~]$ tar -xjvf ts2_client_rc2_2032.tar.bz2

tar: ts2_client_rc2_2032.tar.bz2: Nie można open: Nie ma takiego pliku ani katalogu

tar: Błąd nie do naprawienia: koniec

tar: Child returned status 2

tar: Zakończenie z błędem z powodu uprzednich błędów

no i nic… więc loguje się na root

  1. [root@localhost karol]# -xjvf ts2_client_rc2.2032.tar.bz2

po czym:

bash: -xjvf: command not found

więc inna metoda:

3)[root@localhost karol]# tar -xjvf ts2_client_rc2.2032.tar.bz2

tar: ts2_client_rc2.2032.tar.bz2: Nie można open: Nie ma takiego pliku ani katalogu

tar: Błąd nie do naprawienia: koniec

tar: Child returned status 2

tar: Zakończenie z błędem z powodu uprzednich błędów

ehhh nie mam pojęcia co źle robie nadal… plik znajduje się na pulpicie a jego nazwa to:

ts2_client_rc2_2032.tar.bz2

EDIT: ok już wiem co źle robiłem! :stuck_out_tongue: Konsola czytała pliki z home/karol a ja mialem plik na home/karol/desktop :))

EDIT2:

Dobra poradziłem sobie :))

Złączono Posta : 08.04.2007 (Nie) 13:22

btw. a jakie sterowniki do Radeon 9600 xt? Macie jakies linki pod linuxa? Bo jak sciangolem to rozwinięcie run i jakiś dziwny błąd wyskoczył…

Mozesz sobie posciagac roznego rodzaju motywy dla KDE oraz ikonki z http://www.kde-look.org. Ikonki mozesz dodac lub zmienic recznie wybrane, motywy KDE sie instaluje. Aby zmienic sobie panel, np. na taki jak moj, klakikasz na nim PPM i wchodzisz w konfiguracje panelu i tam mozesz okreslic polozenie, wyglad panelu, tj. przezroczystosc, kolor itd. Zapewne interesowac Cie moga te panele ze statystykami :stuck_out_tongue: Jest to jeden z motywow programu Superkaramba. Na moim pulpicie sa 2 motywy superkaramby ten ze statystykami oraz kalendarz, ktory jest obok, mozna rowniez wlaczyc powiadamianie o poczcie, info o pogodzie itp.

Zycze milej zabawy!

Pozdrawiam!

P.S. Co do radeonow, ja posiadam 9200S i kazda dystrybucja elegancko obsluguje moja karte graf., wiec nie potrzebuje sterownikow, oprocz systemow BSD, na ktore nie ma sterownikow, gdyz firma ATI nie wiadomo czemu olala systemy BSD, ale podobno mozna jakos to wykombinowac, ale Ciebie interesuje linux, wiec przy tym pozostane, sterowniki na linuksa pod twoja karte powinienes znalezc na stronie producenta, czyli na oficjalnej stronie ATI, poszperaj troche i pogrzeb w systemie, wiem ze mandriva idealnie obsluguje pliki run, na ubuntu zdarzylo mi sie, ze nie wszystkie run chcialy sie uruchamiac :?

a więc ściągnołem sobie te sterowniki i teraz jak to zainstalować? Gdy chce otworzyć ten plik ze sterami to odpala mi go za pomocą Kwrite :stuck_out_tongue: Przez konsole go zainstalować? Jaka komenda?

Postepuj wg instrukcji:

  1. Wlaczasz konsole;

  2. Wpisujesz su podajesz haslo;

  3. Wpisujesz sh nazwa_sterownika.run i powinno sie zaczac rozpakowywanie i instalowanie;

  4. Jesli instalacja zakonczyla sie sukcesem, zamykasz konsole 8)

ok stery powinny być zainstalowane :stuck_out_tongue: ale głównie mi chodziło o rozdzielczość ekranu, bo siedze na 800x600 co może dobić… Myślałem że po zainstalowaniu sterowników będzie dobrze a tu lipa :confused: więc jak tą rozdziałke zmienić? Bo w ustawieniach ekranu mam tylko od 800x600 w dół…

To prawdopodobnie stery nie dzialaja, wiec nie mam pojecia jak to rozwiazac, poniewaz ja na szczescie nie mam takiego problemu :mrgreen:

no ale jakim cudem przecież zainstalowałem je :P, ehhh chyba jeszcze raz instalne…

Mozliwosc jest taka, ze albo zle sterowniki, albo nie chodza jak trzeba, bo te sterowniki od ATI to sterowniki niewolne, natomiast sterowniki w linuksie sa sterownikami wolnymi i lepiej wspolpracuja z systemem. Ewentualnie pogrzeb jeszcze w ustawieniach. Poszukaj rozwiazan na roznych forach, np. na forum mandrivy lub na http://forum.linux.pl

Złączono Posta : 08.04.2007 (Nie) 17:57

Z jedenj strony dobrze, ze mozna rozwiazac pare problemow w jednym temacie, ale nie pisz lepiej tylu postow, bo znajac zycie zaraz moderator sie doczepi, ze albo zly temat albo zebysmy rozwiazali to na PW :mrgreen:

Dobra no to kolejna dawka problemów :smiley: otóż:

Gdy uruchamia mi sie linux to z początku wyskakuje te napisy Mandriva itd, i ja to mam na cały ekran ( zalety 800x600… ) no i zawsze udawało mi się zamykac to, przesuwając tą głupią reklame i zamykałem. Teraz póbuje wejść i to przesunąć i się nie da! Zamknąć moge lecz tylko przy uzycie ESC i w dodatku wtedy nie moge urzywać klawiatury( pisanie na gg, wpisaywanie adresu w przeglądarce, komendy na Konsoli), przesuwać okienek oraz je zamykac, minimalizować, np. gdy otworze przeglądarke to nie ma tego u góry paska, musze kliknąc w Plik -> zakończ. Jest jakieś wyjście z tego? Czy czeka mnie format linux’a? :frowning:

edit: może naprawde porozmawiamy przez gg? Bo aż się boje gdy tu moderator wejdzie :smiley: Temat na 2 strony a tylko 2 uzytkownikow w nim brało udział :stuck_out_tongue:

Ja juz dostalem 2 upomnienia! Jeden za nielegalny temat a drugie za to, ze nie uzywam polskich znakow co jest lekka bzdura. Poslij mi numer gg na PW to sie odezwe :slight_smile: