Instalowanie Ubuntu 11.10 32-bit obok Windows Vista i XP

Witam :slight_smile:

Obecnie mam zainstalowany Windows Vista 64-bit (1 Partycja NTFS - Dysk lokalny C 245 GB) i XP 32-bit (2 Partycja NTFS - Dysk Lokalny D 120 GB) na 500 GB Dysku Wewnętrznym. Zrobiłem w nim trzecią partycję NTFS - Dysk Lokalny E 100 GB i chcę na niej zainstalować Ubuntu 11.10 32-bit w taki sposób, aby mieć go jako jeden z trzech systemów do wyboru przy startującym komputerze, np. 1. Windows Vista, 2. Windows XP, 3. Ubuntu. Jak mam to zrobić :?:

Na ntfs chcesz ubuntu instalować? :slight_smile: usuń tą partycję spod windows 7 bądź xp, tak aby zostało wolne miejsce (panel sterowania, system, narzędzia administracyjne, magazyn <- czy jakoś tak to idzie). Rozpocznij instalacje ubuntu wybierając opcję instaluj obok windows bądź użyj wolnej przestrzeni (już nie pamiętam jak tam jest) i tyle. Po uruchomieniu systemu będziesz miał do wyboru win7, winxp, ubuntu. Tylko instaluj normalnie z płyty bądź z usb a nie z wubi (nie polecam wubi).

W takim razie jaki jest zalecany przez ciebie system plików dla Ubuntu 11.10 32-bit?

Jeżeli nie mam aktualnie czystej CD-R za to 1,86 GB USB; jest jakaś jeszcze skuteczna - prócz wubi - możliwość?

Na stronie pobierania Ubuntu jest instrukcja jak zrobić bootowalnego pendrivea, jest to dość proste.

Co formatu partycji to EXT2 i 4 (chyba)

Maro240387 ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go nie tytułując poprawnie tematu. Proszę zapoznać się w pierwszej kolejności z regulaminem forum, a następnie z tym tematem. Po zapoznaniu się proszę poprawić tytuł tematu, używając przycisku zmien.gif

Ubuntu automatycznie wybierze system plików w takiej systuacji - ext4.

Hmm z usb jest troche problem bo mi naprzyklad ANI JEDEN program typu unetbootin, live usb itp. spod windowsa nie zadziałał, tzn usb się nie bootowało. Zrobiłem usb z ubuntu w tak ze najpierw zainstalowałem na virtualboksie pod windowsem (musisz mieć wgrany do vb dodatek extension pack oraz guest additions) i tak juz zrobilem to usb za pomocą ubuntowskiego live-usb-creator-a. I poszło.

Ale mozesz spróbować z np. unetbootin.

Ja ściągnąłem Universal-USB-Installer-1.8.8.7 i uruchomiłem w Windowsie Vista, wybrałem Ubuntu 11.10 Desktop i wskazałem USB Dysk. Proces - według programu - przebiegł pomyślnie, więc zresetowałem komputer i podpiąłem USB Dysk do portu USB, i co?

Verifying DMI Pool Data …

SYSLINUX 4.06 CHS 4.06-pre1 Copyright © 1994-2011 H. Peter Anvin et al

ERROR: No configuration file found

No DEFAULT or UI configuration directive fond!

boot:_

Wychodzi na to, że i mi nie wystartował setup Ubuntu z USB wykonany w Windowsie… sprawdzę jeszcze tą metodę z VirtualBox’em :smiley:


Nie mogę zainstalować Ubuntu 11.10 32-bit na VirtualBox’ie bo przy instalacji (po przekopiowaniu plików) wyskakuje mi BlueScreen IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL, więc raczej ta możliwość odpada.


Okej, udało mi się zrobić działający startowy dysk USB Ubuntu 11.10 32-bit! :slight_smile: postanowiłem zaryzykować i ściągnąłem wubi 11.10. Zainstalowałem w Windowsie Vista i po uruchomieniu Ubuntu (jest w menu wyboru systemu w trzeciej kolejności pod Windows XP ! :-D) wykonałem startowy dysk USB, zresetowałem komputer, sprawdziłem i działa :!: :slight_smile:

Temat uważam za zamknięty, problem został rozwiązany. Dziękuję ErnstLodz i mPiter za wzięcie udziału w tym wątku =D> pozdrawiam.